Narodowe Centrum Nauki ogłosiło międzynarodowy konkurs CHANSE Transformations: Social and Cultural Dynamics in the Digital Age
Szczegółowe informacje o konkursie:
Zakres tematyczny wniosku:
Do konkursu mogą być składane projekty mieszczące się w poniższej tematyce:
- Topic 1: Cultural Transformations in the Digital Age
- Topic 2: Digitalisation and Social Transformation
Szczegółowy zakres tematyczny konkursu znajduje się w ogłoszeniu o konkursie.
Do NCN mogą wnioskować naukowcy z Polski, których projekty spełniają kryterium badań podstawowych, w rozumieniu art. 2 pkt 1 Ustawy o NCN.
Skład konsorcjum:
O finansowanie w konkursie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej 4 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 4 krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.
Kraje uczestniczące w konkursie: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania
Czas trwania projektu:
W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 24 miesiące lub 36 miesięcy.
Budżet konkursu:
Całkowita wysokość środków finansowych przeznaczonych przez NCN na realizację zadań przez polskie zespoły badawcze w konkursie wynosi 1 mln EUR.
Budżet projektu międzynarodowego: maks. 1,5 mln EUR
Kosztorys projektu:
Przy opracowaniu kosztorysu należy skoncentrować się na określeniu potrzebnych zasobów oraz dokładnym oszacowaniu kosztów w odniesieniu do zaplanowanych zadań badawczych. Kosztorys musi być oparty na realnych wyliczeniach i zgodny z wytycznymi zawartymi w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez NCN we współpracy wielostronnej UNISONO.
Maksymalna wysokość budżetu polskiego zespołu nie jest określona, ale należy pamiętać, iż zasadność zaplanowanych wydatków w odniesieniu do zakresu zadań jest przedmiotem oceny międzynarodowego zespołu ekspertów.
Budżet we wniosku krajowym należy podać w PLN, a we wniosku wspólnym w EUR.
Kurs EUR po jakim należy wyliczyć budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym:
1 EUR = 4,2344 PLN.
Koszty w projekcie składają się z kosztów bezpośrednich i kosztów pośrednich.
Do kosztów bezpośrednich należą:
- wynagrodzenia:
- etatowe: możliwość pozyskania środków na pełnoetatowe zatrudnienie kierownika projektu lub osoby/osób na stanowisku typu post-doc;
- dodatkowe: w ramach których można finansować wynagrodzenie dla członków zespołu badawczego;
- wynagrodzenia i stypendia dla studentów i doktorantów;
- zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania;
- zakup materiałów i drobnego sprzętu;
- usługi obce;
- wyjazdy służbowe, wizyty, konsultacje;
- gratyfikacje dla wykonawców zbiorowych;
- inne koszty niezbędne do realizacji projektu
Koszty pośrednie mogą stanowić maksymalnie 20% kosztów bezpośrednich z wyłączeniem kwoty przeznaczonej na zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania. Dodatkowa wysokość kosztów pośrednich w wysokości co najwyżej do 2% kosztów bezpośrednich może być przeznaczona na koszty związane z udostępnieniem publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie.
Wynagrodzenia pracowników administracyjnych oraz koszty organizacji konferencji (wynajem sali, catering) mogą być finansowane wyłącznie z kosztów pośrednich.
Skład zespołu badawczego:
Warunki konkursu nie określają minimalnej lub maksymalnej liczby członków zespołu badawczego. Szczegółowe informacje dotyczące budżetu na wynagrodzenia i stypendia zawarte są w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez NCN we współpracy wielostronnej UNISONO.
Przypominamy, że osoba, która będzie pobierała stypendium naukowe NCN lub będzie zatrudniona w projekcie na stanowisku typu post-doc musi być wybrana w drodze otwartego konkursu. Prosimy również o zapoznanie się z Regulaminem przyznawania stypendiów naukowych w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Zarówno we wniosku wspólnym, jak i krajowym niedopuszczalne jest imienne wskazywanie stypendystów oraz osób na stanowiskach typu post-doc.
Polityka Open Access:
NCN wraz z innymi europejskimi agencjami cOAlition S opracowało politykę otwartego dostępu. NCN, zgodnie z przyjętą koncepcją otwartego dostępu do wyników prac i publikacji, wymaga upowszechniania prac będących efektem realizacji projektów badawczych w modelu natychmiastowego, otwartego dostępu.
Proces składania wniosków:
Etap pierwszy:
- poziom międzynarodowy: przygotowanie przez polski zespół badawczy we współpracy z partnerami zagranicznymi wspólnego wniosku skróconego tzw. Outline Proposal w języku angielskim.
Outline Proposal jest składany przez lidera projektu (tzw. Project Leadera) w imieniu międzynarodowego konsorcjum za pomocą systemu elektronicznego EPSS: https://proposals.etag.ee/chanse/.
UWAGA: na etapie składania wniosków skróconych na poziomie międzynarodowym, polscy wnioskodawcy nie składają do NCN żadnych dokumentów.
Etap drugi:
- poziom międzynarodowy: przygotowanie przez polski zespół badawczy we współpracy z partnerami zagranicznymi pełnego wniosku wspólnego tzw. Full Proposal w języku angielskim. Full Proposal jest składany przez lidera projektu (tzw. Project Leadera) w imieniu międzynarodowego konsorcjum za pomocą systemu elektronicznego EPSS: https://proposals.etag.ee/chanse/.
- poziom krajowy: przygotowanie przez polski zespół badawczy wniosku krajowego dotyczącego polskiej części projektu, który należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF w terminie do 7 dni po upływie terminu składania wniosków wspólnych pełnych na poziomie międzynarodowym. Prosimy o zapoznanie się z procedurą składania wniosków do NCN
UWAGA: Informacje zawarte we wniosku krajowym oraz w pełnym wniosku wspólnym (tzw. full proposal) muszą być spójne, a wniosek wspólny pełny załączony do wniosku krajowego musi być tożsamy z wnioskiem wspólnym pełnym (full proposal), złożonym na poziomie międzynarodowym.
Harmonogram konkursu:
- Termin składania skróconych wniosków wspólnych (tzw. Outline Proposals): 7 maja 2021 r. (14:00 CET)
- Zaproszenie do składania pełnych wniosków wspólnych (tzw. Full Proposals): wrzesień 2021 r.
- Termin składania pełnych wniosków wspólnych (tzw. Full Proposals): 7 grudnia 2021 r. (14:00 CET)
- Termin składania wniosków krajowych w systemie ZSUN/OSF: 14 grudnia 2021 r.
- Wyniki konkursu: maj/czerwiec 2022
Dodatkowe informacje:
Więcej informacji o konkursie dostępnych jest na stronie programu CHANSE.
Szczegółowe warunki oraz regulamin przyznawania przez NCN finansowania w konkursie znajdą Państwo tutaj.
Osoba do kontaktu w Dziale Projektów: Aleksandra Dubiella-Jackowska
Uprzejmie przypominamy, że kompletny wniosek do podpisu wraz załącznikami należy złożyć w Dziale Projektów do 7 dni roboczych przed zamknięciem terminu składania wniosków.
Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie Moja PG oraz w formie papierowej należy złożyć w Dziale Projektów najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.