Jeszcze więcej eksperymentów w letniej szkole Einsteina Jeszcze więcej eksperymentów w letniej szkole Einsteina

Rok szkolny to dla nich za mało. Ponad trzy i pół tysiąca gimnazjalistów weźmie udział w trzydniowych wakacyjnych szkoleniach na wyższych uczelniach. Uczniowie to nie byle jacy, bo zainteresowani matematyką, fizyką, chemią, informatyką i językami obcymi. Będą eksperymentować, liczyć, dedukować i rozmawiać po angielsku. W trzech województwach 5 lipca ruszyła letnia szkoła Einsteina.

Dziś jadą na wyścigi łodzi solarnych do Holandii Dziś jadą na wyścigi łodzi solarnych do Holandii

Zwarci i gotowi jadą, by zawalczyć o miejsce na podium. Studenci z Koła Naukowego Techniki Okrętowej Korab już dziś około godz. 18 wyjeżdżają do Holandii na międzynarodowe zawody łodzi napędzanych energią słoneczną Frisian Solar Challenge. W ciągu sześciu dni regat zawodnicy będą mieli do pokonania 220 km. W zabawie udział weźmie w tym roku 50 zespołów.

Konferencja dedykowana nowoczesnej geodezji i kartografii Konferencja dedykowana nowoczesnej geodezji i kartografii

Dziś geodezja to nowoczesne mobilne skanery laserowe, modelowanie przestrzeni wirtualnej i precyzyjne odtwarzanie rzeczywistości za pośrednictwem wirtualnych obrazów z dokładnością do dwóch, trzech milimetrów. Na Politechnice Gdańskiej spotka się ponad 120 specjalistów z całej Polski, by dyskutować o problemach współczesnej geodezji, a także hydrografii oraz nawigacji.

Studenci zaprojektowali skatepark Studenci zaprojektowali skatepark

Funkcjonalny, bezpieczny, atrakcyjny dla miłośników sportu – nie tylko dla zapalonych wrotkarzy, ale i dla spacerowiczów oraz turystów ma być skateprak, który powstanie na gdańskiej Zaspie. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. Jeśli znajdą się inwestorzy, wystarczą dwa lata. Póki co, studenci przygotowali kilkanaście projektów.

Trwają konferencje dedykowane technologiom informacyjnym Trwają konferencje dedykowane technologiom informacyjnym

Na Politechnikę Gdańską przybyło ponad 140 specjalistów, by dyskutować o technologiach informacyjnych. Będzie mowa o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni, automatyce i robotyce, inżynierii i zarządzaniu wiedzą, bioinformatyce, sztucznej inteligencji i wielu innych, równie interesujących zagadnieniach. Do 30 czerwca zapraszamy na 2nd International Conference on Information Technology oraz VIII Krajową Konferencję Technologie Informacyjne. Obrady odbywać się będą w salach wykładowych nowego budynku WETI.

POMCERT ogłosił konkurs na granty POMCERT ogłosił konkurs na granty

Pomorskie Centrum Badań i Technologii Środowiska POMCERT zaprasza do udziału w konkursie na granty. Termin składania wniosków upływa w środę, 30 czerwca o godz. 16.00. Do zdobycia dwa razy po 15 tysięcy złotych.

Clockwise i Rusted From The Rain, zapraszamy na koncert Clockwise i Rusted From The Rain, zapraszamy na koncert

Na koncert rockowy w Audytorium Novum zapraszamy we wtorek na Politechnikę Gdańską. Wystąpią Clockwise i Rusted From The Rain. Impreza rozpocznie się o godz. 18, a wstęp na koncert jest wolny.

Doroczna nagroda za chemiczne doktoraty Doroczna nagroda za chemiczne doktoraty

Niemal 160 stron będących wynikiem poszukiwań, eksperymentów i badań w obszarze inżynierii krystalicznej składa się na rozprawę doktorską dr inż. Aleksandry Wasilewskiej. 11 czerwca młoda Pani doktor otrzymała nagrodę o wartości 5 tys. zł za najlepszą pracę doktorską obronioną na Wydziale Chemicznym PG w roku 2010.


Tomek – urodzony lider Tomek – urodzony lider

Stypendium Fundacji General Electric dla liderów warte 3 000 EUR otrzymał Tomasz Janeczko, student II roku elektroniki i telekomunikacji. Pieniądze to jednak nie wszystko. Stypendysta weźmie udział w regionalnym programie rozwoju liderów, a w ramach tzw. Shadowing Day podpatrywać będzie pracę głównego managera korporacji GE.

Pożegnanie Kazimierza Parella Pożegnanie Kazimierza Parella

Kazimierz Parell, emerytowany pracownik Katedry Teorii i Projektowania Okrętów zmarł 12 czerwca 2010 w Gdańsku. Miał 88 lat. Msza św. w intencji duszy zmarłego odbędzie się w czwartek, 17 czerwca o godz. 12 w kościele parafialnym na Stogach. Pogrzeb, tego samego dnia na cmentarzu Srebrzysko. Wyprowadzenie zwłok ze starej kaplicy nastąpi o godz. 14.30.

