Zgodnie z przyjętym harmonogramem, na niniejszej stronie w przewidzianym okresie czasu prezentowane są zgłoszone projekty. Opisy projektów podawane są w oryginalnym brzmieniu zaproponowanym przez ich autorów: mogą więc zawierać ewentualne błędy językowe.

Lista projektów wybranych do głosowania w ramach Budżetu obywatelskiego PG na rok 2019

Projekty pracowniczePark Sztuki - utworzenie strefy wypoczynku przy wjeździe na teren kampusu od ulicy Traugutta

Numer projektu:
100/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
98 900 zł zł

Autor:
Ewa Klugmann-Radziemska

Opis projektu
Projekt ma na celu utworzenie strefy zieleni i wyposażenie jej w elementy małej architektury tak, aby powstała strefa relaksu, z której mogliby korzystać studenci i pracownicy uczelni. Obszar usytuowany jest na wysokości wjazdu na teren kampusu od strony ulicy Traugutta, w pobliżu budynków Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, z drugiej strony graniczy z dojściem do kolejki SKM i szpitala. W minionym okresie teren ten stanowił zaplecze zakończonej właśnie budowy.
Głównym założeniem projektu jest uporządkowanie istniejącego terenu i przywrócenie mu ładu przestrzennego przy jednoczesnym podkreśleniu walorów krajobrazowych, tak aby umożliwić jak największy komfort jego użytkowania.
Punktem wyjścia dla realizacji tego przedsięwzięcia jest przesunięcie istniejącego wzdłuż budynku Chemia C ogrodzenia w głąb parku i włączenie wyznaczonego w ten sposób terenu do terenu kampusu. Droga przylegająca do budynku Chemia C stanowi trakt pieszo-jezdny i oznaczona jest znakiem B1 – zakaz ruchu w obu kierunkach, co pozwala na swobodne poruszanie się po całej strefie wypoczynku bez kolizji z ruchem samochodowym.
Wykonane zostanie utwardzenie terenu w miejscach przewidzianych na ciągi piesze (ułożona zostanie kostka granitowa, nawiązująca stylistycznie do przylegającego terenu). Kluczowym elementem zagospodarowania terenu będzie zieleń – powstaną trawniki oraz zieleń średnia i wysoka (drzewa po wewnętrznej stronie nowopowstałego ogrodzenia).
Teren zostanie wyposażony w ławki i kosze na śmieci oraz ogrodzenie zmierzchowe. Po analizie potrzeb użytkowników zakłada się także montaż stojaków na rowery.
Planowane jest w przyszłości uatrakcyjnienie terenu parku poprzez montaż form architektonicznych (na przykład prac nagrodzonych w konkursach studenckich), przez co powstanie park sztuki.


Wymiana systemu wystawienniczego w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej

Numer projektu:
102/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
60000 zł zł

Autor:
Wiesław Napierała

Opis projektu
System wystawienniczy w Gmachu Głównym jest przestarzały i nieestetyczny. Płyty posterowe i stelaże są ciężkie i niewygodne w montażu. Nowy system składałby się z lekkich ram aluminiowych o wymiarach 100 x 200 cm (ścianka pełna) i 100 x 100 cm (ścianka połówkowa). Ścianki mogą być ustawiane jako elementy wolnostojące lub mogą być łączone ze sobą w dowolne konfiguracje przestrzenne za pomocą profili zawiasowych. Wstępna wycena projektu została sporządzona dla 40 ścianek pełnych i 30 ścianek połówkowych, oraz 35 kompletów podstaw (po 2 szt), umożliwiających ustawienie połowy ścianek jako wolnostojących. Ustawianie struktur przestrzennych nie wymaga podstawek.
Elementy systemu są lekkie i można je montować bez użycia specjalistycznych narzędzi. Wypełnienie ram jest wykonane z płyty pcv. Postery można mocować do płyt za pomocą specjalnej plasteliny do posterów. Do ram aluminiowych można także wstawiać płyty z gotowymi nadrukami wykonanymi na zamówienie. Istnieje także możliwość dokupienia zawiesi umożliwiających wykonanie ekspozycji z antyram i montowania oświetlenia halogenowego.
Projekt powinien być zrealizowany z powodu dużej ilości konferencji i wystaw, odbywających się w Gmachu Głównym. Nowy system wystawienniczy będzie służył wszystkim jednostkom organizacyjnym Politechniki Gdańskiej.

Przepływowe podgrzewacze wody w domkach starego typu (4-osobowych) w OW Czarlina

Numer projektu:
103/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
10000 zł

Autor:
Anna Lubaczewska

Opis projektu
W domkach starego typu, czyli 4-osobowych, w Ośrodku Wypoczynkowym PG Czarlina, nie ma ciepłej wody. Jej brak jest bardzo dotkliwy w chłodne dni, szczególnie na wiosnę i jesienią, gdy ręce bolą od zimnej wody.
Niezorientowanym warto wyjaśnić, że nowe domki (3 i 5-osobowe) mają nie tylko ciepłą wodę, ale i prysznice, a stare: umywalkę z zimną wodą. W założeniu projektu, chodzi o to, by niewielkim kosztem podnieść komfort korzystania z domków starego typu w oczekiwaniu na ich wymianę na nowe, a tym samym zrobić kroczek w stronę wyrównania poziomu satysfakcji z pobytu w ośrodku wśród jego użytkowników.
Koszt zakupu 1 podgrzewacza to 200-250zł, domków jest 33.

