Zgodnie z przyjętym harmonogramem, na niniejszej stronie w przewidzianym okresie czasu prezentowane są zgłoszone projekty. Opisy projektów podawane są w oryginalnym brzmieniu zaproponowanym przez ich autorów: mogą więc zawierać ewentualne błędy językowe.

Lista projektów zgłoszonych w ramach Budżetu obywatelskiego PG na rok 2020

Projekty studenckieSTOP PISZCZĄCYM KRZESŁOM!

Numer projektu:
138/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
1320 zł

Autor:
Oskar Pakuła

Opis projektu
Od lat na wydziale ETI panuje straszliwa plaga, plaga piszczących krzeseł. Jako student oraz członek WRSu MÓWIĘ DOŚĆ! Przywróćmy ciszę i spokój, aby studenci oraz pracownicy naszego wspaniałego wydziału mogli usłyszeć swoje własne myśli! (Oczywiście walczymy także o funkcjonowanie naszych uszu jak najdłużej :-) ) Aby to zrobić zamierzam wymienić wszystkie podkładki w krzesłach na 1 i 2 drugim piętrze Wydziału ETI w budynku B!

Stacja rowerowa dla osiedla studenckiego

Numer projektu:
140/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
3500~6000zł/szt. zł

Autor:
Bartosz Kamecki

Opis projektu
Nie sposób nie zauważyć, że duża liczba studentów naszej uczelni zamieszkujących domy studenckie porusza się rowerami. Niejednokrotnie radość jaką należałoby czerpać z jazdy jednośladem musiała odejść na dalszy plan ze względu na konieczność odnalezienia najbliżej pompki rowerowej, do której najpierw trzeba dojść z rowerem "pod pachą". Większość ze studentów nie posiada na wyposażeniu podstawowych narzędzi do regulacji roweru (imbusów), bardziej specjalistycznych kluczy typu TORX czy chociażby wspomniajej wyżej prostej pompki, nie wspominając o stojaku rowerowym, który jest niezbędny do prawidłowej regulacji jednośladu. Prośby o pożyczenie sprzętu są regularnie widoczne na forach dyskusyjnych poszczególnych DSów. Projekt zakłada postawienie dwóch kompletnie wyposażonych stacji rowerowych na osiedlach studenckich - jedna na Traugutta w okolichy DS2, druga na Wyspiańskiego w okolichy DS5. Na wyposażeniu stacji rowerowej powinny znaleźć się takie narzędzia jak:

● stojak rowerowy z możliwością podwieszenia roweru w celu jego regulacji
● wkrętak krzyżowy i wkrętak płaski
● klucz nastawny
● klucze płaskie 8,10, 13 i 15 mm
● zestaw imbusów w rękojeści
● zestaw TORX w rękojeści
● łyżki do opon
● pompka z adapterem na wszystkie zawory

Instalacje podobnego typu znajdują się już na terenie kampusu - okolice Gmachu Głównego oraz te mniej udane bez stojaka przy budynku ETI, jednakże najbardziej brakuje ich w miejscu gdzie studenci spędzają najwięcej czasu i składują swoje rowery - w okolicy akademików. Uważam, że zainstalowanie w/w stacji rowerowej nie tylko poprawi komfort życia osób korzystających z Domów Studenckich, ale także sprawi, że użytkownicy jednośladów będą mieli możliwość serwisowania swoich pojazdów samodzielnie, eliminując ryzyko kolizji drogowej ze względu na niesprawny rower. Koszt stacji rowerowej jest zależny od kilku czynników m.in. od wyboru producenta, materiałów do jego produkcji a także od wariantu narzędzi. Cena stojaka z w/w narzędziami (Fot. 1) wykonanej ze stali nierdzewnej to ~5000netto/szt.

