Zgodnie z przyjętym harmonogramem, na niniejszej stronie w przewidzianym okresie czasu prezentowane są zgłoszone projekty. Opisy projektów podawane są w oryginalnym brzmieniu zaproponowanym przez ich autorów: mogą więc zawierać ewentualne błędy językowe.

Lista projektów wybranych do głosowania w ramach Budżetu obywatelskiego PG na rok 2020

Projekty studenckieSTOP PISZCZĄCYM KRZESŁOM!

Numer projektu:
138/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
1320 zł

Autor:
Oskar Pakuła

Opis projektu
Od lat na wydziale ETI panuje straszliwa plaga, plaga piszczących krzeseł. Jako student oraz członek WRSu MÓWIĘ DOŚĆ! Przywróćmy ciszę i spokój, aby studenci oraz pracownicy naszego wspaniałego wydziału mogli usłyszeć swoje własne myśli! (Oczywiście walczymy także o funkcjonowanie naszych uszu jak najdłużej :-) ) Aby to zrobić zamierzam wymienić wszystkie podkładki w krzesłach na 1 i 2 drugim piętrze Wydziału ETI w budynku B!

Stacja rowerowa dla osiedla studenckiego

Numer projektu:
140/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
3500~6000zł/szt. zł

Autor:
Bartosz Kamecki

Opis projektu
Nie sposób nie zauważyć, że duża liczba studentów naszej uczelni zamieszkujących domy studenckie porusza się rowerami. Niejednokrotnie radość jaką należałoby czerpać z jazdy jednośladem musiała odejść na dalszy plan ze względu na konieczność odnalezienia najbliżej pompki rowerowej, do której najpierw trzeba dojść z rowerem "pod pachą". Większość ze studentów nie posiada na wyposażeniu podstawowych narzędzi do regulacji roweru (imbusów), bardziej specjalistycznych kluczy typu TORX czy chociażby wspomniajej wyżej prostej pompki, nie wspominając o stojaku rowerowym, który jest niezbędny do prawidłowej regulacji jednośladu. Prośby o pożyczenie sprzętu są regularnie widoczne na forach dyskusyjnych poszczególnych DSów. Projekt zakłada postawienie dwóch kompletnie wyposażonych stacji rowerowych na osiedlach studenckich - jedna na Traugutta w okolichy DS2, druga na Wyspiańskiego w okolichy DS5. Na wyposażeniu stacji rowerowej powinny znaleźć się takie narzędzia jak:

● stojak rowerowy z możliwością podwieszenia roweru w celu jego regulacji
● wkrętak krzyżowy i wkrętak płaski
● klucz nastawny
● klucze płaskie 8,10, 13 i 15 mm
● zestaw imbusów w rękojeści
● zestaw TORX w rękojeści
● łyżki do opon
● pompka z adapterem na wszystkie zawory

Instalacje podobnego typu znajdują się już na terenie kampusu - okolice Gmachu Głównego oraz te mniej udane bez stojaka przy budynku ETI, jednakże najbardziej brakuje ich w miejscu gdzie studenci spędzają najwięcej czasu i składują swoje rowery - w okolicy akademików. Uważam, że zainstalowanie w/w stacji rowerowej nie tylko poprawi komfort życia osób korzystających z Domów Studenckich, ale także sprawi, że użytkownicy jednośladów będą mieli możliwość serwisowania swoich pojazdów samodzielnie, eliminując ryzyko kolizji drogowej ze względu na niesprawny rower. Koszt stacji rowerowej jest zależny od kilku czynników m.in. od wyboru producenta, materiałów do jego produkcji a także od wariantu narzędzi. Cena stojaka z w/w narzędziami (Fot. 1) wykonanej ze stali nierdzewnej to ~5000netto/szt.

Automaty ze środkami higienicznymi w największych budynkach PG

Numer projektu:
143/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
23 000 zł brutto zł

Autor:
MAGDA ŚMIGIELSKA

Opis projektu
Na Politechnice Gdańskiej pracuje i studiuje coraz więcej kobiet. Wychodząc na przeciw im codziennym problemom i stresującym sytuacjom związanym z kobiecym życiem możemy zamontować automaty sprzedażowe dystrybuujące środki higieniczne. W asortymencie powinny znaleźć się przede wszystkim podpaski, tampony i środki przeciwbólowe, dodatkowo mogłyby się tam znaleźć np. plastry, dezodoranty czy jednorazowe szczoteczki do zębów. Automaty powinny znajdować się w toaletach w łatwo dostępnych częściach kampusu.
W przyszłości można rozwinąć projekt o nowe budynki, a także o automaty z męskim asortymentem.
Proponowane lokalizacje to jedna toaleta damska na piętrze 0 w każdym z budynków:
Gmach Główny
Budynek C Wydziału Chemicznego
Budynek Wydziału OiO
Budynek B Wydziału ETI - Nowe ETI
Budynek Wydziału ILIŚ - Hydro
Budynek Wydziału ZIE
Budynek Wydziału EIA
Budynek Wydziału EIA A - Sobieskiego
Gmach B
oraz w toalecie w AK PG Kwadratowa,
czyli 10 lokalizacji.