Podniesienie jakości wyposażenia dwóch czytelni wydziałowych i ogólnodostępny skaner dla Biblioteki Głównej

Numer projektu:
105/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
75.000 zł

Autor:
Anna Kowalska

Opis projektu
1. Cel
Projekt dotyczy uzupełnienia wyposażenia dwóch filii Biblioteki Politechniki Gdańskiej: Regionalnej Biblioteki Nanotechnologii (połączone czytelnie Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej) oraz Czytelni na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Będą to meble zapewniające użytkownikom komfort pracy zgodnie z trendami obserwowanymi we współczesnych bibliotekach. Wyposażenie planuje się także uzupełnić o trzy nowoczesne, ogólnodostępne urządzenia reprograficzne. Jedno z nich dostępne będzie dla wszystkich w Bibliotece Głównej.
2. Motywacja
W obu czytelniach frekwencja wizyt jest bardzo wysoka, a studenci spędzają tu niejednokrotnie długie godziny. Wyposażenie czytelni w wygodne sofy, pufy czy ekrany dźwiękoszczelne wpisuje się w realne zapotrzebowanie użytkowników traktujących bibliotekę już nie tylko jako miejsce pośrednictwa w dostępie do literatury, ale także jako przestrzeń zapewniającą warunki do komfortowego przebywania, przygotowywania się do zajęć czy egzaminów.
3. Korzyści i ogólna specyfikacja zakupu.
Z modernizacji skorzysta cała społeczność Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Wydziału Chemicznego, Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz każdy, kto odwiedzi te dwie czytelnie i Bibliotekę Główną. Biblioteka PG pragnie zapewnić swoim użytkownikom możliwie jak najlepsze warunki do nauki w atmosferze komfortu i wyciszenia, dlatego też planuje się zakupić:
- duże miękkie pufy (worki) do siedzenia lub leżenia,
- twarde pufy (kostki) do siedzenia,
- dwuosobowe sofy ze ściankami wyciszającymi,
- jednoosobowe sofy ze ściankami wyciszającymi,
- klękosiady do pracy przy komputerze,
- wysokie modułowe akustyczne ścianki działowe,
- 3 urządzenia reprograficzne

Planuje się zakupić dobrej jakości u rządzenie wielofunkcyjne w kolorze - ksero, wydruk, skan dla filii na WETI. Tego typu sprzęt odpowiada na autentyczne zapotrzebowanie społeczności Wydziału.

Projekt dotyczy także zakupu skanerów dla Biblioteki Głównej i Regionalnej Biblioteki Nanotechnologii. Będą to ogólnodostępne skanery skonstruowane specjalnie z myślą o książkach, które pozwolą na wykonanie skanów fragmentów druków zwartych w dobrej jakości, bez zniekształceń, a co najważniejsze - bez łamania grzbietów książek. Skanery będą nieodpłatnie udostępniane studentom oraz pracownikom PG. Obecnie Biblioteka Główna PG ani jej filie nie dysponują takim urządzeniem dobrej klasy. Przewagą skanera do książek nad tradycyjnym skanerem płaskim jest: dużo lepsza jakość skanów, mniejsze obciążenie dla książek, wygodniejsze skanowanie.

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań skanerów do książek: skanery z regulowaną kołyską w kształcie litery V, pozwalające na bezstykowe zeskanowanie stron książki; skanery w kształcie litery A podpierające całą książkę.
Najistotniejszymi cechami technicznymi skanera jest:
- możliwość skanowania książek w formacie A4 lub większym bez rozginania książek o więcej niż 100 stopni,
- skanowanie pełnych stron bez deformacji obrazu,
- rozdzielczość optyczna 2592*1944px lub wyższa,
- łączenie z komputerem PC za pomocą USB,
- sprzedaż urządzenia w pakiecie ze sterownikami.

Wszystkie elementy wyposażenia będą miały charakter mobilny, dlatego też dodatkowe przystosowanie pomieszczeń czytelni nie będzie konieczne. Nowoczesne wyposażenie nie tylko pozytywnie wpłynie na wizerunek Biblioteki, ale zwiększy też ogólną atrakcyjność studiowania na Politechnice Gdańskiej. Zwracamy się z prośbą o wsparcie tej inicjatywy do każdego, komu tak jak nam, pracownikom Biblioteki, zależy na zapewnieniu studentom nowoczesnych i komfortowych warunków nauki.

