Zgodnie z przyjętym harmonogramem, na niniejszej stronie w przewidzianym okresie czasu prezentowane są zgłoszone projekty. Opisy projektów podawane są w oryginalnym brzmieniu zaproponowanym przez ich autorów: mogą więc zawierać ewentualne błędy językowe.

Lista projektów wybranych do głosowania w ramach Budżetu obywatelskiego PG na rok 2017

Projekty pracowniczeKwitnąca PG

Numer projektu:
1/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
100 000 zł

Autor:
Anna Lubaczewska

Opis projektu
Celem realizacji projektu jest ożywienie terenu przed Gmachem Głównym PG przez ustawienie, wpisujących się w nowoczesny styl terenu, donic/kwietników z wieloletnimi roślinami kwitnącymi. Kwietniki miałyby stanąć np. wkoło latarni lub wzdłuż fontann.
Obecnie teren przed Gmachem Głównym został pozbawiony większości roślin, które dodawałyby mu uroku. Chcemy aby tak ważny teren, z którym większość pracowników i studentów PG ma codziennie styczność, został ożywiony i zyskał kojący wygląd.
Autorami wniosku są wszystkie pracownice Dziekanatu WFTIMS.
Komentarz komisji
Projekt spełnia wymagania formalne.

Mobilna ściana wizyjna - profesjonalne prezentacje, transmisje i konferencje na terenie całej Uczelni.

Numer projektu:
8/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
290 tys. zł

Autor:
Anita Dąbrowicz-Tlałka

Opis projektu
Ściana wizyjna służy do wyświetlania treści wielkoformatowych oraz komunikacji. Treści prezentowane są na dużej powierzchni, co znakomicie sprawdza się np. podczas konferencji, telekonferencji, szkoleń zarówno stacjonarnych jak i zdalnych, imprez, pokazów promocyjnych i reklamowych.
Ściana składana z bezszwowych monitorów jest najbardziej nowoczesnym i wydajnym rozwiązaniem zapewniającym znakomite parametry obrazu (jasność, kontrast, barwę kolorów) niezależnie od warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Cechuje się ono również relatywnie niskim kosztem eksploatacji i jednocześnie oferuje dużą funkcjonalność. Na poszczególnych modułach mogą być wyświetlane różne obrazy z odrębnych źródeł lub jeden duży obraz na całej ścianie. Osiągnięcie takich efektów nie jest to możliwe przy tradycyjnych rozwiązaniach (typu rzutnik + ekran).
Mobilne ściany wizyjne pozwalają na swobodne przemieszczanie konstrukcji zgodnie z zapotrzebowaniem ich użytkowników (również z możliwością regulacji wysokości). Ściana wizyjna po złożeniu jest umieszczana w przeznaczonych do tego walizkach, co umożliwia przeniesienie jej w dowolne miejsce i ponowny montaż.
Ściana wizyjna pozwoli na większe i bardziej efektywne wykorzystanie Dziedzińców, które mają zabytkowy charakter oraz przeszklony dach (co powoduje słabą widoczność prezentacji za pomocą tradycyjnych metod). Pozwoli to na przeprowadzanie profesjonalnych konferencji, video-konferencji, seminariów, egzaminów oraz spotkań promocyjnych, które mogą być nagrywane i stanowić atrakcyjną wizytówkę naszej Uczelni. Rozwiązanie to może być wykorzystywane zarówno przez pracowników jak i studentów PG na terenie całej Uczelni.
Na Politechnice Gdańskiej rozwiązanie takie (w układzie 3x3 - 9 monitorów) wykorzystane zostało np. podczas Konferencji „e-Technologie w Kształceniu Inżynierów” oraz Seminarium "Bez Matematyki Kariery nie zrobisz". Również WZiE korzystał z tego rozwiązania przy panelach dyskusyjnych. Obecnie cena wypożyczenia ściany wizyjnej, to koszt rzędu 10 tysięcy złotych za dzień, co skutecznie uniemożliwia powszechne stosowanie tego rozwiązania.
Zakup ściany wizyjnej jest za dużym obciążeniem dla każdej z jednostek PG, a z pewnością jest to rozwiązanie, z którego mogą korzystać wszyscy. Znacząco podniesie ono jakość i profesjonalny wizerunek konferencji i spotkań organizowanych poza salami wykładowymi, które w okresie roku akademickiego są tak bardzo obciążone, że nie jest możliwa ich rezerwacja zgodna z potrzebami pracowników oraz studentów.
Komentarz komisji
Projekt spełnia wymagania formalne.