Dystrybutory wody pitnej na terenie Centrum Sportu Akademickiego

Numer projektu:
144/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
8000-15000 zł

Autor:
Maria Sikora

Opis projektu
Większość z nas, studentów PG, miało lub będzie mieć okazję trenować w Centrum Sportu Akademickiego. Każdemu może się zdarzyć zapomnieć zabrać ze sobą wody do picia, albo mieć jej po prostu niewystarczającą ilość. Celem tego projektu jest zapewnienie dostępu do wody pitnej wszystkim korzystającym z CSA, bądź spędzającym tam wolny czas.
Wyjdzie to na korzyść przede wszystkim studentom, ale także środowisku (myśląc o liczbie kupionych plastikowych butelek). Będzie to także krok w stronę wszystkich studentów reprezentujących PG jako zawodnicy sekcji sportowych, którzy regularnie tu trenując potrzebują takiego rozwiązania.

Akademiki sprzyjające ekologii

Numer projektu:
149/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
4000 zł

Autor:
Julia Wacławska

Opis projektu
Cel projektu: Podniesienie poziomu odzysku surowców wtórnych przeznaczonych do recyklingu zgodnie z regulacjami unijnymi.
Problem: W domu studenckim nr 2 może mieszkać do 440 osób. Jedna osoba produkuje ok. kilograma śmieci dziennie, co daje nam 440 kg/dzień oraz 160600 kg rocznie. Szesnaście ton odpadów produkowanych zaledwie przez jeden budynek. Każdy student posiada w swoim pokoju śmietnik, a na każdym piętrze w kuchni znajdują się kolejne dwa: na odpady suche i mokre. Jedyne pojemniki wewnętrzne przeznaczone na śmieci segregowane znajdują się na parterze. Daje nam to 240 pojemników na odpady zmieszane i 3 służące do recyklingu. Na zewnątrz znajdują się cztery kontenery na surowce odnawialne oraz 8 kontenerów na odpady resztkowe. Pokoje mieszkalne są za małe na umieszczenie w nich pięciu śmietników, a każdorazowe schodzenie na parter jest nierealne. Dodatkowo po każdym weekendzie z pojemników w kuchni śmieci wręcz się wylewają, skutkując nieprzyjemnym zapachem.
Rozwiązanie jest proste. Wystarczy na każdym piętrze w kuchni umieścić sześć śmietników na odpady: resztkowe, resztkowe, papier, szkło, bio, metale i tworzywa sztuczne. Nad śmietnikami należy wywiesić instrukcję segregacji odpadów podaną w załączniku graficznym.
Na realizacji mojego projektu skorzystają studenci mieszkający w DS 2 oraz pracownicy tego budynku. Wpłynie on pozytywnie na naszą planetę oraz samopoczucie mieszkańców.

Zagospodarowanie Dziedzińca przy Audytorium Maximum

Numer projektu:
153/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
35000 zł

Autor:
Jakub Persjanow

Opis projektu
Dziedziniec przy Audytorium Maximum, zwany dzisiaj "rowerownią" jest jednym z niewielu miejsc niezagospodarowanych w Gmachu Głównym.

Celem projektu jest remont podłogi w tym miejscu aby umożliwić późniejsze zagospodarowanie dziedzińca jako miejsca na odbywanie aktywności studenckich (odpoczynek, miejsce do wspólnej nauki, organizowania wydarzeń i akcji studenckich). Dodatkowo nowo powstałe miejsce byłoby świetnym obszarem do przeprowadzenia projektu w ramach współpracy z Instytutem MIT pod tytułem OpenAG (Open Agriculture Initiative).
Celem inicjatywy OpenAG jest badanie opensourcowej architektury budowania ekosystemu. W projekcie mogliby uczestniczyć studenci, doktoranci oraz profesowie z Wydziału FTiMS, ETI oraz EIA ze strony programistyczno-inżynieryjnej (przy budowaniu Personal Food Computer) oraz studenci Wydziału Chemicznego ze strony pobierania i analizowania próbek.