Projekt wody pitnej dla studentów

Numer projektu:
141/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
90000 zł

Autor:
Tymoteusz Lao

Opis projektu
Uważamy, że łatwy dostęp do wody pitnej jest kluczowy dla zachowania zdrowia i koncentracji każdego studenta. W wielu przypadkach studenci przebywają na terenie politechniki wiele godzin, co może powodować odwodnienie organizmu, zwłaszcza przy intensywnym wysiłku intelektualnym oraz wysokich cenach wody. Łatwy dostęp do wody polepszyłby komfort pracy / studiowania, co przełożyłoby się na lepsze samopoczucie, a w upalne dni zwiększyłoby bezpieczeństwo.
Komentarz komisji
Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 8, pkt 1e – nie podano dokładnych lokalizacji i nie uzyskano zgody gestorów.

Automaty ze środkami higienicznymi w największych budynkach PG

Numer projektu:
143/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
23 000 zł brutto zł

Autor:
MAGDA ŚMIGIELSKA

Opis projektu
Na Politechnice Gdańskiej pracuje i studiuje coraz więcej kobiet. Wychodząc na przeciw im codziennym problemom i stresującym sytuacjom związanym z kobiecym życiem możemy zamontować automaty sprzedażowe dystrybuujące środki higieniczne. W asortymencie powinny znaleźć się przede wszystkim podpaski, tampony i środki przeciwbólowe, dodatkowo mogłyby się tam znaleźć np. plastry, dezodoranty czy jednorazowe szczoteczki do zębów. Automaty powinny znajdować się w toaletach w łatwo dostępnych częściach kampusu.
W przyszłości można rozwinąć projekt o nowe budynki, a także o automaty z męskim asortymentem.
Proponowane lokalizacje to jedna toaleta damska na piętrze 0 w każdym z budynków:
Gmach Główny
Budynek C Wydziału Chemicznego
Budynek Wydziału OiO
Budynek B Wydziału ETI - Nowe ETI
Budynek Wydziału ILIŚ - Hydro
Budynek Wydziału ZIE
Budynek Wydziału EIA
Budynek Wydziału EIA A - Sobieskiego
Gmach B
oraz w toalecie w AK PG Kwadratowa,
czyli 10 lokalizacji.

Dystrybutory wody pitnej na terenie Centrum Sportu Akademickiego

Numer projektu:
144/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
8000-15000 zł

Autor:
Maria Sikora

Opis projektu
Większość z nas, studentów PG, miało lub będzie mieć okazję trenować w Centrum Sportu Akademickiego. Każdemu może się zdarzyć zapomnieć zabrać ze sobą wody do picia, albo mieć jej po prostu niewystarczającą ilość. Celem tego projektu jest zapewnienie dostępu do wody pitnej wszystkim korzystającym z CSA, bądź spędzającym tam wolny czas.
Wyjdzie to na korzyść przede wszystkim studentom, ale także środowisku (myśląc o liczbie kupionych plastikowych butelek). Będzie to także krok w stronę wszystkich studentów reprezentujących PG jako zawodnicy sekcji sportowych, którzy regularnie tu trenując potrzebują takiego rozwiązania.

Transport PG

Numer projektu:
147/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
80000 zł

Autor:
Marcin Jasiukowicz

Opis projektu
W celu uniezależnienia PG od systemów takich jak Mevo (które ogłosiło swoją upadłość), czy hulajnóg do wynajęcia, przydało by się stworzenie wewnątrz kampusowego systemu transportowego. Przykładem rozwiązania może być zainstalowanie stacji parkowania przy każdym z wydziałów z zainstalowanymi kilkoma-kilkunastoma nieelektrycznymi rowerami bądź hulajnogami (w zależności od budżetu więcej-mniej). Pozwoli to studentom na szybszy transport między budynkami uczelni, zwiększy wykorzystanie usług na PG (szybszy transport do punktów xero, sklepów, jedzenia). Zmniejszy to zmęczenie wynikające z chodzenia do odległych miejscach PG, zwiększy szeroko pojęte szczęście i frajdę studentów oraz pozwoli na integrację między wydziałową.

Przykład tras: budynek wysokich napięć - linte2/ budynek EiA b

Techniczne rozwiązanie projektu może nastąpić poprzez współpracę z jedną z firm z biznesu "economy of sharing", bądź nowym operatorem sieci Mevo w przyszłym roku. Pomoże to rozwiązać ewentualny problem kosztów technologicznych takiego systemu.
Komentarz komisji
Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 8, pkt 1f – projekt po realizacji zakupu generowałby niewspółmiernie wysokie koszty utrzymania.