Skaczę, kręcę się – strefa krótkiego, aktywnego ruchu

Numer projektu:
13/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
40 tys. zł zł

Autor:
Piotr Niklas

Opis projektu
Celem projektu jest stworzenie miejsca relaksu poprzez ruch, na terenie kampusu PG. Dla osób pracujących umysłowo, często w trybie siedzącym, możliwość krótkotrwałego, intensywnego ruchu na świeżym powietrzu przyniesie odprężenie i odświeżenie sił organizmu. O każdej porze roku.

Wyobraź sobie, że skaczesz swobodnie na trampolinie zamontowanej na poziomie gruntu, czujesz jak się odrywasz, balansujesz, znowu czujesz wybicie do góry, i znowu – uśmiechasz się zanim zdążysz o tym pomyśleć, czujesz jak oddychasz i odprężasz się. Kilka minut takich skoków i po powrocie do biurka twoja wydajność to 300% normy i nieszablonowe pomysły.

Trampolina w formie trwałej maty z gumowych ogniw o średnicy kilku cm lub pasów z tworzywa sztucznego, zamontowana na trwałe na poziomie gruntu, ewentualny upadek nie jest szkodliwy. Trampolina zajmuje płaską powierzchnię terenu w kształcie prostokąta o wymiarach ok. 2 x 3 m, dodatkowo z każdej strony trampoliny pas ochronny o szerokości 1,5-2 m. Trampolina odporna na działanie warunków atmosferycznych, powierzchnia trampoliny nie zatrzymuje wody. Można z niej korzystać przez cały rok. Ta trampolina nie jest typową przenośną trampoliną znaną z naszych ogrodów.


Wyobraź sobie krzesło, przyczepione za pomocą 3 metrowej rury, do pionowego słupa. Siadasz na tym krześle, przed sobą masz uchwyty, za pomocą których pewnie utrzymujesz swoją pozycję. Po drugiej stronie, na takim samym krześle, siada druga osoba. Nagle czujesz, że twoje ciało zaczyna się poruszać po okręgu, którego środkiem jest wspomniany pionowy słup (osoba na drugim krześle też rusza). Czujesz, jak wyraźne przyspieszenia i opóźnienia ruchu twojego ciała, zaskakują twoje zmysły, czasem, aż dech ci zapiera. Kontrolujesz szybkość ruchu, opóźnienia i przyspieszenia twojego ciała, ale nie do końca, bo druga osoba siedząca na krześle naprzeciwko, ma wpływ na to, jak się poruszacie, i to jest najfajniejsze, że nie wszystko od ciebie zależy. Ciągle siedzisz na krześle, kręcisz się wokół pionowego słupa, choć masz obawy, ale to jest fajne i nie chcesz przerywać i jednocześnie oprócz ruchu obrotowego, doświadczasz przeciążeń góra-dół, bo twoje ciało unoszone jest do góry i na dół. Nad tym też nie masz pełnej kontroli. Świat wiruje, krzyczysz do drugiej osoby, zrób tak jeszcze raz. Minęło parę minut, wstajesz z krzesła szczęśliwy.
Opis urządzenia nie do końca jasny, zaufaj emocjom. Urządzenie zajmuje powierzchnię płaskiego terenu w kształcie koła o średnicy około 7-8 metrów, którego środkiem jest pionowy słup, o wysokości około 2,5 m, montowany na stałe do gruntu. Teren nie może być utwardzony. Dwie rury, każda o długości około 3 m, zamontowane są do pionowego słupa. Na końcu każdej rury jest siedzisko z uchwytami, dla jednej osoby. Rury montowane są do słupa za pomocą prostego mechanizmu, który umożliwia ruch obrotowy siedziska oraz ruch góra – dół. Osoby siedzące na przeciwległych siedziskach, tworzą połączony układ mechaniczny. Urządzenie odporne na działanie warunków atmosferycznych, może być eksploatowane przez cały rok.

