Promocja książki „Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach”

O detektywistycznej pracy i szczęśliwych zbiegach okoliczności opowiadali redaktorzy publikacji poświęconej wydarzeniom marcowym na Politechnice Gdańskiej: dr Daniel Gucewicz z Instytutu Pamięci Narodowej oraz mgr Piotr Abryszeński – doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, pracujący w Europejskim Centrum Solidarności.

4 czerwca b.r. obaj historycy byli gośćmi spotkania promującego książkę „Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach”. Rozmowę z nimi prowadził dr Daniel Wicenty. Słowo wstępne wygłosił prorektor ds. organizacji Politechniki Gdańskiej, prof. Janusz T. Cieśliński, przywołując m.in. Marzec 1968 oraz dramatyczne wydarzenia grudnia 1970 roku. Głos zabrali także, dzieląc się osobistymi wspomnieniami, uczestnicy przywoływanych protestów studenckich na Politechnice Gdańskiej.

Publikacja rzuca światło na wydarzenia Marca 1968 i ich konsekwencje w oparciu o ocalałe dokumenty, m.in. z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz z zbiorów prywatnych. W efekcie powstało wydawnictwo ukazujące Marzec z wielu perspektyw: studenckiej, uczelnianej, milicyjnej, partyjnej. Co istotne, książka pokazuje także dalsze losy niektórych uczestników protestów marcowych na Politechnice Gdańskiej. Publikację wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970, przygotowana przez katowicki oddział IPN.