Wystawa „Sue Ryder. Życie dla ludzi”

6 marca o godzinie 16.00 w holu Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej odbędzie się wernisaż wystawy poświęcona brytyjskiej działaczce charytatywnej Sue Ryder.

W czasie II wojny światowej Sue Ryder pracowała w polskiej sekcji brytyjskiego Zarządu Operacji Specjalnych (S.O.E.). Współpracowała z Cichociemnymi, w sierpniu 1944 roku organizowała zrzuty broni dla walczącej Warszawy. Po zakończeniu wojny, w hołdzie jej ofiarom, założyła międzynarodową fundację niosącą pomoc cierpiącym na całym świecie. Do 1978 roku organizowała wyjazdy wypoczynkowo-rehabilitacyjne dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Z tego rodzaju wczasów, odbywających się na terenie Wielkiej Brytanii, skorzystało ok. 8000 osób, głównie Polaków. Sue Ryder, jako Lady Ryder of Warsaw, zasiadała w brytyjskiej Izbie Lordów. Była wielką przyjaciółką Polski i Polaków.

Fundacja Sue Ryder utrzymuje ponad osiemdziesiąt domów opieki w piętnastu krajach. W Polsce funkcjonuje ponad trzydzieści Domów Sue Ryder, które są przystanią dla chorych, samotnych i bezdomnych.

Organizatorem wystawy jest warszawskie Muzeum Sue Ryder.

W wernisażu udział weźmie dyrektor muzeum Anna Kalata. Towarzyszył mu będzie pokaz filmu o Sue Ryder.

Wystawę będzie można oglądać w holu Gmachu Głównego do 19 marca.