Zarówno trampolina jak i urządzenie „kręć się i góra dół” są bezpieczne w użytkowaniu i są montowane na ogólnodostępnych, publicznych placach zabaw. Nie wymagają podczas użytkowania nadzoru obsługi. Należy wyposażyć urządzenia w odpowiedni regulamin, zawierający punkty: „dla osób powyżej np. 12 roku życia” oraz „wstęp dla osób młodszych wyłącznie pod opieką osoby dorosłej”. Konserwacja tych urządzeń nie jest kosztowna, są one trwałe. Urządzenia mogą być montowane niezależnie od siebie, w różnych miejscach. Projekt obejmuje umieszczenie trampoliny i urządzenia „kręć się i góra dół” pod chmurką, na terenie kampusu PG w rejonie GG lub gmachów ETI, OiO, Mech - do uzgodnienia. Urządzenia nie zajmują rozległego terenu.

Żart, plac zabaw na PG, to niepoważne. Czujesz jak twoje ciało mówi „chcę skakać, kręcić się”. Kilka minut wystarczy.
Komentarz komisji
Decyzją Komisji projekt został dopuszczony do głosowania.

Sauna w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej

Numer projektu:
19/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
40 000 zł

Autor:
Kazimierz Rozwadowski

Opis projektu
Zainstalowanie sauny suchej, tzw. sauny fińskiej w Centrum Sportu Akademickiego nie tylko urozmaici ofertę skierowaną do studentów, ale również wspomoże odnowę biologiczną sportowców korzystających z Centrum Sportu Akademickiego.

Sauna sucha przyspiesza regenerację oraz koi codzienne nerwy, a także niweluje skutki zanieczyszczenia powietrza, wody i żywności. Wizyta w saunie pozwoli wyeliminować skutki przemęczenia, pomoże usunąć toksyny z organizmu, poprawi krążenie i zapewni relaksację.
Komentarz komisji
Projekt spełnia wymagania formalne.

Rewitalizacja wieży ciśnień – nowe spojrzenie na Politechnikę Gdańską i Wrzeszcz

Numer projektu:
23/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
350000 zł

Autor:
Michał Klugmann

Opis projektu
1. Cel projektu

Celem projektu jest przywrócenie społeczności Politechniki Gdańskiej oraz mieszkańcom Gdańska i turystom niezwykle interesującego i wartościowego obiektu, jakim jest zabytkowa wieża ciśnień, stanowiąca część budynku Laboratorium Maszynowego. W ramach Budżetu Obywatelskiego możliwe byłoby wysprzątanie wieży, zapewnienie bezpiecznego wejścia i organizacja punktu widokowego na poziomie historycznego zbiornika wody (45 m n.p.m.). Byłby to pierwszy etap rewitalizacji tego obiektu i wstęp do jego kompleksowej adaptacji na szeroko rozumiane potrzeby społeczności akademickiej.


2. Tło historyczne

Wieża ciśnień, tworząca ciekawą architektoniczną kompozycję z kominem budynku Laboratorium Maszynowego, jest unikalnym, w skali Gdańska, rozwiązaniem konstrukcyjnym. Jej geneza sięga czasów, kiedy na terenie dzisiejszego Wrzeszcza nie istniał jeszcze znany nam współcześnie, scentralizowany system wodociągowy, a woda dostarczana była ze stosunkowo niewielkiego i znacznie oddalonego ujęcia Polanki. Wówczas budowa lokalnej, wspomagającej infrastruktury wodociągowej przez instytucje o skali Politechniki była częstą praktyką. Ponieważ wspomniany, scentralizowany system wodociągowy na tym terenie powstał w latach 30-tych XX wieku, wieża ciśnień stosunkowo szybko stała się zbędna w swej pierwotnej funkcji. Po II Wojnie Światowej obiekt został zapomniany (poza pojedynczymi przypadkami umieszczania wewnątrz aparatury badawczej) i do dnia dzisiejszego nie podjęto działań zmierzających do jego rewitalizacji i kompleksowego wykorzystania.