4. Autorzy projektu: Anna Kowalska, Magdalena Stankevič, Krzysztof Szarf.
Komentarz komisji
Projekt skonsolidowany - połączenie 105/2019 oraz 104/2019

Montaż czujników ruchu i zmierzchu: ekologiczne i ekonomiczne oświetlenie dla wygody i przyrody

Numer projektu:
107/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
10000 zł

Autor:
Łukasz Katlewicz

Opis projektu
Są miejsca, które po zmierzchu powinny być oświetlone bez przerw: piękne gmachy Politechniki, główne korytarze, drogi ewakuacyjne. Jednak w wielu miejscach światło świeci „dla nikogo”, generując koszty i przyczyniając się do niepotrzebnej eksploatacji zasobów środowiska, powodując niedogodności związane z zapalaniem i gaszeniem.
Dzięki czujnikom ruchu i zmierzchu nasz zakład pracy stanie się nie tylko bardziej bezpieczny ale również funkcjonalny. Nie będziemy już musieli po omacku szukać włącznika światła, gdyż czujnik ruchu sam włączy oświetlenie po wykryciu naszej obecności. Czujnik ruchu i zmierzchu pozwoli oszczędzać energię włączając oświetlenie tylko wtedy gdy to jest naprawdę potrzebne: po zmierzchu, kiedy użytkownik wchodzi do pomieszczenia. Stosowane obecnie nowoczesne żarówki LED mogą być włączane i wyłączane dziesiątki tysięcy razy bez obniżenia ich żywotności.

Zalety:
- oszczędność energii elektrycznej
- wygoda – światło samoczynnie zapala się, użytkownik nie musi szukać kontaktu
- higiena – bezdotykowo włączane oświetlenie np. w toalecie
- regulacja natężenia światła i długości świecenia powoduje wygodne użytkowanie zawsze wtedy, gdy światło jest potrzebne
- oszczędność czasu – nie ma potrzeby zapalania światła o zmierzchu
- bezpieczeństwo – czujka ruchu włączy zawsze światło np. na zewnętrznych schodkach, które mogą okazać się śliskie z powodu wody czy oblodzenia
- ochrona – samoczynnie zapalone światło może zawiadomić o pojawieniu się w danym miejscu osób niepowołanych
- nowoczesność – stosując nowoczesne i proekologiczne rozwiązania dajemy świadectwo tego, że Politechnika nie waha się w praktyce korzystać ze zdobyczy cywilizacji i kształcąc młodych inżynierów kształtuje w nich postawy proekologiczne, które rozprzestrzeniać będą oni mogli w późniejszym życiu zawodowym
- minimalny nakład inwestycyjny – koszt czujnika wynosi kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. To niewysoka cena za wieloletni komfort użytkowania.

Przykładowe miejsca instalacji:
- umywalnie w toaletach
- przedsionki
- korytarze
- przejścia
- drzwi wejściowe
- bramy wjazdowe
- wewnątrz i na zewnątrz

Sposoby instalacji:

Istnieje wiele rodzajów czujników wewnętrznych i zewnętrznych, które można zainstalować w łatwy i dyskretny sposób, nie rozkuwając ścian, nie prowadząc po ścianach przewodów i nie naruszając estetyki pomieszczenia:
- możliwy montaż wewnątrz lampy, obok lampy, w praktycznie dowolnym miejscu pomieszczenia, w puszce istniejącego wyłącznika światła
- niewielki nakład pracy przy instalacji: nie wymaga wymiany istniejących źródeł światła, nie wymaga wymiany istniejących wyłączników światła

Proponowany jest podział pomiędzy wszystkie 9 Wydziałów Politechniki: po 1000 zł na każdy Wydział,, który we własnym zakresie zadecyduje o zainstalowaniu w miejscach gdzie jest to uzasadnione potrzebami i nie wymagające znacznych przeróbek.
Dodatkowo 1000 zł przeznaczone byłoby na potrzeby Gmachu Głównego.

Przykładowe czujniki ruchu zostały zaprezentowane na ilustracjach.

UWAGA: Autor projektu lubi załatwiać sprawy w toalecie przy świetle nawet wtedy, gdy jest bez ruchu! Kabiny toaletowe pozostają zatem oświetlone w sposób tradycyjny. Czujki ruchu zostałyby zainstalowane tylko w miejscach, gdzie jest to uzasadnione dla komfortu użytkowników.

Wymiana ogrodzenia wokół budynku Wydziału Elektrotechniki i Automatyki przy ul. Sobieskiego 7 (narożnik)

Numer projektu:
108/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
146 500 zł zł

Autor:
Magdalena Szymanowska-Poniatowska

Opis projektu
Celem projektu jest wymiana ogrodzenia wokół budynku Wydziału Elektrotechniki i Automatyki przy ul. Sobieskiego 7 oraz ustawienie wiaty śmietnikowej. Istniejące ogrodzenie jest notorycznie dewastowane przez watahy dzików, które, szukając pożywienia, niszczą tereny zielone wokół budynku. Dziki w poszukiwaniu pokarmu przewracają śmietniki i rozrzucają śmieci. Stwarza to zagrożenie epidemiologiczne, w szczególności latem. Biegające po posesji dziki stwarzają również zagrożenie bezpieczeństwa pracowników wydziału, służb dozoru oraz studentów. Wielokrotnie w okresie jesienno-zimowym po godz. 16.00, gdy zapada zmrok, można zaobserwować dziki przedostające się na teren posesji przez niszczone przez siebie ogrodzenie. Nowy płot jest w tym przypadku koniecznością, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników tego obiektu oraz terenu wokół.
W ramach projektu przewidziano następujące czynności:
1. Zaprojektowanie ogrodzenia.
2. Uzyskanie niezbędnych uzgodnień i pozwoleń.
3. Demontaż starego ogrodzenia i montaż nowego.

