Data Stewards | Politechnika Gdańska

Treść strony

Data Stewards

Data steward to osoba, która wspiera badaczy we wszelkich kwestiach związanych z zarządzaniem danymi i ich udostępnianiem. Data steward jest również odpowiedzialny za realizację polityk wykorzystania danych i bezpieczeństwa określonych w ramach uczelnianej inicjatywy zarządzania danymi.

W celu prawidłowego oraz efektywnego zarządzania danymi badawczymi uczelnie coraz częściej regulują związane z tym działania swoich naukowców. Przykład może stanowić Procedura promocji publikacji Open Access i Open Research Data wprowadzona zarządzeniem Rektora Politechniki Gdańskiej w lutym 2021 r. Pełny tekst zarządzenia dostępny jest po zalogowaniu w Repozytorium Dokumentów PG.

Światowe organizacje związane z otwartymi danymi badawczymi, regularnie prowadzą szkolenia dla przyszłych Data Stewardów. Jedną z najważniejszych organizacji, która propaguje idee Data Steward jest GO FAIR.

Jeśli chcesz zostać data stewardem, zgłoś się do nas, a zapewnimy Ci szkolenie.

Zarządzanie danymi badawczymi jest kluczowym elementem prowadzonych badań naukowych zwłaszcza w ramach projektów naukowych. Aby wyniki prowadzonych badań były wiarygodne, wymagają one zastosowania właściwych procedur, technologii oraz wykwalifikowanego personelu. Prawidłowe zarządzanie danymi badawczymi, a następnie udostępnienie ich w odpowiednich repozytoriach to główne elementy, pozwalające na efektywne promowanie swojego dorobku wśród zainteresowanych odbiorców jak np.: naukowcy, przedstawiciele przemysłu czy studenci.

Na naszej stronie znajdziesz wiele pomocnych informacji o tym, jak:

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć przygotowanie takiego planu lub jeśli masz pytanie dotyczące zarządzania danymi w Twoim projekcie badawczym, to chętnie Ci pomożemy i rozwiejemy Twoje wątpliwości. Zapraszamy do zadawania pytań poprzez formularz kontaktowy, który pomoże Ci doprecyzować tematykę pytania oraz stanowi najszybszą formę kontaktu z nami.