3. Stan obecny

W chwili obecnej, nieużytkowana wieża stanowi jedną z największych niewykorzystanych kubatur na terenie Politechniki Gdańskiej. Ponadto, pomijając wymianę pokrycia dachu przed około 15 laty, nie podlega żadnej, nawet podstawowej konserwacji ani sprzątaniu. W efekcie tego nastąpiło, w bliżej nieokreślonej przeszłości, zasiedlenie przez dziko żyjące gołębie, powodujące postępujące zabrudzenie wnętrza. Odkąd, w okolicach 2009 roku, wichura uszkodziła szyby w części okien (do dnia dzisiejszego nie zostały one wymienione), proces degradacji wnętrza wieży postępuje lawinowo. Obecnie wewnątrz wieży zalegają już setki kilogramów ptasich odchodów, martwych i rozkładających się ptaków oraz przyniesionych przez ptaki śmieci. Odchody pokrywają też wszystkie powierzchnie, także pionowe. Z zakamarkach spotkać można gniazda z jajami i pisklętami, co wskazuje na zasiedlenie obiektu w sposób permanentny. Taka sytuacja w budynku będącym częścią uczelni, w bezpośrednim sąsiedztwie sal dydaktycznych, pomieszczeń pracowniczych i laboratoriów stanowi realne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, wymagające szybkiej interwencji.

Z drugiej strony, wieża ciśnień jest obiektem który łączy w sobie walory cennego zabytku architektury (jako część zespołu Politechniki Gdańskiej i jako bardzo nietypowe rozwiązanie w skali Gdańska), zabytku techniki (ze względu na zachowane w znacznym stopniu wyposażenie i niezmieniony wystrój) oraz niewątpliwy potencjał, zarówno funkcjonalny jak i turystyczny. Doświadczenie uczy też, że każdy punkt widokowy jest niemalże „skazany” na turystyczny sukces.


4. Plany rewitalizacji i adaptacji

W Katedrze Energetyki i Aparatury Przemysłowej powstała perspektywiczna koncepcja adaptacji wieży ciśnień na nowoczesne Laboratorium Magazynowania Energii, jednak z poszanowaniem jej historycznych walorów (wpisujących się w program rozproszonego Muzeum Techniki) oraz turystycznego potencjału (funkcja punktu widokowego).

Wnioskowany projekt obejmuje I etap tych działań: wysprzątanie wieży oraz wprowadzenie zabezpieczeń, pozwalających na swobodny dostęp. W ten sposób powstałby punkt widokowy (wewnątrz wieży, w części zawierającej zbiornik wodny) oraz przestrzeń rozwojowa dla studentów i kół naukowych, związanych z energetyką. Wartością dodaną byłoby zabezpieczenie wieży przed ponowną degradacją oraz stworzenie warunków dla dalszych prac projektowych, obecnie znacznie utrudnionych ze względu na stan wnętrza.

Przewidywane kolejne etapy adaptacji:
Etap II: budowa zewnętrznych podestów widokowych i windy,
Etap III: adaptacja na docelowe Laboratorium Magazynowania Energii,
byłby realizowane w ramach późniejszych działań, z możliwym wykorzystaniem także innych źródeł finansowania.


