Bałtycki Festiwal Nauki

W dawnej pracowni kreślarskiej

Perspektograf, planimetr czy roller niegdyś stanowiły nieodłączne narzędzia pracy każdego inżyniera, jednak dziś ich przeznaczenie i sposób użycia coraz prędzej odchodzą w zapomnienie. Uczestnicy Bałtyckiego Festiwalu Nauki mieli okazję poznać tajniki powstawania dawnych rysunków inżynieryjnych w ramach działań zorganizowanych przez Sekcję Historyczną Biblioteki Politechniki Gdańskiej. W holu Gmachu Głównego prezentowana była wystawa unikatowych narzędzi kreślarskich z przełomu XIX i XX wieku. Ponad setka zwiedzających spróbowała swoich sił w tworzeniu rysunków z wykorzystaniem zabytkowych przyrządów. Wydarzeniom towarzyszył wykład dr inż. arch. Anny Wancław z Wydziału Architektury PG, która przybliżyła słuchaczom dzieje rysunku inżynierskiego.

Niewidzialna Wyprawa. Tyflograficzna gra planszowa dla widzących i niewidomych

Otwarta innowacja – jak działa w praktyce? Przekonali się o tym na własnej skórze śmiałkowie, którzy spróbowali swoich sił, grając w pierwszą integracyjną grę planszową dla widzących i niewidomych. Poczuć świat widziany dotykiem – to wymaga odwagi. Gratulujemy śmiałkom, którzy podjęli to wyzwanie!

Szkiełko i oko oraz… książka!

Czy woda działa jak klej, jak przenosi się dźwięk, czy w skórce pomarańczy jest kwas? Uczniowie trójmiejskich szkół podstawowych oraz dzieci, które odwiedziły nas z rodzinami doskonale to wiedzą. Zaproponowana przez nas formuła – odszukaj ukrytą książkę i przeprowadź opisany w niej eksperyment – doskonale się sprawdziła. Wszyscy uczestnicy znakomicie poradzili sobie z kończącym każde zajęcia quizem – nie było przegranych. Mamy nadzieję, że książki popularnonaukowe, które wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali w prezencie będą inspiracją do samodzielnych poszukiwań naukowych.

W zajęciach przygotowanych przez Bibliotekę PG w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki wzięło udział około 200 uczestników, w różnym wieku.

GALERIA - fot.: Mirosław Opolski, Tytus Caban