Wystawa „Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach”

Wystawa powstała w związku z wydaniem w 2018 roku książki „Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach”, autorstwa Jarosława Abramowa-Newerlego. Wystawę przygotowała Anna Karcz Bartkowska we współpracy z prof. Ewą Łojkowską, prezesem Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego.

Profesor Wacław Szybalski to urodzony we Lwowie biotechnolog i genetyk, profesor onkologii w University of Wisconsin–Madison. Po II wojnie światowej przyjechał do Gdańska. Zorganizował Katedrę Technologii Środków Spożywczych na Politechnice Gdańskiej. W 1949 roku otrzymał tu tytuł doktora nauk chemicznych. Promotorem jego rozprawy doktorskiej był prof. Ernest Sym. W kolejnych latach pracował w laboratorium Carlsberga w Kopenhadze, w sławnym laboratorium pod Cold Spring Harbor w USA, a następnie w Instytucie Mikrobiologii Uniwersytetu w New Brunswick (w instytucie noblisty, profesora Waksmana). W latach 1960-2003 był profesorem na Uniwersytecie Wisconsin w Madison.

Profesor aktywnie uczestniczy w realizacji światowego projektu poznania ludzkiego genomu. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 360 publikacji z zakresu mikrobiologii, genetyki ogólnej, mutagenezy oraz biologii molekularnej.

Podczas wernisażu będzie można kupić książkę Jarosława Abramowa-Newerlego „Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach” w promocyjnej cenie 40,00 zł. Płatność gotówką lub kartą.