Biblioteka PG | Politechnika Gdańska

Biblioteka PG

Krótki przewodnik czytelnika

Zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych poznasz w ramach przedmiotu kompetencje informacyjne. Dowiesz się tam wszystkiego o korzystaniu z katalogu online oraz o e-zasobach. Drzwi do Biblioteki i jej zbiorów otwiera Ci elektroniczna legitymacja studencka. Cały księgozbiór jest skatalogowany online i zawsze możesz sprawdzić, czy książka, którą chcesz wypożyczyć jest dostępna.

Wypożyczenie księgozbioru z holu

Jeśli chcesz wypożyczyć skrypt lub podręcznik, masz do dyspozycji księgozbiór dydaktyczny w holu Biblioteki PG. Publikacje są wypożyczane maksymalnie na 30 dni. Książki dostępne w czytelniach poszczególnych filii wypożyczane są zazwyczaj na 14 dni z możliwością jednorazowej prolongaty na taki sam okres, jednak w przypadku niektórych tytułów możliwość wypożyczenia i termin zwrotu należy uzgodnić z dyżurującym bibliotekarzem.

Wypożyczenie księgozbioru z katalogu online
  • Sprawdź czy dana pozycja jest dostępna w katalogu online.
  • Zarezerwuj książkę (dotyczy jedynie książek z lokalizacją Magazyn Biblioteki).
  • Odbierz ją w wypożyczalni w ciągu 7 dni roboczych lub w książkomacie w ciągu 48 h, jeśli nie zdążysz to książka wróci do magazynu.
  • Jednocześnie możesz wypożyczyć 15 książek.
  • Książki wypożyczasz na 30 dni z możliwością przedłużenia.
  • Na Twoim koncie czytelniczym znajdziesz wszystkie informacje: stan zamówienia książek, termin zwrotu etc., dlatego warto na nie regularnie zaglądać.
  • Za przetrzymywanie książek biblioteka naliczy opłatę pieniężną zgodnie z regulaminem udostępnianych zbiorów. Nieuregulowane zobowiązanie blokuje Twoje biblioteczne konto użytkownika do czasu wniesienia opłaty.
E-źródła

Biblioteka udostępnia coraz więcej publikacji w wersji online, m.in. e-czasopisma, e-książki i e-podręczniki akademickie, z których możesz korzystać, nie wychodząc z domu. Potrzebne linki znajdziesz tutaj
Jeśli korzystasz z komputera na Politechnice Gdańskiej, system połączy Cię bezpośrednio z pożądaną bazą. Jeśli korzystasz z komputera poza siecią PG, pojawi się okno autoryzacji z formularzem logowania, w które należy wpisać numer karty bibliotecznej i hasło do konta bibliotecznego. We wszystkich Czytelniach udostępniane są polskie normy PN w wersji elektronicznej. Normy w wersji drukowanej (do dnia 1 kwietnia 2009 r.) dostępne są w Archiwum norm w Bibliotece Głównej. Więcej o normach w Bibliotece PG przeczytasz
 tu.

Książkomat

Zamawiając książki z magazynu, możesz skorzystać z opcji ich odbioru w książkomacie, który znajduje się po prawej stronie wejścia do Biblioteki Głównej. Można z niego korzystać w godzinach otwarcia Gmachu Głównego (6:00- 21:30).
Aby odebrać książki, należy na ekranie wybrać opcję „odbierz książki” i przyłożyć legitymacje studencką do czarnego pola po prawej stronie ekranu. Zamówione książki odbierz w ciągu 48 h.

Wrzutnia

Wypożyczone książki można zwrócić za pomocą wrzutni, która znajduje się po lewej stronie wejścia do Biblioteki Głównej. Można z niej korzystać w godzinach otwarcia Gmachu Głównego (6:00-21:30). Aby dokonać zwrotu książki, musisz zeskanować kod kreskowy książki i włożyć ja do otworu.

Selfcheck

Jeśli chcesz wypożyczyć książkę z holu Biblioteki Głównej, wystarczy wziąć ją z półki i wypożyczyć w urządzeniu selfcheck, które znajduje się wewnątrz biblioteki, przy wyjściu po prawej stronie, przy Informatorium. Aby wypożyczyć książkę, na ekranie wybierz opcję „wypożycz”, umieść kartę biblioteczną w czytniku kart i połóż książkę na szarym polu. W urządzeniu możesz także sprawdzić stan swojego konta bibliotecznego oraz zwrócić książkę. Więcej informacji znajdziesz na stronie Biblioteki.