Zgodnie z przyjętym harmonogramem, na niniejszej stronie w przewidzianym okresie czasu prezentowane są zgłoszone projekty. Opisy projektów podawane są w oryginalnym brzmieniu zaproponowanym przez ich autorów: mogą więc zawierać ewentualne błędy językowe.

Lista projektów wybranych do głosowania w ramach Budżetu obywatelskiego PG na rok 2019

Projekty studenckieZadaszony parking rowerowy przy Wydziale Chemicznym

Numer projektu:
106/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
64 821,00 zł

Autor:
Anita Cymann

Opis projektu
Celem projektu jest realizacja zadaszonego parkingu rowerowego pomiędzy budynkiem Magazynu Chemicznego, a portiernią przy ul. Traugutta. Projekt obejmuje ustawienie 14 stojaków rowerowych typu U, umożliwiających przymocowanie przynajmniej ramy roweru i jednego z kół do elementu trwale związanego z podłożem. Zadaszenie powinno być tak zamontowane, aby wszystkie podpięte rowery były w całości zasłonięte podczas deszczu. Dodatkowo projekt obejmuje postawienie stacji naprawy rowerów.

Zaproponowana w projekcie inwestycja zachęci do przyjazdu na uczelnię rowerem, co przyczyni się do wzrostu aktywności fizycznej zarówno studentów jak i pracowników.
Inwestycja pozwoli na osłonięcie jednośladów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi typu: deszcz na czas pobytu rowerzysty na uczelni.

System kolejkowy do Dziekanatu, Wydziałowej Komisji Stypendialnej oraz Biura Międzynarodowego WZIE

Numer projektu:
109/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
20 000 zł

Autor:
Kajetan Smoliński

Opis projektu
Okolice dziekanatu wydziału Zarządzania i Ekonomi są miejscem o podwyższonym ruchu w ciągu roku (wydawanie legitymacji, składanie wniosków, sesja egzaminacyjna, studenci programu Erasmus+), co wiąże się z dużymi kolejkami i wypełnioną po brzegi poczekalnią. System kolejkowy pozwoliłby ominąć czekanie w długich kolejkach i usprawnić działanie całego Dziekanatu i pobliskich biur.

W związku z powyżej przedstawioną sytuacją chcielibyśmy skorzystać z projektów realizowanych w dwóch poprzednich latach na wydziałach ETI (33/2017) oraz FTiMS (76/2018).

Koszt oszacowany na podstawie projektu 76/2018.

Wyznaczenie miejsc parkingowych na parkingu dla studentów za starym budynkiem ETI

Numer projektu:
110/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
5000 zł

Autor:
Michał Karkoszka

Opis projektu
Projekt polegał by na oczyszczeniu placu postojowego z chwastów rosnących pomiędzy płytami betonowymi oraz z piasku leżącego na placu. Następnie na wymalowaniu miejsc postojowych na oczyszczonych płytach oraz wyznaczenie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych jak najbliżej bramy. Uzasadnieniem dla tego projektu jest częste, nieumiejętne parkowanie osób korzystających z parkingu, polegające na zastawianiu innych pojazdów lub stawanie bardzo blisko szlabanów, co bardzo utrudnia wyjazd z parkingu. Skorzystają na tym studenci, którzy mają aktualnie i będą mieli w przyszłych latach wjazdówki na parking dla studentów, oraz unikniemy przez to stresujących sytuacji związanych z blokowaniem wyjazdu. W załączniku zamieściłem przykładowe rozrysowanie miejsc parkingowych.

Rozszerzenie strefy socjalnej przy Audytorium Maximum

Numer projektu:
117/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
40000 zł

Autor:
MARIUSZ BANASIAK

Opis projektu
Projekt zakłada rozszerzenie strefy socjalnej dla studentów oraz pracowników o dziedziniec przy Audytorium Maximum w Gmachu Głównym. Obecny stan dziedzińca uniemożliwia jego zagospodarowanie oraz negatywnie wpływa na wizerunek Uczelni. Wymagana jest renowacja nawierzchni, która umożliwiłaby powiększenie istniejącego miejsca wypoczynku lub wykorzystanie tej przestrzeni do innych celów. Ponadto, istnieje możliwość dla studentów Wydziału ILiŚ wzięcia udziału w pracach budowlanych w ramach projektów dyplomowych.

