Odwiedź Gdańsk

Fontanna Neptuna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Zlokalizowana jest w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu przed wejściem do Dworu Artusa. Rzeźba przedstawiająca boga morza Neptuna została odlana w brązie w 1615 przez Piotra Hausena wg projektu Gerdta Benningka. Czasza oraz trzon, na której stoi posąg jest dziełem rzeźbiarza Abrahama van den Blocke.
Żuraw – to symbol Gdańska i jego portowego charakteru. Ma sylwetkę masywnego dźwigu, wybudowanego z cegły i drewna, wyrastającego zdecydowanie ponad całą zabudowę Długiego Pobrzeża i wychylonego nad Motławę.
Brama Wyżynna powstała wraz z pierścieniem nowożytnych fortyfikacji bastionowych. Dawniej była głównym wjazdem do miasta. W górnej części bramy znajdują się trzy herby: w środku herb Polski, z prawej strony herb Gdańska, z lewej Prus Królewskich.
Ratusz Starego Miasta wzniesiony został w latach 1587-95 w stylu niderlandzkiego manieryzmu, najpewniej przez Antoniego van Opbergena. Ratusz jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Wielka Zbrojownia w Gdańsku, zwana również arsenałem, to jeden z najokazalszych świeckich budynków renesansowej zabudowy Gdańska.   
Dwór Artusa w Gdańsku znajduje się nie opodal Ratusza Głównego Miasta w pierzei północnej. Do najważniejszych zabytków Dworu należy największy piec kaflowy Europy, wysokości 10,64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.   
Pałac opacki zbudowany w latach 1754-56 staraniem opata Jacka Rybińskiego, częściowo zrekonstruowany po spaleniu w 1945r. Wokół piękny park założony przez tegoż samego opata ok.1760 roku wg projektu Kazimierza Dębińskiego.
Złota Brama – budowana była w latach 1612-1614 przez zaangażowanych przez Radę Miasta architekta Antoniego van Opbergena i budowniczego J. Strakowskiego.Stojące na Bramie figury alegoryczne przedstawiają Pokój, Wolność, Bogactwo i Sławę, Zgodę, Sprawiedliwość