ARTYKUŁY

„Dziennikarstwo to najbardziej pasjonujący zawód świata” [relacja]

Tytułowymi słowami Jacek Tacik, amerykanista, dziennikarz i reporter, podsumował spotkanie pt. „Dobrze jest… być ciekawym drugiego”, które odbyło się na Dziedzińcu im. Heweliusza 29 marca 2019 roku. Było to pierwsze wydarzenie z cyklu spotkań ze znanymi postaciami życia publicznego, który jest wspólną inicjatywą braci dominikanów i Politechniki Otwartej.

Jacek Tacik jest dziennikarzem i reportażystą z bogatym, mimo młodego wieku, doświadczeniem zawodowym. Pracował dla Polsatu, Polsat News, TVP Info oraz TVP1. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Nowych Mediach” i magazynie „Press”. Obecnie jest reporterem TVN24. Napisał książkę pt. Zamach i jako pierwszy polski dziennikarz przeprowadził wywiad z niedoszłym zabójcą papieża Jana Pawła II, Mehmetem Alim Ağcą. Książka ukazała się w maju 2017 roku i kilka miesięcy od premiery osiągnęła sprzedaż ponad 10 tys. egzemplarzy.

Spotkanie poprowadził Jakub Kaługa z RMF FM. W pierwszej części Jacek Tacik opowiedział o tym, co zmotywowało go do pracy nad książką, i zdradził, ile wysiłku kosztowało go jej powstanie. Następnie Jakub Kaługa zadawał prelegentowi pytania dotyczące uprawiania zawodu dziennikarza. W trzeciej części spotkania to publiczność mogła zadawać pytania głównemu bohaterowi wydarzenia.

Znaczną część spotkania Jacek Tacik poświęcił opowieści o kulisach ponad 3-letniej pracy nad książką Zamach: zbieraniu materiałów, docieraniu do osób z najbliższego otoczenia Jana Pawła II, a także do zamachowcy. Zdradził również, co najbardziej fascynuje go w pracy dziennikarza i dlaczego bywa ona niebezpieczna. Nawiązał przy tym do pasji podróżowania, poznawania różnych kultur, ludzi i zwyczajów oraz do pracy w warunkach wojny lub kataklizmów. Dzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi m.in. tego, jak środki masowego przekazu. kształtują rzeczywistość, ale też jak oczekiwania publiczności wpływają na to, co i jak relacjonują dziennikarze. „Trudny, ale pasjonujący” – mówił prelegent o zawodzie dziennikarza. Ze strony słuchaczy padły z kolei pytania m.in. o etykę dziennikarską i rozwijanie warsztatu dziennikarskiego.

Spotkania z cyklu „Dobrze jest…” będą odbywały się co dwa miesiące. Gośćmi będą znani artyści, dziennikarze, sportowcy – pasjonaci, którzy opowiedzą o swoich sposobach na życie, o tym, jak odnaleźli życiową pasję, co daje im radość i motywuje do działania. – Wraz z Politechniką Gdańską stwarzamy nową przestrzeń dialogu. Cały cykl ma być dla młodych ludzi okazją do bezpośredniego spotkania i rozmowy ze znanymi osobowościami, które opowiedzą o swoich sukcesach i porażkach – mówi inicjator cyklu ojciec Paweł Koniarek.

 

Relacja dostępna jest również w wersji elektronicznej na stronie Pisma PG.