Szatnie przy boisku piłkarskim

Numer projektu:
120/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
99.851,42 PLN Brutto zł

Autor:
Marcin Adamkiewicz

Opis projektu
Chciałbym zgłosić do projektu propozycję zakupu kontenerów szatniowo-sanitarnych, które miałyby być położone obok boiska do piłki nożnej na terenie Centrum Sportu Politechniki Gdańskiej. Kontenery te miałyby służyć zarówno jako szatnie damskie oraz męskie, jak i posiadać w swoim wyposażeniu kabiny prysznicowe oraz toalety. Atutem zakupu takich kontenerów byłoby zwiększenie powierzchni szatni oraz umożliwienie studentom bliższej lokalizacji toalet w związku z tym nie musieliby oni chodzić tak daleko z boiska do WC, które znajduje się w głównym budynku Centrum Sportu. Koszt zakupu takich kontenerów wraz z montażem wynosiłby około 82 000pln. Poniżej przedstawiam wizualizację kontenerów którym byłbym zainteresowany.

Modelarnia żeglarska

Numer projektu:
125/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
50 000 zł

Autor:
Magdalena Owsiany

Opis projektu
Modelarstwo żeglarskie jest ciekawym sportem i formą spędzania wolnego czasu a dla studentów specjalności „Budowa jachtów” WOiO PG, doskonałym wstępem do pracy zawodowej. Proponuję sfinansowanie modelarni klasy żeglarskiej F5, w której polscy zawodnicy odnoszą szereg sukcesów międzynarodowych i która jest najpopularniejszą na świecie klasą regatową, zrzeszoną w federacji NAVIGA (podstawowe dane: długość: ok. 1m, masa: ok. 4 kg)
Zadania modelarni:
- budowa modeli, szkolenie w zakresie projektowania i wytwarzania jachtów
- start w regatach,
- promowanie żeglarstwa przez prowadzenie szkoleń i wypożyczalni modeli

Modelarnia powinna być dostępna dla wszystkich studentów i pracowników PG, a także dla osób spoza uczelni chcących uprawiać tę dyscyplinę sportu. Wnioskowany projekt obejmuje:
a) Wyposażenie warsztatu (umeblowanie, narzędzia ręczne i elektryczne) Podstawowe wyposażenie warsztatu umożliwiające wykonywanie prostych i bezpiecznych prac.
b) 5 modeli na dobry początek. Aby młodzi ludzie złapali bakcyla żeglarstwa, nie mogą czekać kilku miesięcy na efekty pracy. Dlatego modelarnia powinna być wyposażona w kilka średniej klasy modeli umożliwiających rozpoczęcie przygody z żeglarstwem oraz przyciągających nowych pasjonatów, ale jednocześnie pozostawiających niedosyt i stymulujących pracę nad nowymi projektami.

Zagospodarowanie terenu parkingu przy Centrum Nanotechnologii A

Numer projektu:
127/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
8000 zł

Autor:
Zuzanna Lamparska

Opis projektu
Przy parkingu koło budynku Chemii A oraz Centrum Nanotechnologii A znajduje się dość spory, niewykorzystany teren zielony. Zrealizowanie na nim miejsca dla Studentów to znaczy ławeczek, punktów ładowania urządzeń w otoczeniu drzew i zieleni które się tam znajdują pozytywnie odbiło by się na studentach oraz pracownikach. Dzięki takiemu miejscu zarówno studenci jak i pracownicy zyskali by miejsce do odpoczynku jak i pracy w miłym i spokojnym otoczeniu podczas sprzyjającej pogody.

Strefa relaksu na WZiE

Numer projektu:
128/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
17 500 - 21 250 zł brutto zł

Autor:
Artur Albiński

Opis projektu
Coraz więcej badań naukowych pokazuje jaki pozytywny wpływ na efektywność nauki oraz pracy ma odpoczynek. Nic zatem dziwnego, że tak zwane strefy relaksu stają się standardem i powodem do dumy na wielu prestiżowych uczelniach oraz w wielu znanych przedsiębiorstwach. Wychodząc naprzeciw ludzkim potrzebom chcemy zagospodarować pustą przestrzeń na wydziale ZiE tworząc tam strefę relaksu.