Miejsce relaksu na Wydziale Chemicznym

Numer projektu:
148/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
25000 zł

Autor:
Patrycja Lewandowska

Opis projektu
Po wielu rozmowach ze studentami i z mojej osobistej obserwacji wynika, że na terenie Wydziału Chemicznego brakuje strefy relaksu dla studentów, którzy w ciągłym biegu nie mają chwili aby odetchnąć w trakcie przebywania na uczelni. Powoduje to ciągle rozdrażnienie, narastający stres i ciągłe zmęczenie, bez możliwości naładowania akumulatorów do dalszej efektywnej pracy zarówno w zakresie pozyskiwania wiedzy jak i kreatywnych pomysłów na rzecz społeczności studenckiej. Zasadnym jest stworzenie miejsca w którym studenci Wydziału Chemicznego mogliby na chwilę zatrzymać czas, aby spędzić tam chwile, które pozwolą na zebranie sił do dalszej ciężkiej pracy.

W moim wyobrażaniu w strefie relaksu powinno znaleźć się miejsce do wygodnego siedzenia jak na przykład duże pufy, czy hamaki. Powinno tam się też znaleźć kilka gniazdek, które umożliwią studentom naładowanie urządzeń elektronicznych w czasie przerwy. To także miejsce do zrobienia ciepłych napojów czy jedzenia wyposażone w czajnik elektryczny do robienia kawy/ herbaty, czy mikrofalówka, itp. Powinna tam też znaleźć się lodówka do foodsharingu ( studenci, którzy mają zbędne jedzenia mogą dołożyć je do wspólnej lodówki, aby mogli skorzystać z niego inni; dzięki temu ograniczamy marnowanie jedzenia i możemy pomóc innym). Dodatkowym urozmaiceniem była by sztuczna trawa, która wzmocniła by poczucie relaksu i walory wizualne.

Projekt znacznie polepszył bym studentom Wydziału Chemicznego codzienna życie, oraz ograniczył by liczbę studentów zalegającą na przerwach na korytarzach. Stworzenie takiego miejsca oprócz wymienionych powyżej: odpoczynku i relaksu spowoduje integracje studentów i stanie się miejscem powstawania inspiracji do dalszego działania.

W załącznikach znajdują się inspiracje znalezione przeze mnie w internecie.
Źródła zdjęć:
http://www.propertydesign.pl/design/185/gwiezdne_wojny_czy_alicja_w_krainie_czarow_filmy_inspiruja_architektow,7830-30085.html
https://allegro.pl/oferta/pufa-fotel-xxxl-gratis-pufy-worek-xxl-do-salonu-7123107864
Komentarz komisji
Należy skonsultować i ustalić ewentualną lokalizację przestrzeni z zarządcą budynków Wydz. Chemicznego i ustalić kto pokryje koszty poza Budżetem Obywatelskim (po okresie realizacji) Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 8, pkt 1e – brak zgody gestora budynku na lokalizację strefy relaksu.

Akademiki sprzyjające ekologii

Numer projektu:
149/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
4000 zł

Autor:
Julia Wacławska

Opis projektu
Cel projektu: Podniesienie poziomu odzysku surowców wtórnych przeznaczonych do recyklingu zgodnie z regulacjami unijnymi.
Problem: W domu studenckim nr 2 może mieszkać do 440 osób. Jedna osoba produkuje ok. kilograma śmieci dziennie, co daje nam 440 kg/dzień oraz 160600 kg rocznie. Szesnaście ton odpadów produkowanych zaledwie przez jeden budynek. Każdy student posiada w swoim pokoju śmietnik, a na każdym piętrze w kuchni znajdują się kolejne dwa: na odpady suche i mokre. Jedyne pojemniki wewnętrzne przeznaczone na śmieci segregowane znajdują się na parterze. Daje nam to 240 pojemników na odpady zmieszane i 3 służące do recyklingu. Na zewnątrz znajdują się cztery kontenery na surowce odnawialne oraz 8 kontenerów na odpady resztkowe. Pokoje mieszkalne są za małe na umieszczenie w nich pięciu śmietników, a każdorazowe schodzenie na parter jest nierealne. Dodatkowo po każdym weekendzie z pojemników w kuchni śmieci wręcz się wylewają, skutkując nieprzyjemnym zapachem.
Rozwiązanie jest proste. Wystarczy na każdym piętrze w kuchni umieścić sześć śmietników na odpady: resztkowe, resztkowe, papier, szkło, bio, metale i tworzywa sztuczne. Nad śmietnikami należy wywiesić instrukcję segregacji odpadów podaną w załączniku graficznym.
Na realizacji mojego projektu skorzystają studenci mieszkający w DS 2 oraz pracownicy tego budynku. Wpłynie on pozytywnie na naszą planetę oraz samopoczucie mieszkańców.

