Wystawa na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w dniach 30 sierpnia – 6 września 2019 r.

Wystawę „PASJA – KREW – ZGLISZCZA – NADZIEJA.  KOLUMBOWIE NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ” przygotowała Biblioteka PG na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wystawa przybliża wojenne losy polskich studentów politechniki oraz jej późniejszych profesorów, ich działalność akademicką oraz zaangażowanie na rzecz obrony ojczyzny i polskości. Losy te dla wielu z nich zakończyły się tragicznie.
Na wystawie treści historyczne przeplatają się z bogatą dokumentacją fotograficzną oraz eksponatami z okresu II wojny światowej: legitymacjami studenckimi, dokumentami dotyczącymi represji, książkami ze śladami po kulach i ogniu. Specjalnym eksponatem jest też belka stropowa (dwuteownik), element konstrukcji nośnej Gmachu Głównego ze śladami po pocisku artyleryjskim.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Sekcji Historycznej oraz Pracowni Zbiorów Zabytkowych i Starych Druków Biblioteki Politechniki Gdańskiej.
Wystawa prezentowana jest w holu Gmachu Głównego w dniach 30 sierpnia – 6 września 2019 r.