„Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej oczami uczestników”

14 marca br. w Gmachu Głównym spotkali się historycy, miłośnicy historii najnowszej oraz uczestnicy wydarzeń marcowych – ówcześni studenci Politechniki Gdańskiej oraz innych trójmiejskich uczelni. Pretekstem była kolejna rocznica studenckich protestów oraz ukazanie się książki „Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej oczami uczestników”. Publikację, pod redakcją dr Katarzyny Konieczki, wydał gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Dr Katarzyna Konieczka przedstawiła kilkuletni proces powstawania książki, żmudnego poszukiwania świadków i uczestników wydarzeń marcowych w Trójmieście oraz składania zebranych relacji w całość. Obecność autorów zamieszczonych w książce wspomnień była okazją do przywołania wielu osobistych historii oraz przypomnienia biografii tych, którzy stali się ofiarami Marca 1968. Odniósł się do nich m.in. Jan Wyrowiński.

Osobiste relacje udało się skonfrontować z dokumentami dotyczącymi Marca 1968. Odwołał się do nich obecny na spotkaniu Piotr Abryszeński, współredaktor wydanej rok temu publikacji „Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach”.

Spotkanie prowadził redaktor naukowy książki „Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej oczami uczestników”, dr Daniel Gucewicz z Instytutu Pamięci Narodowej.

Wydarzenie zorganizował gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, we współpracy z Biblioteką Politechniki Gdańskiej.