5. Ramowy program prac:

a. Wyprowadzenie ptaków zasiedlających wnętrze obiektu i zabezpieczenie przed ponownym zasiedleniem (uzupełnienie oszklenia, uszczelnienie i konserwacja okien).
b. Wysprzątanie wnętrza wieży, mycie wysokociśnieniowe.
c. Naprawy i ewentualne dodatkowe zabezpieczenia w obrębie klatki schodowej i przejścia pomiędzy klatką schodową a przestrzenią zbiornika.
d. Usunięcie izolacji zbiornika wodnego (wata szklana), konserwacja i malowanie zbiornika, oczyszczenie wnętrza zbiornika, usunięcie rur będących w kolizji z ciągami komunikacyjnymi.
e. Budowa drewnianego podestu w przestrzeni zbiornika, zapewniającego dostęp do okien (funkcja punktu widokowego).
f. Likwidacja (trwałe zamknięcie) wejścia od strony wymiennikowni Działu Infrastruktury Technicznej, uczynnienie wejścia od strony Hali Maszyn (obecnie zamurowanego).

Działania opcjonalne (nie są niezbędne dla osiągnięcia celu projektu, aczkolwiek zalecane):

g. Otwarcie zbiornika w jego dolnej części - umożliwi zapoznanie zwiedzających z jego konstrukcją i zasadą działania oraz otworzy dodatkową, niezwykłą przestrzeń.
h. Wykonanie tablic informacyjnych na temat konstrukcji i dawnej funkcji obiektu.
i. Rozbiórka wtórnych elementów – pozostałości instalacji badawczych.


6. Korzyści dla Uczelni:

a. zagospodarowanie niewykorzystanej kubatury, obecnie kłopotliwej w utrzymaniu.
b. powstrzymanie degradacji obiektu, uniknięcie ewentualnych przyszłych problemów, związanych z pogarszaniem się jego stanu technicznego.
c. Likwidacja zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, szybko narastającego w sercu kampusu Politechniki Gdańskiej i uniknięcie jego ewentualnych skutków.
d. Nowa przestrzeń dla aktywności związanych z działalnością Uczelni z perspektywą adaptacji na wartościowy obiekt badawczy i dydaktyczny.
e. Powstanie w Gdańsku nowej, powszechnie rozpoznawalnej atrakcji turystycznej, z możliwością wykorzystania w ramach wszelkich działań popularyzujących naukę i służących szeroko pojętej promocji Politechniki Gdańskiej.

Można liczyć na to, że efekty wymienione w punkcie e zostaną dodatkowo wzmocnione w momencie uruchomienia Gdańskiego Szlaku Wodociągowego (planowane na koniec 2017 roku). Jeden z obiektów tego szlaku - zbiornik wody Stary Sobieski, znajdujący się w sąsiedztwie Politechniki Gdańskiej, jest obecnie remontowany i będzie pełnił funkcję muzeum gdańskich wodociągów. Z tego powodu należy spodziewać się zwiększonej obecności osób zainteresowanych tematyką historii wodociągów i dawnymi obiektami infrastruktury wodociągowej w rejonie Politechniki. Warto nadmienić, iż politechniczna wieża ciśnień jest widoczna ze zbiornika Stary Sobieski i będzie wzmiankowana w ramach programu jego zwiedzania.
Komentarz komisji
Projekt spełnia wymagania formalne.

Gabloty do ekspozycji zabytkowych instrumentów geodezyjnych

Numer projektu:
24/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
30 000 - 50 000 zł