[Link Inicjatywy]: https://www.media.mit.edu/groups/open-agriculture-openag/overview

Sam remont podłogi byłby świetnym sposobem na odbycie stażu przez studentów Wydziału ILIŚ a w późniejszym etapie zagospodarowania Dziedzińca, studenci Wydziału Architektury mogliby stworzyć projekt dachu oraz zagospodarowanie przestrzeni pod zbudowane eko-komputery.

Nowe miejsce poprawiłoby warunki zarówno pracy jak i odpoczynku oraz stanowiłoby kolejną wizytówkę Gmachu Głównego jako miejsce przyjazne studentom oraz miejsce innowacji.

Szatnie przy boisku piłkarskim

Numer projektu:
155/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
82 000 zł

Autor:
Marcin Adamkiewicz

Opis projektu
Chciałbym zgłosić do projektu propozycję zakupu kontenerów szatniowo-sanitarnych, które miałyby być położone obok boiska do piłki nożnej na terenie Centrum Sportu Politechniki Gdańskiej. Kontenery te miałyby służyć zarówno jako szatnie damskie oraz męskie, jak i posiadać w swoim wyposażeniu kabiny prysznicowe oraz toalety. Atutem zakupu takich kontenerów byłoby zwiększenie powierzchni szatni oraz umożliwienie studentom bliższej lokalizacji toalet w związku z tym nie musieliby oni chodzić tak daleko z boiska do WC, które znajduje się w głównym budynku Centrum Sportu. Koszt zakupu takich kontenerów wraz z montażem wynosiłby około 82 000pln. Poniżej przedstawiam wizualizację kontenerów którymi byłbym zainteresowany.

System kolejkowy na wydziale chemicznym

Numer projektu:
167/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
30 000 zł zł

Autor:
Mateusz Brodowski

Opis projektu
Jednym z większych problemów, na którzy natrafiają studenci są ciągnące się kolejki pod dziekanatem. Często, żeby tylko załatwić jakąś sprawę, pobrać wniosek studenci odpuszczają wykłady, co w dużym stopniu przekłada się na ich osiągnięcia i wiedzę.
Wprowadzenie systemu kolejkowego powinno w znacznym stopniu rozwiązać wyżej opisane problemy, tam bardziej że na Wydziale Mechanicznym i Wydziale ETI systemy takie już działają i sprawdzają się świetnie.

Termomodernizacja Wydziału Chemicznego

Numer projektu:
171/2020

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:
6000 zł

Autor:
Maciej Fabich

Opis projektu
Występującym na Wydziale Chemicznym od lat problemem jest zbyt wysoka temperatura, panująca w historycznych salach wykładowych 215 oraz 222 w budynku Chemia „A”, a także w korytarzu łączącym nowe laboratoria 031–026 (aż do 019) na poziomie –1. Wymienione wyżej sale wykładowe w sezonie grzewczym w trakcie trwania wielogodzinnych zajęć dydaktycznych nagrzewają się do trudnej do wytrzymania temperatury, na skutek braku sprawnych zaworów regulacyjnych zainstalowanych na dużych, wiekowych grzejnikach. Przepisy wewnętrzne nie zezwalają na pozostawienie uchylonych okien poza czasem trwania zajęć, wskutek czego w sali nieprzerwanie panuje wysoka temperatura.
Zainstalowanie zaworów regulujących moc grzejników powinno być pierwszym elementem służącym polepszeniu warunków pracy wykładowców oraz słuchaczy studiów, absolutnie koniecznym do przynajmniej w minimalnym stopniu zapewnienia komfortowej temperatury w czasie trwania zajęć. Stan obecny stanowi nawet ryzyko omdlenia w tych warunkach.

Konieczne jest także uzupełnienie brakującej izolacji termicznej rur ciepłownicznych na odcinku 30 m pod sufitem pomiędzy pomieszczeniami 031-019 w korytarzu piwnicznym budynku Chemia „A”. Na skutek zainstalowania sprężarek oraz generatorów w korytarzu temperatura przekracza możliwy do zniesienia poziom. Przechodzący tamtędy pracownicy oraz oczekujący studenci są narażeni na działanie wysokich temperatur, i wychodząc na zewnątrz budynku wskutek przegrzania są narażeni na zachorowanie.
Ogromne straty ciepła na tym odcinku można zredukować poprzez zainstalowanie brakujących otulin z wełny mineralnej na brakującym odcinku, co wpisuje się w ideę proekologicznego i zrównoważonego rozwoju Wydziału. Konieczne jest także uzupełnienie ubytków w istniejącej otulinie poprzez zagipsowanie brakujacych elementów na jej obsypujących się krańcach. Na wysokosci pomieszczenia 019 na zakręcie korytarza powinien zostać zamontowany piankowy element ochronny osłaniający przed urazem głowy o nisko podwieszoną rurę.