Uwolnione zasoby w dostępie zdalnym

 

Aby wesprzeć uniwersytety w tym trudnym czasie, część wydawców zdecydowała się udostępnić swobodnie rozszerzony zestaw treści dla studentów i pracowników naukowych, którzy z powodu COVID-19 nie mogą uczestniczyć w tradycyjnych zajęciach.

 

 

 

 

 

 

 

Bank Światowy odblokował dostęp do wszystkich swoich zasobów online
Biblioteka elektroniczna Banku Światowego zapewnia dostęp do pełnotekstowego zbioru książek, raportów, dokumentów roboczych, czasopism i innych dokumentów dotyczących rozwoju społecznego i gospodarczego Banku Światowego. Bibliotekę elektroniczną można w pełni przeszukiwać według tematu, regionu, słowa kluczowego, tytułu, autora, streszczenia lub roku wydania. Dostęp potrwa do 31 maja.
Bank Światowy udostępnił także platformę dedykowaną pandemii Covid-19, gdzie gromadzi zasoby online przydatne dla wszystkich zaangażowanych w walkę z pandemią.

DOSTĘP | https://elibrary.worldbank.org/
KOLEKCJA | https://www.worldbank.org/en/who-we-are/news/coronavirus-covid19


Zasoby Britannica Academic w bezpłatnym dostępie
Britannica Academic uruchomiła bezpłatny dostęp dla studentów i wykładowców prowadzących badania w domu. Zasoby edukacyjne dostępne są po wypełnieniu formularza logowania.

DOSTĘP | https://docs.google.com/forms


Bezpłatny dostęp do podręczników akademickich na Cambridge Core
Cambridge University Press udostępnia online ponad 700 podręczników dla szkolnictwa wyższego bezpłatnie do maja 2020 r. Wydawnictwo CUP przygotowało zbiór ponad 80 rozdziałów książek i artykułów w czasopismach dostępnych na Cambridge Core odnoszących się do badań nad COVID-19. CUP rozszerzyło również warunki dostępu do swoich książek na platformie ProQuest Ebook Central.

DOSTĘP | https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/textbooks
KOLEKCJA | https://www.cambridge.org/core/browse-subjects/


Centrum Cyfrowe przygotowało poradnik "Biblioteki w czasie pandemii a prawo autorskie"
Poradnik zawiera wskazówki dla bibliotekarzy i bibliotekarek dotyczące prawa autorskiego na czas pandemii i edukacji zdalnej. Można w nim znaleźć wiele praktycznych porad jak wspierać czytelnictwo w internecie, nie łamiąc prawa autorskiego.

DOSTĘP | https://centrumcyfrowe.pl/prawodlabibliotek


Bezpłatny dostęp do 75 000 książek elektronicznych De Gruyter
De Gruyter oferuje bezpłatny dostęp online do 75 000 tytułów e-booków (opublikowanych między 1650 a 2016). Książki elektroniczne będą dostępne od 1 kwietnia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r.
Użytkownicy, którzy chcą skorzystać z dostępu do uwolnionej kolekcji, muszą wypełnić formularz rejestracyjny i zaakceptować wytyczne dotyczące bezpłatnego użytkowania.

DOSTĘP | https://cloud.newsletter.degruyter.com/freeaccess


EBSCO urochomiło platformę COVID-19 Resources Site
Platforma powstała, aby pomóc w zwiększeniu dostępu do zasobów w czasie trwania kryzysu. Zasoby te zostały opracowane, aby pomóc pracownikom akademickim i bibliotekarzom wspierać nauczanie na odległość i pracę zdalną. Na platformie znajdują się rozszerzone oferty dostępu, otwarte zasoby i serie webinarów.
Zasoby obejmują także nieograniczony dostęp do e-booków (UU) z rosnącej listy ponad 300 wydawców oraz łatwy sposób żądania dostępu do kolekcji Harvard Business Review. EBSCO udostępniło również wersję swoich otwartych zasobów edukacyjnych od DRM EBSCO eBooks™,
Faculty Select™, dla wszystkich pracujących nad tym, aby ich wykładowcy mogli tworzyć bogate materiały szkoleniowe.