Sala artystów na Politechnice Gdańskiej

Numer projektu:
151/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
13 500 zł

Autor:
Kacper Wójtowicz

Opis projektu
Studenci Politechniki Gdańskiej to ścisłe umysły obracające się na co dzień w świecie liczb i równań. Nie wyklucza to jednak zamiłowania do sztuki i kultury wśród nich. Wspaniałą rzeczą byłoby miejsce na terenie kampusu gdzie studenci mogłoby realizować swoje własne talenty artystyczne oraz odpoczywać w otoczeniu sztuki. Na takie miejsce, w propozycji, składałaby się: biblioteka nienaukowa do której możliwość dodania (przy wsparciu wydawnictwa Politechniki Gdańskiej) swoich własnych dzieł nienaukowych mieliby studenci oraz pracownicy PG, kolekcja klasycznych płyt winylowych oraz stosowny nowoczesny sprzęt do ich odtwarzania, wyciszona komórka do nagrań (muzyki i audiobooków) wraz z stosownym sprzętem do nagrywania, kilka stanowisk komputerowych z oprogramowaniem do obróbki muzyki i grafiki, sztalugi i płótna oraz podstawowy sprzęt malarski i rysowniczy, stały instrument np. Pianino.
Miejsce takie byłoby sferę odpoczynku dla pracowników i studentów zainteresowanych sztuką oraz miejsce gdzie mogłyby powstawać dzieła wcześniej wymienionych będące dowodem wszechstronności ludzi związanych z Politechniką Gdańską.
Komentarz komisji
Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 8, pkt 1e – brak wskazania dokładnej lokalizacji i zgody gestora budynku.

Zagospodarowanie Dziedzińca przy Audytorium Maximum

Numer projektu:
153/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
35000 zł

Autor:
Jakub Persjanow

Opis projektu
Dziedziniec przy Audytorium Maximum, zwany dzisiaj "rowerownią" jest jednym z niewielu miejsc niezagospodarowanych w Gmachu Głównym.

Celem projektu jest remont podłogi w tym miejscu aby umożliwić późniejsze zagospodarowanie dziedzińca jako miejsca na odbywanie aktywności studenckich (odpoczynek, miejsce do wspólnej nauki, organizowania wydarzeń i akcji studenckich). Dodatkowo nowo powstałe miejsce byłoby świetnym obszarem do przeprowadzenia projektu w ramach współpracy z Instytutem MIT pod tytułem OpenAG (Open Agriculture Initiative).
Celem inicjatywy OpenAG jest badanie opensourcowej architektury budowania ekosystemu. W projekcie mogliby uczestniczyć studenci, doktoranci oraz profesowie z Wydziału FTiMS, ETI oraz EIA ze strony programistyczno-inżynieryjnej (przy budowaniu Personal Food Computer) oraz studenci Wydziału Chemicznego ze strony pobierania i analizowania próbek.

[Link Inicjatywy]: https://www.media.mit.edu/groups/open-agriculture-openag/overview

Sam remont podłogi byłby świetnym sposobem na odbycie stażu przez studentów Wydziału ILIŚ a w późniejszym etapie zagospodarowania Dziedzińca, studenci Wydziału Architektury mogliby stworzyć projekt dachu oraz zagospodarowanie przestrzeni pod zbudowane eko-komputery.