Internetowy przewodnik po budynkach kampusu Politechniki Gdańskiej

Numer projektu:
112/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
ok. 35 000 zł

Autor:
Joanna Adrian-Balcer

Opis projektu
Projekt zakłada umieszczenie na elewacjach najważniejszych budynków kampusu (Gmach Główny, budynki wydziałowe etc.) tabliczek, zawierających nazwę budynku, rok budowy, krótki opis oraz kod QR. Zeskanowany kod QR przeniesie użytkownika na nową podstronę w domenie pg.edu.pl, zawierającą rozszerzoną informację na temat tego budynku (historię powstania, przeznaczenie, ciekawostki), zdjęcia oraz link do budynku na stronie campus.pg.edu.pl. Każdy z budynków opatrzonych tabliczką w kodem QR będzie posiadał więc osobną podstronę, która będzie częścią nowego działu „Budynki kampusu Politechniki Gdańskiej”. W ramach projektu uzupełnione lub zaktualizowane zostaną również opisy budynków kampusu PG na stronie campus.pg.edu.pl. Opisy na tabliczkach oraz na stronie internetowej dostępne będą w języku polskim i angielskim.
Internetowy przewodnik po gmachach kampusu Politechniki Gdańskiej umożliwi osobom zewnętrznym (turystom, potencjalnym i nowym studentom, wycieczkom szkolnym etc.) szybkie rozpoznanie budynku, zaczerpnięcie o nim dodatkowych informacji oraz zlokalizowanie go na internetowej mapie kampusu PG, społeczności akademickiej (pracownikom, studentom) ułatwi dostęp do aktualnych, potrzebnych w codziennej pracy danych (opisy budynków będą tworzone na nowo), a wszystkim: w nowoczesny i przystępny sposób przybliży historię Politechniki Gdańskiej.

2. Cele realizacji

• Ułatwienie dostępu do informacji o budynkach kampusu PG (z poziomu zasobów PG) osobom zewnętrznym
oraz społeczności akademickiej.
• Zwiększenie atrakcyjności przestrzeni kampusu PG oraz ułatwienie lokalizacji budynków na mapie,
• Zwiększenie zainteresowania historią Politechniki Gdańskiej wśród osób zewnętrznych oraz społeczności akademickiej.

3. Uzasadnienie potrzeby realizacji
• Kampus PG odwiedzają liczni goście (turyści, zorganizowane wycieczki, osoby prywatne, przyszli studenci etc.). Część zwiedzających kampus na tegorocznej Nocy Muzeów wskazywała na potrzebę oznakowania budynków. Warto dodać, że Noc Muzeów na PG zebrała pozytywne recenzje, m.in. na ostatnim czacie z JM Rektorem PG, prof. Jackiem Namieśnikiem.
• Politechnika Gdańska znalazła się na liście dziesięciu najpiękniejszych uczelni w Europie (portal Times Higher Education) wyróżniających się piękną architekturą i atrakcyjnym usytuowaniem. Tytuł ten jest motywacją
do oznaczenia strategicznych budynków kampusu PG na wzór nowoczesnych miast. Tabliczki na budynkach
z znajdziemy m.in. w przestrzeni Gdańska (zabytki, budynki nowoczesne).
• Do tej pory budynki Politechniki Gdańskiej nie doczekały się odrębnego, zbiorczego opracowania w formie wirtualnej.

Ognisko na niepogodę - zadaszenie kręgu ogniska w OW Czarlina

Numer projektu:
113/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
ok. 25 tys. zł

Autor:
Mirosław Michalski

Opis projektu
OW Czarlina przy sprzyjającej pogodzie jest wspaniałym miejscem wypoczynku i integracji dla pracowników PG i ich rodzin. Jednak, kiedy pogoda nie dopisuje, a szczególnie gdy pada deszcz, liczba dostępnych rozrywek jest mocno ograniczona. Celem projektu jest uniezależnienie od pogody organizacji spotkań integracyjnych przy cieple ogniska, połączonych z pieczeniem kiełbasek, poprzez budowę zadaszenia (z otworem na dym) nad kręgiem ogniska. Przykładowe realizacje takiego zadaszenia obejrzeć można na załączonych zdjęciach.

Średnica zewnętrzna istniejącego betonowego kręgu to ok. 7m. Zadaszenie powinno wystawać przynajmniej o 1m poza krąg, żeby chroniło przed zacinającym deszczem, a zatem powinno mieć ok. 9m średnicy.