DOSTĘP | https://www.ebsco.com/covid-19-resources#sect1


Bezpłatne moduły e-learningowe opracowane przez Elsevier Researcher Academy
Wszystkie moduły hostowane w Researcher Academy są dostępne do oglądania. W linku poniżej przejrzyj nowe moduły dotyczące innowacji i wzajemnej oceny, najważniejsze wskazówki dotyczące publikowania w czasopismach o dużym wpływie oraz informacje na temat celów zrównoważonego rozwoju.

DOSTĘP | https://researcheracademy.elsevier.com/


Nowy portal danych od EMBL-EBI’s European Bioinformatics Institute
EMBL-EBI i partnerzy założyli COVID-19 Data Portal, który ma na celu ułatwienie udostępniania i analizy danych oraz przyspieszenie badań nad koronawirusem. COVID-19 Data Portal umożliwi naukowcom przesyłanie, dostęp i analizowanie danych referencyjnych związanych z COVID-19 oraz specjalistycznych zestawów danych. Portal będzie gromadził i stale aktualizował odpowiednie zestawy danych i narzędzia COVID-19, będzie hostował udostępnianie danych sekwencji i ułatwi dostęp do innych zasobów SARS-CoV-2.

DOSTĘP | https://www.covid19dataportal.org/


Emerald Publishing uruchomił fundusz wydaniczy
Fundusz wydawniczy w wysokości 20 000 GBP został przeznaczony na pokrycie opłat za przetwarzanie artykułów (APC) na badania opublikowane w Emerald Open Research dotyczące wybuchu epidemii i podobnych nagłych wypadków opieki zdrowotnej.
Ponadto Emerald Insight na czas kryzysu zrzekamy się wszelkich limitów kserograficznych, wszelkich ograniczeń dotyczących lokalizacji na kampusie. Emerald Works, udostępnia bezpłatne porady i wskazówki dotyczące tworzenia wirtualnych spotkań.

DOSTĘP | https://www.emeraldpublishing.com/coronavirus


IBUK Libra rozpoczyna akcję „E-booki w służbie nauki”
Wydawnictwo Naukowe PWN do końca kwietnia w ramach zasobów IBUKA Libry udostępnia bezpłatny pakiet publikacji metodologicznych.

LISTA TYTUŁÓW | plik pdf


Platforma JoVE udostępnia moduł Science Education
Moduł zawierający szereg filmów, które mogą zostać wykorzystane podczas zajęć dydaktycznych ze studentami. Materiały szkoleniowe obejmują m.in. filmy z zakresu biologii, fizyki, inżynierii czy też technik laboratoryjnych. Darmowy dostęp potrwa do 15 czerwca.

DOSTĘP | http://han.bg.pg.edu.pl/han/jove/ 


Zestaw materiałów JSTOR w otwartym dostępie
JSTOR oferuje ponad 6000 dostępnych ebooków i ponad 150 czasopism bez konieczności logowania. Wydawca przygotował także otwarty zestaw 26 archiwalnych dostępów do czasopism w dziedzinie zdrowia publicznego, z którego wszyscy mogą korzystać do 30 czerwca 2020 r.

DOSTĘP | https://www.jstor.org/open/


ODILO Business School
Platforma oferująca ponad 3000 różnego rodzaju materiałów (książek, magazynów, audiobooków, materiałów video) z zakresu prawa, ekonomii, marketingu, finansów oraz innych dyscyplin. Dostęp do zasobów możliwy jest do 30 czerwca po wcześniejszym założeniu konta i zalogowaniu.