Autor:
Karol Rudziński

Opis projektu
Utworzenie "Muzeum"/ekspozycji zabytkowych/archiwalnych instrumentów geodezyjnych.
Katedra Geodezji w ciągu swojej działalności zgromadziła kilkadziesiąt zabytkowych instrumentów oraz akcesoriów geodezyjnych, map i dokumentacji geodezyjnej.
Na chwilę obecną przechowywane są one w magazynie Składnicy Geodezyjnej i nie są udostępniane
Proponowana inwestycja utworzenia ekspozycji pozwoli ujrzeć światło tym niecodziennym (ponadczasowym) instrumentom, urządzeniom do kartowania i kreślenia map, archiwalnym księgom, książkom, i mapom itp.
Wystawa w formie zamykanych szklanych gablot z systemem alarmowym ( w ilości od 5 do 8) mieściła by się w budynku nr 20 WILiŚ na I piętrze (przy pokojach Katedry).
Ze względu na ograniczone miejsce (adaptacja dotychczasowych starych szaf we wnęce korytarzowej) -ilość gablot, wystawa/ekspozycja ta mogła by mieć charakter ekspozycji żywej, zmiennej w czasie ze względu na posiadany duży zbiór eksponatów, których nie można jednocześnie zaprezentować na ograniczonej powierzchni wystawienniczej.
Proponowana inwestycja pozwoli na prezentację polskiej i zagranicznej myśli technicznej studentom i pracownikom PG oraz ludziom zwiedzającym Politechnikę Gdańską , i wszystkim zainteresowanym jej historią i historią geodezji .
„Chodzi o to, aby kolejne pokolenia nie traciły świadomości, że to dzięki doskonaleniu narzędzi pracy kształtowały się wszystkie umiejętności człowieka , nie tylko jego technika, ale również kultura.” ( źródło http://muzeum.wpg.com.pl)
Komentarz komisji
Projekt spełnia wymagania formalne.

Nowoczesny parking dla samochodów i rowerów ze strefą relaksu na terenie kampusu B

Numer projektu:
25/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
160 000,00 złotych zł

Autor:
Zenon Filipiak

Opis projektu
“Nowoczesny parking dla samochodów i rowerów ze strefą relaksu, położony pomiędzy budynkiem A Wydziału ETI a budynkiem Wydziału Mechanicznego PG wraz z rewitalizacją chodnika i jezdni wzdłuż oraz szczytu południowego tego budynku.”
W części B kampusu PG bardzo potrzebny jest nowoczesny parking samochodowo-rowerowy ulokowany w miejscu zburzonych pawilonów jugosłowiańskich (nr 45 i 46). Proponowane przedsięwzięcie obejmuje połączenie stref parkowania (niewielkich zatoczek, każda na 2-3 samochody) z przestrzeniami relaksu w postaci placyków wypoczynkowych z ławeczkami dla studentów oraz strefami aktywnego relaksu (mała siłownia na powietrzu, urządzenia gimnastyczne itp.), beż żadnych oczek wodnych. W ramach rewitalizacji należy dokonać remontu chodnika wzdłuż budynku WM nr 40 oraz wymienić nawierzchnię jezdni przyległej do tego chodnika. Należy także wytyczyć miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych oraz wyprofilować krawężniki w taki sposób, aby umożliwić bezproblemowy podjazd dla osób niepełnosprawnych. Podkreślić należy, że w przypadku miejsc parkingowych nie chodzi nam o przestrzeń wybetonowaną, ale o wzorcowe wręcz połączenie zielonej strefy rekreacyjnej z parkingiem naziemnym. Przez “parking nowoczesny” rozumiemy: miejsce kryte dla rowerów (analogicznie jak obok budynku Działu Promocji przed GG lub jak na terenie Centrum Sportu Akademickiego ), docelowo być może z wypożyczalnią automatyczną, a dla samochodów i coraz popularniejszych rowerów elektrycznych dodatkowe udogodnienia typowe dla pojazdów ekologicznych, takie jak miejsca do ładowania akumulatorów i in. Takie miejsce byłoby również miejscem centralnym (węzłem) dla ścieżek rowerowych, planowanych do budowy na całym kampusie.
Dodatkowo należy wyremontować fragment chodnika i jezdni przed szczytem południowym budynku WM 40 z dziurą w chodniku, tam gdzie jest obecnie furtka wejściowa starego ogrodzenia, tak aby dojście do planowanego obszaru parkingowo-relaksowego nie kłóciło się z nowoczesną i przyjazną dla studentów i pracowników strefą. Usunięty powinien być też fragment płotu, nieużywana brama i furtka nad dziurą, czyli motto dla tego fragmentu to: PRZEJDŹ "SUCHĄ STOPĄ" DO GMACHU GŁÓWNEGO.
Należy również poszerzyć krótki odcinek drogi, który znajduje się pomiędzy pawilonami nr 1 i 2 oraz nieistniejącymi już pawilonami nr 3 i 4 tak, aby bezproblemowo mogły poruszać się samochody osobowe, jak i pojazdy służb ratowniczych. Cały obszar należałoby w odpowiedni sposób doświetlić i zainstalować kilka kamer zewnętrznych, które można podłączyć do istniejących systemów np. na WM lub WETI, co w znaczny sposób ułatwi nadzór i ochronę tego obszaru.