Na stronie http://www.pnbt.com.pl/modernizacja_miejsca_wypoczynku_dla_turystow-589,1159,578 podana jest cena 17 tys. zł za zadaszenie o średnicy 8m (w 2013 r.). Nasze będzie miało o ok. 25-30% większą powierzchnię.

Prawa autorskie do zdjęć należą do ich autorów:
https://pomorskie.fotopolska.eu/977527,foto.html
http://www.pnbt.com.pl/modernizacja_miejsca_wypoczynku_dla_turystow-589,1159,578

Rewitalizacja wieży ciśnień – nowe spojrzenie na Politechnikę Gdańską i Wrzeszcz

Numer projektu:
114/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
195 000 zł

Autor:
Michał Klugmann

Opis projektu
1. Cel projektu

Celem projektu jest przywrócenie społeczności Politechniki Gdańskiej oraz mieszkańcom Gdańska i turystom niezwykle interesującego i wartościowego obiektu, jakim jest zabytkowa wieża ciśnień, stanowiąca część budynku Laboratorium Maszynowego. W ramach tej edycji Budżetu Obywatelskiego możliwe byłoby urządzenie wewnętrznego punktu widokowego w przestrzeni zbiornika wodnego (43.3 m n.p.m., około 31 m nad poziomem terenu, plus wysokość podestu, około 1.5 m) wraz z podstawowym zabezpieczeniem newralgicznych elementów układu komunikacyjnego, pozwalające na bezpieczne wejście niewielkich grup zwiedzających. Byłby to pierwszy etap rewitalizacji tego obiektu i wstęp do jego kompleksowej adaptacji na szeroko rozumiane potrzeby społeczności akademickiej.2. Tło historyczne

Wieża ciśnień, tworząca ciekawą architektoniczną kompozycję z kominem budynku Laboratorium Maszynowego, jest unikalnym, w skali Gdańska, rozwiązaniem konstrukcyjnym. Jej geneza sięga czasów, kiedy na terenie dzisiejszego Wrzeszcza nie istniał jeszcze znany nam współcześnie system wodociągowy, a woda dostarczana była ze stosunkowo niewielkiego i znacznie oddalonego ujęcia Polanki. Wówczas budowa lokalnej, wspomagającej infrastruktury wodociągowej przez instytucje o skali Politechniki była częstą praktyką. Ów system zaczął powstawać niedługo później, przy czym w latach przedwojennych można wyróżnić dwa duże programy inwestycyjne, w okolicach 1911 roku i na początku lat 30-tych, które szybko uczyniły politechniczną wieżę ciśnień zbędną w swojej pierwotnej funkcji. Po II Wojnie Światowej obiekt został zapomniany (poza pojedynczymi przypadkami umieszczania wewnątrz aparatury badawczej) i do dnia dzisiejszego nie podjęto działań zmierzających do jego rewitalizacji i kompleksowego wykorzystania. Przez wiele lat dużym problemem, jak również zagrożeniem sanitarnym, było zasiedlenie przez dziko żyjące gołębie.3. Stan obecny

W chwili obecnej, nieużytkowana wieża stanowi jedną z największych niewykorzystanych kubatur na terenie Politechniki Gdańskiej. Od czasu poprzedniej edycji BO z roku 2016, kiedy projekt rewitalizacji pojawił się po raz pierwszy, wieża została wstępnie wysprzątana i uszczelniona z inicjatywy władz administracyjnych PG, co powoduje, że koszty jej dalszego zagospodarowania będą obecnie relatywnie mniejsze.

Z drugiej strony, wieża ciśnień jest obiektem który łączy w sobie walory cennego zabytku architektury (jako część zespołu Politechniki Gdańskiej i jako bardzo nietypowe rozwiązanie w skali Gdańska), zabytku techniki (ze względu na zachowane w znacznym stopniu wyposażenie i niezmieniony wystrój) oraz niewątpliwy potencjał, zarówno funkcjonalny jak i turystyczny. Doświadczenie uczy, że każdy punkt widokowy jest niemalże „skazany” na turystyczny sukces. Niezmiennie, zainteresowanie tym obiektem wyrażają osoby odwiedzające uczelnię, zarówno zawodowo, jak również w ramach imprez otwartych: Dni Otwartych, Bałtyckiego Festiwalu Nauki, Nocy Muzeów.4. Plany rewitalizacji i adaptacji w ramach BO:

Wnioskowany projekt obejmuje pierwszy, wstępny etap: dokładne wysprzątanie wieży oraz wprowadzenie zabezpieczeń, pozwalających na swobodny dostęp. W ten sposób powstałby punkt widokowy (wewnątrz wieży, w części zawierającej zbiornik wodny) oraz przestrzeń dla przyszłego wykorzystania. Wartością dodaną byłoby zabezpieczenie wieży przed ponowną degradacją oraz stworzenie warunków dla dalszych prac studialnych i projektowych, obecnie ograniczonych z uwagi na bardzo utrudniony dostęp.5. Ramowy program prac:

a. Dokładne wysprzątanie wnętrza wieży, mycie wysokociśnieniowe.

b. Naprawy i dodatkowe zabezpieczenia w obrębie klatki schodowej i przejścia pomiędzy klatką schodową a przestrzenią zbiornika.

c. Usunięcie izolacji zbiornika wodnego (wata szklana), konserwacja i malowanie zbiornika, oczyszczenie wnętrza zbiornika, usunięcie rur będących w kolizji z ciągami komunikacyjnymi.

d. Budowa drewnianego podestu w przestrzeni zbiornika, zapewniającego dostęp do okien (funkcja punktu widokowego).

e. Uczynnienie wejścia od strony Hali Maszyn (obecnie zamurowanego).