DOSTĘP | https://business-school.odilo.us/


Programy szkoleniowe online od Oxford University Press
Dla wszystkich, którzy przeszli na nauczanie w formie online OUP udostępniło bezpłatnie trzy programy szkoleniowe do nauczania online:

  • Teaching Online - przedstawia podstawowe zasady pedagogiki online, wprowadzając użytkowników w zagadnienia dotyczące projektowania, dostarczania i ocey kursów online. Obejmuje on także samodzielny kurs, który ma pomóc uczniom w jak najlepszym wykorzystaniu ich doświadczenia uczenia się online.
  • Blended Learning - bada strategiczne i praktyczne implikacje łączenia metod tradycyjnych i internetowych w nauczaniu i uczeniu się, obejmuje szereg modeli i podejść, a także porad dotyczących wspierania mieszanej metody uczenia się.
  • University Teaching: Core Skills, Planning and Preparing Learning Activities - instruuje tych, którzy są nowicjuszami w projektowaniu zajęć zdalnych, dotyczy strukturyzacji i sekwencjonowania procesu uczenia się, z praktycznymi strategiami ułatwiającymi aktywne przyswajanie wiedzy w środowiskach online i mieszanych.

DOSTĘP | https://www.epigeum.com


Kolekcja Oxford Public International Law w wolnym dostępie
Najnowsza kolekcja Oxford Law Online obejmuje tematy dotyczące globalnej sprawiedliwości, zrównoważonego rozwoju oraz międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w prawie międzynarodowym. Dostęp do wszystkich prezentowanych treści jest bezpłatny do 30 czerwca.

DOSTĘP | https://opil.ouplaw.com/page/857


Czasowy dostęp do wybranych publikacji z Project MUSE
Project MUSE uruchomił nowy zestaw zasobów dla instruktorów oraz bibliotek:

  • Dla instruktorów - nowy zestaw zasobów przeznaczony dla instruktorów kursów online, który ułatwiania prowadzenia badań online. W obszarze dla instruktorów wykładowcy mają dostęp do 40 bezpłatnych książek i artykułów o nauczaniu i uczeniu się przez internet.
  • Dla bibliotekarzy - nowa strona zasobów bibliotecznych zawiera informacje: o wydawcach, którzy obecnie udostępniają treści za darmo w MUSE, o książkach i czasopismach w otwartym dostępie w MUSE.

DOSTĘP | https://about.muse.jhu.edu/instructors/online-teaching/


Springer Nature udostępnił ponad 500 podręczników
Springer Nature uruchamia globalny program wspierania nauki i nauczania w instytucjach szkolnictwa wyższego na całym świecie. Instytucje będą miały bezpłatny dostęp do ponad 500 kluczowych podręczników z kolekcji tematycznych eBooków Springer Nature. Ponadto Springer udostępnia swobodnie dostęp do niemieckojęzycznych książek szkoleniowych na temat opieki medycznej w Springer. Te książki będą dostępne za pośrednictwem SpringerLink przynajmniej do końca lipca.

DOSTĘP | https://www.springernature.com/gp/librarians/


The Royal Society usunęło wszystkie kontrole dostępu do swoich czasopism
Aby wesprzeć bibliotekarzy, społeczność badaczy i naukowców, RS postanowiło usunąć wszystkie kontrole dostępu do swoich czasopism. Ponieważ zapora zostanie wyłączona, oznacza to, że wszyscy będą mieli dostęp do wybranych tytułów.

DOSTĘP | https://royalsociety.org/journals/#listing


Konsorcjum CODATA, RDA, WDS i GO FAIR
Sieć danych VODAN jest jednym ze wspólnych działań prowadzonych przez CODATA, RDA, WDS i GO FAIR. W odpowiedzi na rozwijającą się pandemię COVID-19 organizacje te zebrały się, aby uruchomić sieć danych o epidemiach wirusów. Konsorcjum VODAN dąży do zbudowania niezbędnych narzędzi i infrastruktury, aby umożliwić udostępnianie i ponowne wykorzystywanie danych medycznych Covid-19 (i ogólnie epidemii wirusów). Na stronie VODAN można znaleźć wszystkie istotne informacje o celach ogólnych oraz listę członków tej sieci.

DOSTĘP | https://www.go-fair.org/implementation-networks/overview/vodan/