Nowe miejsce poprawiłoby warunki zarówno pracy jak i odpoczynku oraz stanowiłoby kolejną wizytówkę Gmachu Głównego jako miejsce przyjazne studentom oraz miejsce innowacji.

Szatnie przy boisku piłkarskim

Numer projektu:
155/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
82 000 zł

Autor:
Marcin Adamkiewicz

Opis projektu
Chciałbym zgłosić do projektu propozycję zakupu kontenerów szatniowo-sanitarnych, które miałyby być położone obok boiska do piłki nożnej na terenie Centrum Sportu Politechniki Gdańskiej. Kontenery te miałyby służyć zarówno jako szatnie damskie oraz męskie, jak i posiadać w swoim wyposażeniu kabiny prysznicowe oraz toalety. Atutem zakupu takich kontenerów byłoby zwiększenie powierzchni szatni oraz umożliwienie studentom bliższej lokalizacji toalet w związku z tym nie musieliby oni chodzić tak daleko z boiska do WC, które znajduje się w głównym budynku Centrum Sportu. Koszt zakupu takich kontenerów wraz z montażem wynosiłby około 82 000pln. Poniżej przedstawiam wizualizację kontenerów którymi byłbym zainteresowany.

Drewniane/materiałowe blaty na kamiennych ławkach

Numer projektu:
156/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
5000-15000 zł

Autor:
Michał Glapiak

Opis projektu
Wystarczy, że temperatura spadnie poniżej 18 stopni celsjusza i już kamienne ławki na placu przed gmachem głównym są na tyle zimne, że nie da się na nich siedzieć, a przy próbie dłuższego siedzenia można złapać chorobę. Przy dużych temperaturach również jest problem, ponieważ ławki szybko się nagrzewają. Drewno lub inny materiał dałoby wiele do komfortu siedzenia oraz dobrze zaprojektowane do odczucia wizualnego. Mały projekt, ale skorzystają na nim wszyscy.
Komentarz komisji
Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 4, pkt 1 – ingerencja w obiekty objęte ochroną praw autora projektu architektonicznego.

Strefa relaksu na Wydziale Mechanicznym

Numer projektu:
160/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
15000 zł

Autor:
Michał Bilicki

Opis projektu
Na Wydziale Mechanicznym nie ma żadnego miejsca, żeby w czasie okienka w spokoju posiedzieć i pouczyć się na wygodnej kanapie. Dobrym pomysłem byłoby postawienie paru kanap i poduszek do siedzenia ustawionych w okręgach, żeby studenci mogli uczyć się w grupie, tudzież samemu. Parę gniazdek do ładowania elektroniki byłoby również świetnym pomysłem. Projekt bardzo tani, a jakże potrzebny!
Komentarz komisji
Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 8, pkt 1e – brak wskazania dokładnej lokalizacji i zgody gestora budynku

Ciekawe wykłady-szkolenie z przemówień publicznych dla wykładowców

Numer projektu:
161/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
20000 zł

Autor:
Kajetan Albanowski

Opis projektu
Wielu wykładowców posiada ogromną wiedzę, ale niestety większość wykładów jest prowadzona w nudny sposób, albo po prostu zbyt szybko, przez co wiedza umyka po drodze między wykładowcą, a studentami. Każdy wie, że łatwiej przyswoić wiedzę, która jest przekazana w ciakwey sposob. Projekt ma na celu dokształcenie wykładowców pod względem wystąpień publicznych, aby byli w stanie ciekawie przekazywać swoją ogromną wiedzę i aby studenci mogli czerpać jeszcze większe korzyści z wykładów. Więcej notatek i wiedzy z wykładu = mniej pracy w domu.
Komentarz komisji
Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 3, pkt 1 – projekt nie ma charakteru infrastrukturalnego.