Działania opcjonalne (nie są niezbędne dla osiągnięcia celu projektu, aczkolwiek zalecane):

f. Wykonanie tablic informacyjnych na temat konstrukcji i dawnej funkcji obiektu.

g. Rozbiórka wtórnych elementów – pozostałości instalacji badawczych.


Działania możliwe w przyszłości, z wykorzystaniem innych źródeł finansowania:

h. Budowa zewnętrznego tarasu widokowego na wysokości obecnego przejścia technicznego, pomiędzy przestrzenią zbiornika a drabiną prowadzącą na komin.

i. Budowa zewnętrznego tarasu widokowego na szczycie komina.

j. Budowa windy pneumatycznej wewnątrz komina (możliwa pojemność 3 – 4 osoby lub jedna osoba na wózku inwalidzkim).6. Korzyści dla Uczelni:

a. Zagospodarowanie niewykorzystanej kubatury, obecnie kłopotliwej w utrzymaniu.

b. Powstrzymanie degradacji obiektu, uniknięcie ewentualnych przyszłych problemów, związanych z pogarszaniem się jego stanu technicznego.

c. Nowa przestrzeń dla aktywności związanych z działalnością Uczelni.

d. Powstanie w Gdańsku nowej, powszechnie rozpoznawalnej atrakcji turystycznej, z możliwością wykorzystania w ramach wszelkich działań służących szeroko pojętej promocji Politechniki Gdańskiej.

Można liczyć na to, że efekty wymienione w punkcie d zostaną dodatkowo wzmocnione z powodu otwarcia punktu widokowego na zbiorniku wody Stary Sobieski (1911), znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie Politechniki Gdańskiej. Sam zbiornik zostanie udostępniony do zwiedzania w przeciągu kilku miesięcy i będzie pełnił funkcję muzeum gdańskich wodociągów. Z tego powodu, należy spodziewać się zwiększonej obecności osób zainteresowanych tematyką historii wodociągów i dawnymi obiektami infrastruktury wodociągowej w rejonie Politechniki. Warto nadmienić, iż politechniczna wieża ciśnień i zbiornik Stary Sobieski są wzajemnie widoczne, a dna obu zbiorników posadowione są na tej samej rzędnej: 43.3 m n.p.m.7. Materiały dla zainteresowanych:

Publikacja w czasopiśmie Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna, nr 4 i 5, 2017:
http://docplayer.pl/61392417-Co-zrobic-z-nieuzywana-wieza-cisnien.html (TCHiK, nr 4, 2017)
http://www.tchik.com.pl/archiwum/2017/4/wiezacisnien2.pdf (TCHiK, nr 5, 2017)
Ewentualna realizacja tego pomysłu w żaden sposób nie koliduje z proponowaną funkcją punktu widokowego.

Materiał filmowy, zrealizowany przez Stowarzyszenie Gertruda:
https://www.youtube.com/watch?v=rlAeWgaO1UM (Film Stowarzyszenia Gertruda, 2010)
Należy mieć na uwadze, że przedstawia on stan z roku 2010, m. in. przed ostatnim sprzątaniem wieży.

Adaptacja(modernizacja) sali dydaktycznej na pracownię projektową.

Numer projektu:
115/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
40000 - 50000 zł

Autor:
Karol Rudziński

Opis projektu
Coraz więcej przedmiotów w programie studiów prowadzone jest w formie projektów grupowych. Projekt grupowy jest przedmiotem, który ma na celu przygotowanie studentów do przyszłej pracy w zespole kilkuosobowym, rozwinięcie umiejętności rozwiązywania rzeczywistych problemów na drodze pracy zespołowej.
Do realizacji pracy zespołowej potrzebne są odpowiednie warunki min. właściwie przystosowana sala dydaktyczna.
Na Wydziale WILiŚ w budynku nr 20. wszystkie sale mają ustawienie sal lekcyjnych – ławki zwrócone w kierunku tablicy i nie ma sali przystosowanej do pracy zespołowej.
Często przed zajęciami trzeba przygotować salę np. poprzez łączenie stołów aby studenci mogli ze sobą się komunikować podczas wspólnej pracy.
Ograniczeniem jest niewystarczająca liczba gniazdek , brak możliwości podpięcia komputerów do stałego łącza Internetu czy tablic do przypinania efektów pracy.
Dlatego proponujemy adaptację jednej z sali dydaktycznej w budynku nr 20 na potrzeby realizacji pracy grupowej i projektów zespołowych.
Sala ta zostanie wyposażona w cztery stanowiska (razem na 20-25 osób) tj. stoły do pracy zespołowej (przykładowy modele w załączeniu na zdjęciu). Każde stanowisko zostanie wyposażone w gniazda do podłączenia sześciu laptopów do stałego łącza Internetu (plus Wi-Fi) i prądu oraz monitor na stanowisku do prezentacji treści grupie.
Dla prowadzącego stanowisko pracy zostanie wyposażone w gniazdo podłączenia laptopa do stałego łącza Internetu i prądu oraz rzutnika.
Sala będzie wyposażona również w projektor multimedialny wraz z ekranem jak również tablicę sucho ścieralną
Pracownia oprócz zajęć dydaktycznych, będzie służyć studentom i doktorantom do realizacji projektów, dyplomów oraz działalności kół naukowych.
Na projekcie skorzysta wiele pokoleń studentów, stąd prośba o przemyślenie w/w projektu i zagłosowanie.