Jej fundamentem mają być uwielbiane przez studentów pufy do siedzenia, które idealnie nadają się do wygodnego odpoczynku oraz efektywnej, a co najważniejsze przyjemnej nauki. W strefie znajdzie się też obszerna modułowa kanapa ze stolikami - idealna by usiąść i napić się kawy. Ponadto projekt zakłada możliwość zastosowania, znanej z wielu stref, przyjaznej wykładziny oraz ozdobienie całości roślinami.

Proponowany projekt na pewno podniesie komfort i satysfakcję studiowania, efektywność nauki i pracy oraz uatrakcyjni wnętrze wydziału.

Strefa relaksu i nauki dla studentów/pracowników PG

Numer projektu:
131/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
100 tys. zł

Autor:
Joanna Niesiobędzka

Opis projektu
Celem jest stworzenie miejsca do pracy i relaksu dla studentów Politechniki. Projekt składa się z miejsc siedzących z możliwością podłączenia do źródła prądu i zadaszeniem w przypadku niedogodnych warunków atmosferycznych. Rozwiązanie umożliwi studentom i pracownikom uczelni na pracę na świeżym powietrzu, ponadto jest ono ekologiczne ze względu na zastosowania paneli słonecznych. Realizacja projektu wpłynie korzystnie na warunki pracy studentów/pracowników PG i przyczyni się do zagospodarowania nieużywanego terenu.

Renowacja REST!

Numer projektu:
132/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
2500 zł

Autor:
Szymon Mańkowski

Opis projektu
Celem projektu jest poprawa jakości przestrzeni wypoczynkowej o nazwie REST - "Rekreacyjno-Edukacyjny Salonik Towarzyski" położonej na 4 piętrze Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Przestrzeń pierwotnie została zrealizowana przez koło naukowe LEM-UR w 2014 roku. Jej celem było stworzenie przestrzeni przez studentów - dla studentów, w której możliwy byłby odpoczynek pomiędzy zajęciami na uczelni i regeneracja sił w motywującej do dalszej pracy przestrzeni.
REST stanowi unikatowe wnętrze Gmachu Głównego PG umożliwiające nie tylko wypoczynek, ale również dyskusję i wymianę pomysłów o opracowywanych na ćwiczeniach projektach.
Z uwagi na długie istnienie REST oraz zbliżające się 5-lecie jego istnienia proponujemy odświeżenie wnętrza w celu poprawy jakości tej bardzo ważnej w życiu studentów przestrzeni.
Problemami dzisiejszego REST są: zużycie i wybrudzenie wykładziny, zniknięcie granulatu jaki wypełniał pufy, kiepski stan użytkowy puf.
Proponowane rozwiązania składające się na szacunkowy koszt projektu:
Zakup nowych puf i poduszek, wymiana wykładziny/dywanu we wnętrzu. Utworzenie ławki narożnej z Europalet o miękkim obiciu w zachodnim narożniku wnętrza oraz renowacja szafek na czasopisma. Utworzenie w współpracy z modelarnią oraz drukarnią 3D Politechniki Gdańskiej małej skali stołu do piłkarzyków. Pozostałe środki przeznaczone zostałyby na zakup nowych czasopism poszerzających wiedzę studentów o nowoczesnych technologiach i odkryciach naukowych.
Wprowadzenie powyższych zmian miałoby bezpośredni wpływ na poprawę jakości przestrzeni REST oraz jej właściwości wypoczynkowych przekładając się na produktywność studentów. Renowacja wnętrza posiada również potencjał pozytywnego wpływu na drogę projektową omawianych w nim przyszłych projektów studenckich.

