ARTYKUŁY

Od zabawy w poliglotę do gry przestrzennej – trzecia Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej [relacja]

Za nami trzecia, rekordowa pod względem frekwencji, Europejska Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej. 18 maja w godzinach 19.00–1.00 nasz kampus odwiedziło ponad 1500 gości. Wśród wielu atrakcji – wycieczek, pokazów naukowych, gier i wydarzeń artystycznych – każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.

Atrakcje Nocy Muzeów na Politechnice obejmowały kilka budynków i wydziałów. W Gmachu Głównym odbyły się pokazy kaligrafii, tradycyjnego tańca chińskiego i hinduskiego, koncerty Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej oraz zwiedzanie niedostępnej na co dzień, zabytkowej Sali Senatu. Na Dziedzińcach uczestnicy brali udział m.in. w warsztatach rysunku, prelekcjach przy wahadle Foucaulta i prezentacji ponad stuletniego wyposażenia gabinetu profesora i pokoju żaka.

Moc atrakcji

Biblioteka zorganizowała „Nocne rozmowy w cztery oczy” – konwersacje w językach obcych z zagranicznymi studentami i pracownikami PG, kawiarenkę, konkurs dla dzieci oraz zabawę w poliglotę. W holu przed biblioteką rozpoczynało się oprowadzenie po najbardziej reprezentatywnych miejscach Politechniki, dla wszystkich zainteresowanych historią kampusu i ciekawostkami architektonicznymi.

Wydział Elektrotechniki i Automatyki udostępnił zwiedzającym salę audytoryjną E1 z zabytkowym wyposażeniem dawnej hali napędu elektrycznego. Co godzinę odbywały się również pokazy wyładowań elektrycznych. Laboratorium Maszynowe na Wydziale Mechanicznym przygotowało retro atrakcje: stanowiska do gier Commodore 64 i Amiga 500 oraz pokaz bajki z projektora.

Największym zainteresowaniem cieszyły się spacery z przewodnikiem po kampusie, pokazy chemiczne i zespołowa gra przestrzenna. Trasa „Szlakiem tajemnic Kampusu PG i okolic” zgromadziła ponad setkę uczestników, którzy we mgle z latarkami przemierzali cmentarze, Wzgórze Szubieniczne i zabytkowe obiekty na terenie Politechniki. Chętni do udziału w „Wielkich nocnych pokazach reakcji chemicznych” już na godzinę przed ich rozpoczęciem ustawiali się w długie kolejki przed Audytorium Maximum. Z kolei najmłodsi uczestnicy wraz z rodzicami chętnie włączali się w przestrzenną grę „Wirus atomus grozus aronius zagraża światu. Znajdź antidotum”.

Uczestnicy zachwyceni

Europejska Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej spotkała się z entuzjastycznymi recenzjami. „Najlepsza Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej. Tu każdy może uratować świat lub ewentualnie poczuć się jak wariat. A odrobina szaleństwa czasami dobrze robi każdemu” – komentowała jedna z użytkowniczek serwisu Facebook. Uczestnicy chwalili różnorodność atrakcji i przyjazną atmosferę. Sprawna organizacja tego obfitującego w atrakcje przedsięwzięcia była możliwa dzięki pasji i zaangażowaniu pracowników oraz studentów Politechniki Gdańskiej biorących udział w Europejskiej Nocy Muzeów, którym należą się szczególne wyrazy uznania.

 

Relacja dostępna jest również w wersji elektronicznej na stronie Pisma PG.