ARTYKUŁY

Dobrze jest… być sobą. Spotkanie z Bovską [relacja]

Spotkania z cyklu „Dobrze jest…” to wyjątkowa okazja do bliższego poznania osób, które na co dzień znamy z Internetu, telewizji i publicznych występów. 21 listopada na Politechnice gościła Bovska – znana wokalistka, ilustratorka, kompozytorka i autorka tekstów.

Bovska – o życiu artysty i poszukiwaniu siebie

Magdalena Grabowska-Wacławek, znana jako Bovska, jest osobą o wielu talentach, a największą popularność przyniosła jej działalność muzyczna: albumy „Kaktus”, „Pysk” i „Kęsy” oraz występy na koncertach i krajowych festiwalach: Open’er, Orange Warsaw Festival, Slot Art Festival, Kraków Live Festival czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Spotkanie z artystką pt. „Dobrze jest… być sobą” odbyło się w Audytorium Novum. Bovska opowiadała o początkach drogi do artystycznej kariery: nauce w szkole muzycznej i uczestnictwie w kursach tańca, które sprawiały jej wiele radości. Wspominała pierwsze trasy koncertowe i pracę nad swoimi trzema krążkami: „Kaktus”, „Pysk” oraz „Kęsy”. Zaprezentowała również kilka z wielu swoich projektów graficznych, m.in. okładki albumów oraz ilustracje do książki Świat pieniądza.

Następnie rozmowę z Bovską poprowadziła Katarzyna Węglarczyk, redaktorka wydawnictwa Znak. Odpowiadając na pytania o życie prywatne, wokalistka wspominała okres buntu i poszukiwanie sposobu na wyrażenie siebie. Na pytanie o to, co znaczy być sobą, powiedziała, że swoją osobowość wyraża poprzez muzykę i projektowanie. Podkreślała, jak ważne miejsce w jej życiui twórczości zajmuje szacunek do drugiego człowieka. Kierując w stronę publiczności kilka wskazówek na życie, zachęcała, aby podążać za marzeniami, nie zważając na ograniczenia i przeciwności losu. Wyznała, że jednym z jej pragnień jest wspólne nagranie z Dawidem Podsiadło.

Muzyczna niespodzianka na zakończenie

Po prezentacji i rozmowie z moderatorką nadszedł czas na pytania od publiczności. Gości ciekawiło m.in., co oznacza przydomek Bovska, jak wygląda praca nad projektami graficznymi oraz co uważa za ważniejsze: wiedza, którą już się posiada, czy ta, którą się dopiero zdobędzie. Artystka chętnie udzielała odpowiedzi, a pytającym wręczyła wyjątkowe upominki: kasety magnetofonowe z albumem „Kęsy”, wydane w limitowanej serii 100 egzemplarzy i ręcznie numerowane.

Poruszenie na widowni wywołała prośba do Bovskiej o zaśpiewanie. Artystka zgodziła się, zasiadła przy fortepianie i zaprosiła wszystkich obecnych na scenę. W otoczeniu publiczności wykonała utwór „Będę przy tobie”, którego oficjalna premiera odbyła się 28 listopada. Uczestnicy dziękowali brawami, a następnie stanęli w długiej kolejce po autografy. Przez niemal godzinę Bovska podpisywała płyty i pozowała do wspólnych zdjęć. Kilkoro fanów wręczyło artystce własnoręcznie wykonane upominki. W spotkaniu udział wzięło 150 osób.

„Dobrze jest…” – wyjątkowi bohaterowie spotkań

Spotkania z cyklu „Dobrze jest…” odbywają się od marca br. i cieszą się rosnącym zainteresowaniem słuchaczy. Pierwszym gościem był Jacek Tacik – dziennikarz TVN24 i autor książki Zamach. W maju wystąpiła Kinga Baranowska – himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników.

 

Relacja dostępna jest również w wersji elektronicznej na stronie Pisma PG.