Chodnik łączący budynki WMech i Nowe ETI

Numer projektu:
116/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
15000 PLN zł

Autor:
Anna Bujnowska

Opis projektu
Celem realizacji projektu jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów przemieszczających się pomiędzy budynkiem głównym PG (od strony Bratniaka) a budynkiem Nowe ETI i odwrotnie. Przy zajętym parkingu - w godzinach pracy, piesi przemieszczają się pomiędzy samochodami bądź po krawężniku, żeby udostępnić miejsce przejeżdżającym autom, podczas gdy od strony strefy relaksu znajdują się trudne do ominięcia krzewy. W tym miejscu można zrobić proponowany chodnik, a krzewy przesunąć dalej, np. wzdłuż parkingu przy Wydziale Mechanicznym. W ramach budżetu można również obniżyć krawężnik przy budynku Mechanicznym, w celu ułatwienia poruszania się pieszym i rowerzystom.

Warsztat mechaniczny dla studenckich kół naukowych

Numer projektu:
118/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
40 000 PLN zł

Autor:
Cezary Żrodowski

Opis projektu
Organizacja przestrzeni roboczej dla studenckich kół naukowych, poprzez
wyposażenie mobilnego warsztatu studenckiego (umeblowanie, wyposażenie w
podstawowe narzędzia oraz materiały). Proponuję wykorzystanie profili
aluminiowych jako materiału do wykonania umeblowania oraz realizacji
projektów studenckich. Umeblowanie powinno być zaprojektowane i wykonane
przez studentów, oraz łatwo modyfikowane w zależności od bieżących potrzeb -
stąd propozycja zakupu rozbudowanego zestawu profili i elementów
łączących (patrz zdjęcie).

Proponowana lokalizacja to mobilny kontener (kontynuacja projektu z poprzedniej edycji BO).
Mobilny warsztat z funkcją prezentacyjną (przeszklona ściana - patrz zdjęcie)
oraz estetycznym wyposażeniem wysokiej jakości ma stanowić również wizytówkę
Politechniki i wspierać rekrutację aktywnej, ambitnej młodzieży, poprzez
prezentowanie osiągnięć studentów w przestrzeni miejskiej, np. w czasie
Jarmarku Dominikańskiego.

BUDOWA WIATY ŚMIETNIKOWEJ NA TERENIE KAMPUSU

Numer projektu:
119/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
40000 zł

Autor:
Ewa Michałowska

Opis projektu
Celem projektu jest budowa nowej wiaty śmietnikowej, która pomieści pojemniki znajdujące się dotychczas przy budynku Gmach Główny oraz budynku Żelbet. Wiata będzie zadaszona i obudowana, a przy wejściu do niej znajdzie się informacja o podziale odpadów na konkretne rodzaje pojemników. Zagospodarowanie tego Punktu Gromadzenia Odpadów wpłynie pozytywnie w szczególności na okolicę budynków Gmach Główny, Gmach B i Hydromechanika oraz zapewni większą kontrolę nad prawidłową segregacją odpadów.

Zalety wiaty śmietnikowej:
- poprawienie estetyki historycznej części kampusu
- łatwiej będzie dzięki niej utrzymać porządek
- wiatr nie będzie rozwiewał śmieci
- dostęp do wnętrza wiaty będą mieli tylko pracownicy
- nie będzie możliwości podrzucania śmieci przez osoby trzecie
- zwierzęta nie będą miały dostępu do odpadów

SYSTEM DO ANALIZY TRENINGU

Numer projektu:
121/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
70000 zł

Autor:
Justyna Śledź

Opis projektu
System do analizy treningu będzie nowoczesnym urządzeniem umożliwiającym trenerom/wykładowcom ocenić poziom studenta uczęszczającego na zajęcia z wychowania fizycznego jak i zawodnikom trenującym w sekcjach sportowych w naszym centrum. Na ocenę będą składać się badania następujących parametrów: szybkość na dowolnym dystansie i ustalonych przedziałach odległości, koordynacji, wytrzymałości oraz czasu reakcji na bodziec. Osiągi zawodników będą archiwizowane i poddawane analizie poprzez modyfikację opcji protokołów. Dzięki temu można trenować szybkość, wytrzymałość, czas reakcji, podejmowanie decyzji, zwinność, reaktywną zmianę kierunku, widzenie obwodowe, pracę zespołową oraz inne zdolności przydatne w różnych dyscyplinach sportowych.

