Uwolnione zasoby w dostępie zdalnym

 

Aby wesprzeć uniwersytety w tym trudnym czasie, część wydawców zdecydowała się udostępnić swobodnie rozszerzony zestaw treści dla studentów i pracowników naukowych, którzy z powodu COVID-19 nie mogą uczestniczyć w tradycyjnych zajęciach.

 

 

 

 

 

 

Zasoby Britannica Academic w bezpłatnym dostępie
Britannica Academic uruchomiła bezpłatny dostęp dla studentów i wykładowców prowadzących badania w domu. Zasoby edukacyjne dostępne są po wypełnieniu formularza logowania.

DOSTĘP | https://docs.google.com/forms


Bezpłatny dostęp do podręczników akademickich na Cambridge Core
Cambridge University Press udostępnia online ponad 700 podręczników dla szkolnictwa wyższego bezpłatnie do maja 2020 r. Wydawnictwo CUP przygotowało zbiór ponad 80 rozdziałów książek i artykułów w czasopismach dostępnych na Cambridge Core odnoszących się do badań nad COVID-19. CUP rozszerzyło również warunki dostępu do swoich książek na platformie ProQuest Ebook Central.

DOSTĘP | https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/textbooks
KOLEKCJA | https://www.cambridge.org/core/browse-subjects/


Bezpłatny dostęp do 75 000 książek elektronicznych De Gruyter
De Gruyter oferuje bezpłatny dostęp online do 75 000 tytułów e-booków (opublikowanych między 1650 a 2016). Książki elektroniczne będą dostępne od 1 kwietnia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r.
Użytkownicy, którzy chcą skorzystać z dostępu do uwolnionej kolekcji, muszą wypełnić formularz rejestracyjny i zaakceptować wytyczne dotyczące bezpłatnego użytkowania.

DOSTĘP | https://cloud.newsletter.degruyter.com/freeaccess


Bezpłatne moduły e-learningowe opracowane przez Elsevier Researcher Academy
Wszystkie moduły hostowane w Researcher Academy są dostępne do oglądania. W linku poniżej przejrzyj nowe moduły dotyczące innowacji i wzajemnej oceny, najważniejsze wskazówki dotyczące publikowania w czasopismach o dużym wpływie oraz informacje na temat celów zrównoważonego rozwoju.

DOSTĘP | https://researcheracademy.elsevier.com/


Emerald Publishing uruchomił fundusz wydaniczy
Fundusz wydawniczy w wysokości 20 000 GBP został przeznaczony na pokrycie opłat za przetwarzanie artykułów (APC) na badania opublikowane w Emerald Open Research dotyczące wybuchu epidemii i podobnych nagłych wypadków opieki zdrowotnej.
Ponadto Emerald Insight na czas kryzysu zrzekamy się wszelkich limitów kserograficznych, wszelkich ograniczeń dotyczących lokalizacji na kampusie. Emerald Works, udostępnia bezpłatne porady i wskazówki dotyczące tworzenia wirtualnych spotkań.

DOSTĘP | https://www.emeraldpublishing.com/coronavirus


IBUK Libra rozpoczyna akcję „E-booki w służbie nauki”
Wydawnictwo Naukowe PWN do końca kwietnia w ramach zasobów IBUKA Libry udostępnia bezpłatny pakiet publikacji metodologicznych.

LISTA TYTUŁÓW | plik pdf


Platforma JoVE udostępnia moduł Science Education
Moduł zawierający szereg filmów, które mogą zostać wykorzystane podczas zajęć dydaktycznych ze studentami. Materiały szkoleniowe obejmują m.in. filmy z zakresu biologii, fizyki, inżynierii czy też technik laboratoryjnych. Darmowy dostęp potrwa do 15 czerwca.

DOSTĘP | http://han.bg.pg.edu.pl/han/jove/ 


Zestaw materiałów JSTOR w otwartym dostępie
JSTOR oferuje ponad 6000 dostępnych ebooków i ponad 150 czasopism bez konieczności logowania. Wydawca przygotował także otwarty zestaw 26 archiwalnych dostępów do czasopism w dziedzinie zdrowia publicznego, z którego wszyscy mogą korzystać do 30 czerwca 2020 r.

DOSTĘP | https://www.jstor.org/open/


Programy szkoleniowe online od Oxford University Press
Dla wszystkich, którzy przeszli na nauczanie w formie online OUP udostępniło bezpłatnie dwa programy szkoleniowe do nauczania online:

  • Teaching Online - przedstawia podstawowe zasady pedagogiki online, wprowadzając użytkowników w zagadnienia dotyczące projektowania, dostarczania i ocey kursów online. Obejmuje on także samodzielny kurs, który ma pomóc uczniom w jak najlepszym wykorzystaniu ich doświadczenia uczenia się online.
  • Blended Learning - bada strategiczne i praktyczne implikacje łączenia metod tradycyjnych i internetowych w nauczaniu i uczeniu się, obejmuje szereg modeli i podejść, a także porad dotyczących wspierania mieszanej metody uczenia się.

DOSTĘP | https://www.epigeum.com


The Royal Society usunęło wszystkie kontrole dostępu do swoich czasopism
Aby wesprzeć bibliotekarzy, społeczność badaczy i naukowców, RS postanowiło usunąć wszystkie kontrole dostępu do swoich czasopism. Ponieważ zapora zostanie wyłączona, oznacza to, że wszyscy będą mieli dostęp do wybranych tytułów.

DOSTĘP | https://royalsociety.org/journals/#listing