Kuchnia z jadalnią i inicjatywą społeczną

Numer projektu:
162/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
25000 zł

Autor:
Magdalena Pajor

Opis projektu
Z uwagi na specyfikę wydziału wygospodarowanie pomieszczenia, w którym możliwe będzie odgrzanie sobie obiadu, przygotowanie ciepłego napoju lub przechowanie jedzenia w lodówce jest bardzo zasadne. Dodatkowo, zmniejszylibyśmy ilość plastikowych naczyń (poranna kawa na wynos, plastikowe sztućce wynoszone z baru), co przyczynia się bezpośrednio na plus naszemu środowisku, dzięki przynoszeniu jedzenia we własnych pojemnikach wielokrotnego użytku, nie mówiąc o walorach smakowych i zdrowotnych, bo wiadomo, że własne posiłki to własne posiłki, a nie jedzenie na wynos.
Kolejne uzasadnienie projektu to często bardzo wczesne godziny rozpoczynania pracy lub bardzo późne godziny jej kończenia, kiedy nie można jeszcze lub już skorzystać z i tak skromnego zaplecza gastronomicznego w okolicach budynku Chemii B. Z najważniejszych sprzętów w pomieszczeniu powinien znajdować się stół z krzesłami, czajniki elektryczne, mikrofalówka, lodówka, zlew oraz kosze do recyklingu odpadów.
Pisząc o kuchni z inicjatywą, mam na myśli wprowadzenie inicjatywy deponowania żywności, która następnie trafiłaby do Trójmiejskiego Banku Żywności, który w myśl zasady niemarnowania żywności dba o to, aby pełnowartościowa żywność nam już niepotrzebna trafiła do osób najbardziej jej potrzebujących oraz dzielenia się nadmiarem własnego jedzenia z zapominalskim kolegą lub koleżanką, która akurat zapomniała o swojej aprowizacji, bo któż z nas chociaż raz nie był w podobnej sytuacji:)Takie proste połączenie przyjemnego z pożytecznym
Jestem przekonana, że wraz z upływem czasu osoby korzystające z kuchni same chętnie zostawiałyby w nim przedmioty do wspólnego użytku i będą dbały o porządek. Mam również nadzieję, że projekt w naszym budynku zachęci inne wydziały do rozwijania podobnego pomysłu.
Komentarz komisji
Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 8, pkt 1e – brak zgody gestora budynku na lokalizację kuchni.

Modelarnia żeglarska

Numer projektu:
165/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
50 tys. PLN zł

Autor:
Emilia Gregorczyk

Opis projektu
Studenci WOiO studiujący projektowanie jachtów powinni mieć możliwość praktycznego wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności. Najtańszym sposobem na to jest budowa regatowych modeli łodzi żaglowych, wielokrotnie tańszych od najprymitywniejszych jachtów załogowych. Proponuję zorganizowanie modelarni klasy F5, która jest najpopularniejszą na świecie klasą zdalnie sterowanych, regatowych modeli żaglowych i daje możliwości weryfikacji pomysłów w rywalizacji z najlepszymi projektantami i żeglarzami. Modele takie stanowią również doskonałą bazę do prac badawczych nad autonomicznymi jednostkami pływającymi, co jest obecnie w sektorze morskim najpopularniejszym tematem. Sekcja Radiojachtingu PG może liczyć na wsparcie aktualnego reprezentanta Polski studiującego na PG oraz tegorocznego Mistrza Świata – absolwenta naszej Uczelni. Propozycja jest skierowana do wszystkich studentów i pracowników PG.
Koszt projektu obejmuje zakup aparatury sterującej do kilku modeli oraz podstawowe wyposażenie modelarni, obejmujące materiały i narzędzia.
Komentarz komisji
Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 8, pkt 1e – brak zgody gestora COT na lokalizację modelarni.