Zawahaj się z Politechniką Gdańską

Numer projektu:
124/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
10000 zł

Autor:
Patryk Jasik

Opis projektu
Projekt ma na celu zaprezentowanie w Internecie (live streaming) wahadła Foucaulta znajdującego się na Dziedzińcu im. Jana Heweliusza. Do realizacji głównego celu projektu niezbędne będzie stworzenie infrastruktury technicznej oraz platformy internetowej, za pomocą których będzie możliwe całodobowe obserwowanie wahadła Foucaulta. Projekt ma charakter badawczo-edukacyjno-popularyzatorski, a jego grupę docelową stanowią studenci i pracownicy naszej uczelni, a także uczniowie ze szkół podstawowych i średnich oraz ich nauczyciele. Poniżej przedstawiono zaledwie kilka aspektów związanych z realizacją projektu i jego rezultatami:

Promocja: długoterminowa promocja Politechniki Gdańskiej w Internecie.

Edukacja: podstawy fizyczne działania wahadła Foucaulta; zadania edukacyjne dla uczniów i studentów; obserwacje wahadła on-line.

Badania: długoterminowe zbieranie danych o ruchu wahadła i umieszczenie ich w dedykowanej multimedialnej bazie danych na portalu "MOST Danych"; dobowe i roczne badanie drgań wahadła w zależności od różnych czynników, np. czynników atmosferycznych; rozwijanie algorytmów numerycznych związanych z rozpoznawaniem obrazów i ich przetwarzaniem w czasie rzeczywistym; rozwijanie nowoczesnych technologii związanych z „rozszerzoną rzeczywistością”; eksploracja dużego wolumenu danych; rozwijanie metod uczenia maszynowego.

Do realizacji projektu niezbędne jest zamontowanie kamery monitorującej ruch wahadła i podłączenie jej kablem sieciowym do najbliższego węzła sieciowego. Proponowane miejsce zamontowania kamery zostało oznaczone czerwonym prostokątem na załączonym zdjęciu. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Sekcji Telewizji HD z TASKu nie istnieją żadne przeszkody techniczne, aby prowadzić transmisję ruchu wahadła w czasie rzeczywistym. Przykładowy film ruchu pierwotnej wersji wahadła z proponowanej perspektywy można obejrzeć na stronie http://aqualung.mif.pg.gda.pl/stream/.

Wydziałowe zamówienia publiczne przez MojaPG

Numer projektu:
135/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
30000 zł

Autor:
Adam Dąbrowski

Opis projektu
Obecnie wniosek o zamówienie publiczne Wydziałowe trzeba składać papierowo, nie ma żadnej informacji zwrotnej, czy można już dokonywać zakupu.
Zgłoszenie ZP plus rozliczenie w moją.PG powinno odbywać się (jak delegacje) w mojaPG, włącznie z rozliczaniem i akceptacją: Dziekana, Wydziałowego działu ZP, księgowości, co ułatwi prace wszystkim.
Aktualnie składanie zamówień uczelnianych przez mojaPG jest w trakcie realizacji.
Niniejszy projekt rozszerza funkcjonalność mojaPG o składanie zamówień wydziałowych.

Konserwacja zabytkowych secesyjnych szafek w Gmachu Głównym.

Numer projektu:
136/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
115.200 zł

Autor:
Jakub Szczepański

Opis projektu
Konserwacja szafek będzie kolejnym krokiem w przywracaniu świetności historycznym wnętrzom Gmachu Głównego PG.

SPRZĘT WODNY - OŚRODEK WYPOCZYNKOWY CZARLINA

Numer projektu:
137/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Pracowniczy

Koszt projektu:
50 000 zł

Autor:
Wojciech Połubok

Opis projektu
Szanowni Państwo
Moja propozycja na tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego to doposażenie Ośrodka Wypoczynkowego Politechniki Gdańskiej w Czarlinie w dodatkowy sprzęt wodny typu kajaki, rowery wodne itp. oraz kamizelki ratunkowe.
Sprzęt znajdujący się obecnie, w coraz piękniejszym ośrodku wypoczynkowym, jest stosunkowo mocno wyeksploatowany.
Pozyskanie nowego sprzętu do uprawiania sportów wodnych oraz turystyki wodnej na pewno przyczyni się do podniesienia standardu całego Ośrodka oraz uatrakcyjni pobyt gości.
Należy zweryfikować obecnie posiadane zasoby sprzętu wodnego.
W mojej ocenie, za niedużą kwotę ok. 50 000 zł, można doposażyć Ośrodek w kilka nowych kajaków, rowerów wodnych itp. oraz zakupić nowe kamizelki ratownicze.
Proszę wszystkich zainteresowanych o wsparcie pomysłu poprzez oddanie głosu na propozycje projektu.