STOS wśród najbardziej oczekiwanych inwestycji w 2022 r. w Polsce | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-01-04

STOS wśród najbardziej oczekiwanych inwestycji w 2022 r. w Polsce

STOS wizualizacja z lotu ptaka
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej znalazło się na pierwszym miejscu w dziesiątce najbardziej oczekiwanych inwestycji budowlanych w Polsce w 2022 r. w zestawieniu miesięcznika Architektura Murator. 

W zestawieniu dominują projekty realizowane w Warszawie (wśród pięciu wymienionych jest m.in. Varso Tower, najwyższy budynek w UE), ale jest wymieniona również inna gdańska inwestycja – ostatni etap zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów. W dziesiątce znalazły się także: nowe osiedle w Poznaniu i przebudowa domu handlowego we Wrocławiu.

Zobacz zestawienie

Przypomnijmy, że CK STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) powstaje przy ul. Traugutta na terenie kampusu PG. Inwestycja będzie pełnić funkcję multidyscyplinarnego centrum gromadzenia i przetwarzania danych – zgodnie z najnowszymi, światowymi standardami. Będzie to jeden z najnowocześniejszych ośrodków informatycznych w tej części Europy. Znajdzie się w nim tzw. „bunkier”, czyli miejsce z jednym z najszybszych superkomputerów w Polsce, umożliwiającym gromadzenie, przetwarzanie i archiwizowanie ogromnych zbiorów danych oraz wykonywanie skomplikowanych symulacji w badaniach naukowych. 

Wykonawcą inwestycji, wybranym w drodze przetargu, jest sopocka grupa NDI. Prace realizowane są zgodnie z harmonogramem, a trzeba podkreślić, że obiekt charakteryzuje się znacznym stopniem skomplikowania. Zakończenie prac i przekazanie kompleksu do użytku przewidziane jest na czerwiec tego roku.

Więcej o CK STOS

1329 wyświetleń