Mikrofalówki na wydziale Zarządzania i Ekonomii

Numer projektu:
166/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
2500zl zł

Autor:
Marzena Olszewska

Opis projektu
W czasach, kiedy wielu z nas odżywia się zdrowo dbamy o swoje posiłki również poza domem. Niestety, na wydziale nie ma możliwości podgrzania jedzenia, a ciepły posiłek w trakcie długiego dnia pełnego nauki jest konieczny.
Rozwiązaniem powyższego problemu jest zainstalowanie kilku (żeby nie tworzyły się gigantyczne kolejki) mikrofalówek. Z tego udogodnienia korzystaliby zarówno studenci, wykładowcy czy obsługa. Każdy z nas mógłby zjeść to co lubi.
Najedzony brzuszek to szczęśliwy człowiek.
Komentarz komisji
Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 8, pkt 1e – brak wskazania dokładnej lokalizacji i zgody gestora budynku

System kolejkowy na wydziale chemicznym

Numer projektu:
167/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
30 000 zł zł

Autor:
Mateusz Brodowski

Opis projektu
Jednym z większych problemów, na którzy natrafiają studenci są ciągnące się kolejki pod dziekanatem. Często, żeby tylko załatwić jakąś sprawę, pobrać wniosek studenci odpuszczają wykłady, co w dużym stopniu przekłada się na ich osiągnięcia i wiedzę.
Wprowadzenie systemu kolejkowego powinno w znacznym stopniu rozwiązać wyżej opisane problemy, tam bardziej że na Wydziale Mechanicznym i Wydziale ETI systemy takie już działają i sprawdzają się świetnie.

Ogólnodostępna mała kuchnia w Gmachu Głównym

Numer projektu:
169/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
3000 zł

Autor:
Maria Chojnowska

Opis projektu
Celem projektu jest umożliwienie studentom przygotowania sobie ciepłego posiłku we własnym zakresie. Trudno jest przynieść jedzenie na ciepło, a kupowanie w bufecie jest nie zawsze tym czego chcemy. Możliwość podgrzania sobie obiadu, czy zrobienia swojej kawy wydaje się bardzo zachęcającą perspektywą. W pokoju balkonowym na 4 piętrze może powstać mała ogólnodostępna kuchnia, w której studenci będą mogli usiąść i spokojnie zjeść posiłek, który sami przygotowali. Pomocne w tym mogą być dostępne na miejscu mikrofalówki i czajniki elektryczne, a także zestaw naczyń i sztućców. Skorzystają na tym studenci, którzy nie będą musieli wydawać pieniędzy na bufet, ale też będą mieli możliwość zjeść coś swojego na ciepło.
Komentarz komisji
Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 4, pkt 4 (kryterium gospodarności) – aktualnie realizowany projekt 134/2019 w obecnej edycji BO pokrywa się zakresem z proponowanym projektem

Termomodernizacja Wydziału Chemicznego

Numer projektu:
171/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
6000 zł

Autor:
Maciej Fabich

Opis projektu
Występującym na Wydziale Chemicznym od lat problemem jest zbyt wysoka temperatura, panująca w historycznych salach wykładowych 215 oraz 222 w budynku Chemia „A”, a także w korytarzu łączącym nowe laboratoria 031–026 (aż do 019) na poziomie –1. Wymienione wyżej sale wykładowe w sezonie grzewczym w trakcie trwania wielogodzinnych zajęć dydaktycznych nagrzewają się do trudnej do wytrzymania temperatury, na skutek braku sprawnych zaworów regulacyjnych zainstalowanych na dużych, wiekowych grzejnikach. Przepisy wewnętrzne nie zezwalają na pozostawienie uchylonych okien poza czasem trwania zajęć, wskutek czego w sali nieprzerwanie panuje wysoka temperatura.
Zainstalowanie zaworów regulujących moc grzejników powinno być pierwszym elementem służącym polepszeniu warunków pracy wykładowców oraz słuchaczy studiów, absolutnie koniecznym do przynajmniej w minimalnym stopniu zapewnienia komfortowej temperatury w czasie trwania zajęć. Stan obecny stanowi nawet ryzyko omdlenia w tych warunkach.

