Symbolika detali na gmachach Politechniki Gdańskiej

Mimo kilku prób – jak album „Detale Politechniki Gdańskiej : zdobienia architektoniczne”, praca dyplomowa Michała Giorewa o „Symbolice Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej : studium architektoniczne” czy wpisy z 2012 i 2016 na facebookowym profilu Biblioteki PG (o symbolice, widocznych na budynkach kampusu, drakkarów, kół, znaków współczesnych, smoków i sów) – temat symboliki wystroju gmachów Politechniki Gdańskiej jest raczej zaniedbany, a szkoda, bowiem zespół Politechniki to jeden z najciekawszych obiektów powstałych w swoim czasie i jeden z cenniejszych zabytków Gdańska z początków XX w. – jako prestiżowa budowla cesarska uzyskał bogaty wystrój architektoniczny, a położony z dala od Śródmieścia w dużym stopniu uniknął jego zniszczeń w czasie wojny.

Zapraszamy do lektury wyżej wymienionych opracowań, a dla zachęty tekst Janusza Waluszko z Biblioteki w 3 (237) numerze Pisma PG z 2019 r. (strony 46-49 ).