Uzasadnienie:
1. Nowoczesne zagospodarowanie terenu znajdującego się pomiędzy budynkami WM i WETI.
2. Powiększenie liczby miejsc parkingowych dla samochodów i rowerów na terenie kampusu B.
3. Zwiększenie bezpieczeństwa na terenie Kampusu poprzez modernizację dróg i chodników.
4. Poprawienie infrastruktury ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym.
Komentarz komisji
Projekt został skonsolidowany z projektów 25/2017 oraz 30/2017.

Zakup dodatkowych mebli do użytku studentów w Centrum Nanotechnologii A

Numer projektu:
26/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
8200 zł

Autor:
Aleksandra Mielewczyk-Gryń

Opis projektu
Celem realizacji projektu jest zwiększenie komfortu nauki studentom obywającym zajęcia w Centrum Nanotechnologii A Politechniki Gdańskiej. Projekt zakłada zakup i instalację dodatkowy mebli w budynku CNA tj. ławek 3-4 osobowych oraz stołów wraz z krzesłami. W chwili obecnej możliwość odpoczynku i nauki w holu centrum jest ograniczona liczbą miejsc siedzących, doposażenie budynku w dodatkowe umeblowanie pozwoli studentom w większym stopniu wykorzystać czas przerw w zajęciach. Projekt zakłada kupno 6 ławek – 3-4 osobowych i umieszczenie ich na podestach przy klatkach schodowych na poziomie 0 – poziom laboratoryjny, oraz na poziomie 4 - poziom gabinetów pracowników naukowo-dydaktycznych. Takie rozmieszczenie pozwoli studentom na oczekiwanie na zajęcia/prowadzących w bardziej komfortowych warunkach. Kolejnym elementem projektu jest zakup 4 okrągłych stołów wraz z krzesłami, które zostaną umieszczone w holu głównym CNA na poziomie 1, przy takich stołach studenci mogą się spotykać w celu wspólnej nauki bądź odpoczywać w trakcie przerw w zajęciach
Koszt ławek 6x500zł=3000zł, koszt stołów 4x500zł=2000zł, krzesła 16x200zł=3200zł. Całkowity koszt: 8200zł
Komentarz komisji
Projekt spełnia wymagania formalne.

Nowa tablica w salach 413 i 213 GG

Numer projektu:
32/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
1500 (tablice +akcesoria) zł

Autor:
Romanika Okraszewska

Opis projektu
Projekt zakłada wymianę istniejących tablic tradycyjnych w salach 413 i 213 GG na nowe tablice tradycyjne lub tablice białe lub w przypadku konieczności zachowania istniejącej tablicy, renowację powierzchni obecnie użytkowanej tablicy.
Sale 413 i 213 są salami dydaktycznymi, w których prowadzone są m.in zajęcia z Geometrii Wykreślnej i Wytrzymałości Materiałów, w trakcie których tablice są intensywnie wykorzystywane. Aktualna tablica w s. 413 jest bardzo zużyta, są na niej wytarte obszary, na których nie trzyma się kreda, przez co rysunki są słabo widoczne z sali. Po powierzchni tablicy w sali 213 również trudno się rysuje kredą. Utrudnia to wykładowcom prowadzenie zajęć i negatywnie wpływa na odbiór przekazywanych treści przez studentów.
Korzyści z realizacji projektu odczują zarówno wykładowcy prowadzący zajęcia w tej sali jak i studenci.
Komentarz komisji
Projekt spełnia wymagania formalne przy ograniczeniu jego zakresu jedynie do renowacji tablic.

