Europejska Noc Muzeów

W nocy z 18 na 19 maja w Bibliotece Politechniki Gdańskiej było naprawdę głośno i tłoczno! Gwar rozmów i śmiech dzieci słychać było między regałami przez całą noc.

Nocne rozmowy z w cztery oczy zachęcały, by zamienić choć kilka słów z naukowcami i studentami z całego świata, którzy swoje miejsce znaleźli na Politechnice Gdańskiej. Wśród nich byli m.in. mieszkańcy Kenii, Chin, Indii, Ukrainy czy Kosowa. Chętnie opowiadali o swoich zainteresowaniach – nie tylko naukowych – pasjach, upodobaniach muzycznych i… kulinarnych.

Lubiący wyzwania – a było takich śmiałków tej nocy sporo – zaszywali się w Gabinecie poliglotów. Wcale nie było łatwo zgadnąć, która z naszych książek została napisana po estońsku, a która po rumuńsku. Jednak najwięcej kłopotów sprawił „Pan Tadeusz” przetłumaczony na… język kaszubski.

Z chwili oddechu mogli skorzystać wszyscy, którzy zajrzeli na antresolę Czytelni Głównej, zamienioną w Café Bibliothèque. Tu przy szklaneczce lemoniady oraz grach planszowych i ciało, i umysł mogły odpocząć.

Najmniej relaksu były jednak spragnione dzieci, które niestrudzenie pomagały Detektywowi Ułamkowi wpaść na trop zaginionej książki. Wszystkim uczestnikom gry udało się odnaleźć zgubioną przez niefrasobliwego studenta książkę.

Sekcja Historyczna Biblioteki Politechniki Gdańskiej przygotowała, specjalnie na tę wyjątkową noc, instalację prezentującą dawny wystrój i wyposażenie gabinetu profesorskiego, sali wykładowej oraz studenckiej kreślarni. Do aranżacji wykorzystano oryginalne meble, unikalne urządzenia techniczne, zabytkowe szkła laboratoryjne, kalki kreślarskie, książki i wiele innych obiektów z przełomu XIX i XX wieku, pochodzących z kolekcji Sekcji Historycznej. Instalacja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a pracownicy odpowiadali na najbardziej zaskakujące pytania.

Ekspozycji towarzyszyła wystawa dokumentów i pamiątek przedwojennych polskich studentów politechniki. Przez cały wieczór, w towarzystwie pracowników Sekcji Historycznej, można było także zwiedzać Salę Senatu Politechniki Gdańskiej.

Bibliotekę Politechniki Gdańskiej, podczas Europejskiej Nocy Muzeów, odwiedziło około 1000 osób.

GALERIA - fot. Dariusz Kortas