Doktorat Kamili Sadowskiej robi furorę Doktorat Kamili Sadowskiej robi furorę

W jednym tygodniu odebrała dwie nagrody za pracę doktorską o syntezie i zastosowaniu w ogniwach paliwowych modyfikowanych nanorurek węglowych. W poniedziałek firma Siemens przyznała dr inż. Kamili Sadowskiej prestiżową nagrodę promocyjną za najlepszą rozprawę doktorską – w wysokości 15 tys. złotych. W piątek, 11 czerwca urocza pani doktor otrzymała wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Płatny staż w „Gazecie Bankowej” Płatny staż w „Gazecie Bankowej”

Dobre chęci nie wystarczą. Potrzeba odrobiny talentu i umiejętności samodzielnego redagowania tekstów. I co najważniejsze – nietuzinkowej kreatywności i zmysłu marketingowca. „Gazeta Bankowa” oferuje płatny staż w Gdyni. Termin zgłoszeń mija 17 czerwca.

Polacy utworzyli unikalny system multimedialny Polacy utworzyli unikalny system multimedialny

Multimedialny system wspomagający identyfikację oraz zwalczanie przestępczości (w tym przemocy w szkołach) i terroryzmu stworzyli naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Rozwiązanie nagrodzono już statuetką SUPERNOWOCZESNY 2009 na Międzynarodowych Targach EUROPOLTECH w Warszawie, medalem INNOWACJE 2009 na targach Technicon w Gdańsku. Ostatnio twórcy zaprezentowali swój projekt na czerwcowych targach ITM w Poznaniu, gdzie zdobyli Złoty Medal MTP w kategorii „transfer wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej”.

Złote medale dla naszych uczonych na targach "Innowacje Maszyny Technologie" w Poznaniu Złote medale dla naszych uczonych na targach "Innowacje Maszyny Technologie" w Poznaniu

Dwa złote medale przywieźli z Poznania naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Nagrodę za mobilną stację pomiarową ARPOL zdobył interdyscyplinarny zespół pod kierownictwem prof. Ryszarda Katulskiego. Drugi złoty medal przypadł zespołowi z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału ETI za System Inteligentnego Monitoringu. Nagrody przyznano w kategorii: transfer wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej.

FNP nagrodziła "Mistrzów" nauk technicznych FNP nagrodziła "Mistrzów" nauk technicznych

Dziewięciu laureatów programu "Mistrz" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) odebrało 8 czerwca w Warszawie nagrody. Uroczystość odbyła się w Instytucie Chemii Fizycznej, który odchodzi jubileusz 55–lecia. Naukowcy wyróżnieni przez FNP reprezentują różne specjalności nauk technicznych. Każdy z nich otrzyma po 450 tys. zł.

Mobilny system pomiaru zanieczyszczeń gazowych zbudowali naukowcy z PG Mobilny system pomiaru zanieczyszczeń gazowych zbudowali naukowcy z PG

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zbudowali mobilną jednostkę pomiarową do badania zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego – ARPOL. Urządzenie zamocowane na dowolnym pojeździe przekazuje dane z pomiarów do serwera. Istnieje możliwość zamocowania kilku jednostek ARPOL na jeżdżących po mieście samochodach i jednoczesnego przesyłania danych o zanieczyszczeniu powietrza do bazy danych.

Pomoc dla powodzian Pomoc dla powodzian

Woda z Wisły, która przerwała zabezpieczenia na wałach zalała prawobrzeżną część Sandomierza. Ewakuowano część mieszkańców. Sytuacja jest wciąż katastrofalna. Powodzianom przyda się każda pomoc. Rektorzy uczelni technicznych zainicjowali zbiórkę pieniężną.

Dzień otwarty archiwum Politechniki Gdańskiej Dzień otwarty archiwum Politechniki Gdańskiej

Po raz pierwszy w swej historii archiwum uczelniane Politechniki Gdańskiej otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych poznaniem najcenniejszych i najbardziej interesujących dokumentów z naszych zbiorów, zwiedzaniem magazynów archiwalnych oraz zapoznaniem się z historią zasobu archiwalnego naszej uczelni.

Majowe konferencje w Sobieszewie Majowe konferencje w Sobieszewie

Osiągnięcia fizyko-chemiczne i nowoczesna inżynieria materiałowa były tematem dwóch międzynarodowych konferencji – IX International Conference of Polish Society for Crystal Growth. New techniques, properties and applications oraz 5th International Conference on Physics of Disordered Systems PDS10 – które odbyły się z końcem maja w Sobieszewie. Uczestniczyło w nich ponad 150 naukowców z całego świata.

Mikroorganizmy w środowisku. Konferencja hydromikrobiologiczna Mikroorganizmy w środowisku. Konferencja hydromikrobiologiczna

Na VI Ogólnopolską Konferencję Hydromikrobiologiczną zapraszają wespół Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska. Tytuł zjazdu brzmi „Mikroorganizmy w środowisku – od ekologii do technologii”. Konferencja rozpoczęła się w niedzielę, 6 czerwca w Instytucie Oceanografii w Gdyni. W poniedziałek gości na politechnice, na kolejne dwa dni powróci na uniwersytet.