Komunikaty prasowe - działalność studencka

Medionalia 2019 – konferencja dziennikarzy studenckich na PG

Od 22 do 24 marca odbędzie się na Politechnice Gdańskiej i Uniwersytecie Gdańskim IX Ogólnopolska Konferencja Dziennikarzy Studenckich Medionalia.

 

Konferencję rozpocznie spotkanie z reportażem w Gdańsku 22 marca. Edyta Żemła, dziennikarka Onetu i autorka książki „Zdradzeni” opowie o wojsku, wojnie i pisaniu o żołnierzach.

Sobota na Politechnice Gdańskiej zacznie się od debaty pod tytułem „Jakość debaty publicznej – czy my mamy na to wpływ?”. Wezmą w niej udział Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Anna Gumkowska (Wirtualna Polska) i Maciej Drzewicki („Gazeta Wyborcza”). Spotkanie poprowadzi Kuba Kaługa (RMF FM).

Po dyskusji nadejdzie czas warsztatów. Uczestnicy będą mieli możliwość poznawania niezbędnych narzędzi dziennikarza przyszłości. Poruszone zostaną kwestie związane z tym, czy warto zakładać własne, niezależne radio lub telewizję, jak to zrobić i jakie płyną z tego korzyści, a jakie zagrożenia. Będzie także mowa o tym, jak mówić zgodnie z prawdą, jak wypromować studencką redakcję używając do tego Instagrama oraz jak pisać, by uwieść czytelnika.

Po przerwie obiadowej uczestnicy warsztatów będą szkolić się z dziedziny tradycyjnych mediów. Odwiedzą Radio Mors, Kronikę Studencką na PG, siedzibę WP, jak również wezmą udział w praktycznym warsztacie telewizyjnym. Odbędą się również warsztaty pisarskie pt. „Jak pisać, by inni chcieli nas czytać?”.

W niedzielę konferencja przeniesie się na Uniwersytet Gdański, by tam uczestnicy mogli posłuchać o dziennikarstwie telewizyjnym, radiowym i internetowym. Na Wydziale Nauk Społecznych Daniel Stencel (TVN) opowie, jak zrobić dobry wywiad biegając ze swoim rozmówcą. Na temat dziennikarstwa internetowego będzie mówił Marcin Ręczmin, dziennikarz WP, a o dylematach dziennikarza newsowego opowie Kuba Kaługa, reporter w radiu RMF FM.

Medionalia odbywają się pod patronatem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska, oraz prof. Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej.

Organizatorem konferencji jest Ogólnopolski Magazyn Studencki „płyń Pod Prąd”.

Konferencja jest bezpłatna, ale obowiązują zapisy: medionalia2019.konfeo.com.

Szczegółowy program konferencji pod adresem: podprad.pl/medionalia/edycja-2019/

W wydarzeniu na FB można znaleźć wszystkie aktualności oraz obejrzeć live stream z debaty: facebook.com/events/702015353546305.


Aby móc korzystać z funkcjonalności należy zainstalować wtyczkę Flash.