Zaproszenie na webinarium "Baza polityk wydawniczych polskich czasopism naukowych – prezentacja serwisu"


Serdecznie zapraszamy na webinarium, poświęcone pierwszej w kraju bazie polityk wydawniczych polskich czasopism naukowych, które odbędzie się 24 marca 2021 w godzinach 10:00-11:00.

Baza tworzona jest przez pracowników Biblioteki Politechniki Gdańskiej w ramach projektu MOST Danych.

Program spotkania obejmuje:

  • prezentację serwisu
  • założenia i cel powstania bazy polityk wydawniczych
  • sposób gromadzenia danych
  • praktyczne przykłady wyszukiwania czasopism

Baza jest narzędziem, które dostarcza informacji z zakresu otwartego publikowania, gromadzi w jednym miejscu informacje dotyczące reprezentowanej dyscypliny przez czasopisma, ich aktualnej punktacji, zgodnie z wykazem Ministerstwa Edukacji i Nauki, oraz modelu publikacyjnego. Dodatkowo zawiera opis polityki wydawniczej, która pozwala na jednoznaczne określenie zasad samoarchiwizacji, co w praktyce może ułatwić naukowcom podejmowanie decyzji publikacyjnych, a bibliotekarzom w znaczący sposób pomoże skrócić czas poszukiwania niezbędnych informacji. Baza stanowi uzupełnienie treści zawartych na platformie Sherpa RoMEO, będąc jedynym źródłem kompleksowych informacji na temat czasopism, które nie są zarejestrowane w zagranicznym serwisie.

Webinarium ma na celu zaznajomienie użytkowników z bazą i jej promocję w środowisku naukowców, redaktorów oraz bibliotekarzy.

Udział w webinarium jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji, która dostępna jest na stronie. Link do wydarzenia zostanie przesłany bezpośrednio na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail przed rozpoczęciem spotkania.