Konieczne jest także uzupełnienie brakującej izolacji termicznej rur ciepłownicznych na odcinku 30 m pod sufitem pomiędzy pomieszczeniami 031-019 w korytarzu piwnicznym budynku Chemia „A”. Na skutek zainstalowania sprężarek oraz generatorów w korytarzu temperatura przekracza możliwy do zniesienia poziom. Przechodzący tamtędy pracownicy oraz oczekujący studenci są narażeni na działanie wysokich temperatur, i wychodząc na zewnątrz budynku wskutek przegrzania są narażeni na zachorowanie.
Ogromne straty ciepła na tym odcinku można zredukować poprzez zainstalowanie brakujących otulin z wełny mineralnej na brakującym odcinku, co wpisuje się w ideę proekologicznego i zrównoważonego rozwoju Wydziału. Konieczne jest także uzupełnienie ubytków w istniejącej otulinie poprzez zagipsowanie brakujacych elementów na jej obsypujących się krańcach. Na wysokosci pomieszczenia 019 na zakręcie korytarza powinien zostać zamontowany piankowy element ochronny osłaniający przed urazem głowy o nisko podwieszoną rurę.

Strefa do nauki i wypoczynku na Wydziale Mechanicznym

Numer projektu:
173/2020

Status:
Niedopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
18000 zł

Autor:
Edyta Nowak

Opis projektu
Realizacja projektów grupowych, przerwa na drugie śniadanie, okienka między zajęciami. To niektóre z wielu powodów, które przyczyniły się do powstania pomysłu zagospodarowania wolnej przestrzeni na Wydziale Mechanicznym. Odpowiednie samopoczucie wśród studentów pozytywnie oddziałuje na koncentrację podczas zajęć. Ciągły stres, zabieganie, zmęczenie to jedne z wielu czynników, które negatywnie wpływają na twórczość, a co za tym idzie czynny udział w projektach badawczych prowadzonych na naszej uczelni.
Utworzona strefa do nauki i wypoczynku pozwoli odetchnąć pomiędzy zajęciami, co przyczyni się do tworzenia kreatywnych projektów, chęci pozyskiwania nowej wiedzy i współpracy z prowadzącymi. Projekt zakłada zagospodarowanie wolnej przestrzeni w korytarzu, na poziomie „0” Wydziału Mechanicznego.
Cel projektu: przekształcenie wolnej strefy na Wydziale Mechanicznym w funkcjonalny punkt, spełniający dwa główne założenia:
1. Kącik do nauki: przestrzeń zostanie wyposażona w przystosowane do pracy stoły i krzesła (posiadające atest niepalności), przy których studenci będą mogli swobodnie wykonywać projekty i przygotowywać się do zajęć. Stoły te zostaną wyposażone w gniazda zasilania, aby móc zwiększyć efektywność pracy przyszłych inżynierów korzystających z programów komputerowych.
2. Miejsce wypoczynku: fragment powierzchni zostanie zaopatrzony w pufy (typu worek, kostka) do siedzenia lub leżenia, które będą stanowić konkurencję dla standardowych krzeseł będących na wyposażeniu sal. Punkt zostanie oddzielony modułową ścianką działową oraz doposażony w stoły.
Zrealizowanie projektu będzie ważnym krokiem, który pozytywnie wpłynie na efektywne zagospodarowanie czasu wśród studentów. Stworzenie komfortowej strefy zapoczątkuje nowe spotkania towarzyskie, stworzy możliwość wymiany doświadczeń i wspólnej integracji, co zastąpi często bezcelowe przesiadywanie na korytarzach pomiędzy zajęciami.

W załącznikach znajdują się inspiracje znalezione w internecie:
https://www.homesquare.pl/aranzacja/aranzacja-pomieszczenia-socjalnego/?fbclid=IwAR35TjmaSAC5nLF87F1TP_bElHedWms1K_qnFvdxX1c-eDdDEmkhSw2Do5g
https://www.ajprodukty.pl/warto-przeczytac/projektowanie-sali-konferencyjnej/18686650.wf?fbclid=IwAR3oyKbSBIYW8jUJnlhU0y9hGBU6ywfIY5dPJ7vh-fmH43AjtP8LKffePqs
https://mdd.pl/meble-uzupelniajace/scianki-dzialowe/?fbclid=IwAR2P23sHAmQiz9Yr4GNa_pTahUUTC3v1GQzoaP11WYN7r1Pzo56IgZpJ1_I
Komentarz komisji
Projekt nie został dopuszczony do głosowania na podstawie par. 8, pkt 1e – brak wskazania dokładnej lokalizacji i zgody gestora budynku