System kolejkowy do Dziekanatu i Wydziałowej Komisji Stypendialnej WA z Systemem Alarmowym

Numer projektu:
133/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
30 000 zł zł

Autor:
Paulina Jóźwik

Opis projektu
System kolejkowy do Dziekanatu oraz Wydziałowej Komisji Stypendialnej ma na celu usprawnienie pracy tych jednostek, szczególnie w okresie wzmożonego zainteresowania (początek roku akademickiego - wydawanie ELS, podpisywanie aneksów, składanie wniosków) oraz zaoszczędzenie czasu czekających studentów. Zlikwidowałoby to kolejki na korytarzach, co ułatwi swobodne poruszanie się w przestrzeni Gmachu Głównego. System zakłada możliwość pobrania numerka przez oczekującego i informowanie o kolejności przyjęcia na wyświetlaczu oraz w aplikacji lub stronie internetowej. W związku z powyżej przedstawioną sytuacją chcielibyśmy skorzystać z projektów realizowanych w dwóch poprzednich latach na wydziałach ETI (33/2017) oraz FTiMS (76/2018).

Dodatkowym elementem jest System Sygnalizacji Włamania i Napadu zamontowany w Dziekanacie. Składają się na niego czujki oraz alarm napadowy zamontowany przy wejściu, który dałby pracownikom większe poczucie bezpieczeństwa oraz uratował w niebezpiecznych sytuacjach.

Cowork@Arch - utworzenie pracowni do kreatywnej pracy studentów poza zajęciami

Numer projektu:
134/2019

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
42918 zł

Autor:
Szymon Krawczuk

Opis projektu
Obecnie studenci Wydziału Architektury często nie mają jak dobrze pracować nad projektami, które są zobowiązani przygotowywać na zajęcia. Nieraz brakuje im dostępu do legalnego oprogramowania o odpowiednich możliwościach, lub odpowiednio wydajnego sprzętu komputerowego (np. do tworzenia wizualizacji). Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być udostępnianie zaplecza dydaktycznego studentom również poza godzinami zajęć.

Projekt zakłada przystosowanie jednej z sal w Gmachu Głównym administrowanych przez Wydział Architektury w taki sposób, aby możliwe było jej bezproblemowe udostępnianie studentom poza godzinami zajęć dydaktycznych. Dodatkowo jedno z sąsiadujących pomieszczeń zostanie zaadaptowane na pokój socjalny, z miejscami do wypoczynku oraz drobnym AGD. Trzecim komponentem projektu jest doposażenie komputerów w sali o potrzebne studentom oprogramowanie, np. do tworzenia wizualizacji, kompatybilne z innymi dostępnymi dla studentów PG programami.

Dzięki realizacji wyżej opisanych działań studenci zyskają nowoczesną pracownię, przestrzeń do kreatywnej współpracy, w której będą mogli przygotowywać projekty na zaliczenia oraz projekty dyplomowe przy pomocy profesjonalnych i legalnych narzędzi, co przełoży się na wzrost motywacji studentów oraz jakości ich pracy. Z projektu skorzystają studenci Wydziału Architektury.


Proponowana sala 402c charakteryzuje się niskim obłożeniem dydaktycznym (rzędu 30%) oraz wyposażeniem adekwatnym do realizacji projektów związanych z programem studiów na kierunkach Architektura oraz Gospodarka przestrzenna. Przystosowanie wspomnianej sali do bezproblemowego udostępniania studentom mogłoby polegać na
a) zamontowaniu w drzwiach do sali zamka otwieranego legitymacją studencką/specjalną kartą (ok. 10 455.00 zł),
b) objęciu sali monitoringiem (ok. 9 963.00 zł),
c) ewentualnym wdrożeniu systemu wymagającego zalogowania się za pomocą konta politechnicznego w celu odblokowania komputera (jednym kosztem byłby nakład pracy CUI).
Dodatkowo w ramach projektu jedno z sąsiadujących pomieszczeń zostałoby zaadaptowane na pokój socjalny dla studentów, w którym mogliby odpocząć i zregenerować siły. Na wyposażeniu takiego pomieszczenia znalazłyby się czajnik, kuchenka mikrofalowa, opiekacz, kanapa. Koszt adaptacji pomieszczenia na pokój socjalny wyniósłby około 2 500.00 zł.
20 000 zł zostałoby przeznaczone w doposażenie sali 402c w oprogramowanie/sprzęt przydatny studentom, a niedostępny dla nich do tej pory w ogóle lub dostępny jedynie podczas zajęć dydaktycznych.