Wymiana wahadłowych drzwi wewnętrznych w Gmachu B piętra od II do VIII

Numer projektu:
38/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
Koszt wymiany na drzwi aluminiowe 7500 zł brutto / 1 komplet x 14 szt. (2 na każym pietrze) = 105 000,00 tyś zł. zł zł

Autor:
Andrzej Szczerkowski

Opis projektu
Wymiana starych,przeszklonych drzwi wahadłowych z obu stron korytarzy w ilości 14 sztuk. Aktualnie drzwi te nie spełniają żadnej pożytecznej funkcji. Zamontowane w nich szyby ornamentowe są szybami zwykłymi, stwarzającymi niebezpieczeństwo okaleczenia w razie stłuczenia.
Proponuję wymianę na drzwi wahadłowe, aluminiowe lub PCV z szybami bezpiecznymi. Zyskamy estetykę w budynku, bezpieczeństwo oraz możliwość zamykania korytarzy gdy jest to potrzebne z korzyścią dla pracowników i studentów.
Komentarz komisji
Projekt spełnia wymagania formalne.

Ekologiczne i energooszczędne oświetlenie dwóch budynków Wydziału Elektrotechniki i Automatyki

Numer projektu:
39/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
50 000,- zł

Autor:
Andrzej Kuczyński

Opis projektu
Dwa budynki Wydziału: nr 12 na terenie kampusu i nr 26 przy ul. Własna Strzecha są bardzo słabo i nieekonomicznie oświetlone. Wokół budynku nr 12 w godzinach wieczornych przemieszcza się wiele osób, również po słabo oświetlonych schodach, co nie jest bezpieczne. Budynek nr 26 przy ul. Własna Strzecha jest oddalony od Kampusu i narażony na oddziaływanie niekorzystnego otoczenia społecznego. W godzinach wieczornych i nocnych konieczne jest właściwe oświetlenie terenu wokół budynków. Istniejące oświetlenie jest niewystarczające i nieekonomiczne. Aktualnie realizowana przebudowa strefy wejściowej kampusu nie uwzględnia wszystkich ciągów komunikacyjnych przy budynku nr 12. W ramach projektu obywatelskiego chcemy wykonać projekt i zainstalować oświetlenie lampami LED terenu wokół wymienionych budynków. Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pracowników i studentów, przyniesie oszczędności i poprawi wizerunek obiektów Uczelni.
Komentarz komisji
Projekt spełnia wymagania formalne.

Gmach B: miejsce na rowery pracowników; budynek OiO: rynny do ich prowadzenia po schodach

Numer projektu:
46/2017

Status:
Do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
18.000 zł zł

Autor:
Jolanta Maciejewska

Opis projektu
Wielu pracowników PG dojeżdża już lub chce dojeżdżać do pracy rowerami. W Gmachu "B" brak jest miejsca na bezpieczne przechowywanie rowerów tych pracowników. Można by ustawić tam specjalną, zadaszoną i zamykaną wiatę - podobną do wiaty rowerowej stojącej w pobliżu Instytutu Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego PAN. W budynku "Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa" brakuje z kolei rynien do sprowadzania rowerów po schodach do szatni (i wprowadzania ich z powrotem na górę), gdzie wygospodarowano już miejsce na przechowywanie "pracowniczych" rowerów i zainstalowano stojaki do ich przypinania. Stojaki typu "wyrwikółko" można by przy okazji zastąpić bardziej odpowiednimi. Jest to inicjatywa uzupełniająca zgłoszone wyżej projekty i zbudowaną już "infrastrukturę rowerową". Wpisuje się również w inne proekologiczne i prozdrowotne działania Politechniki Gdańskiej.
Komentarz komisji
Projekt spełnia wymagania formalne.