WYDARZENIA POLITECHNIKI OTWARTEJ 

#CiekawiNauki – Fascynujące życie zabytków

WYDARZENIE ODWOŁANE. Oficjalny komunikat: Politechnika Otwarta - wydarzenia odwołane

Od fundamentów, przez drzwi i okna, aż po poddasza – życie zabytków to fascynująca historia, która dzieje się na naszych oczach. Zapraszamy na spotkanie z gdańskimi zabytkami, o których opowiedzą naukowcy i pasjonaci historii architektury.

Bazylika św. Mikołaja, kościół św. Katarzyny, Wielki Młyn czy Dom Dobroczynności – to kilka przykładów długowiecznych zabytków Gdańska, których historię chcemy przybliżyć uczestnikom 8. spotkania z cyklu #CiekawiNauki.

Bazylika Św. Mikołaja potocznie zwana „Mikołajem” mierzy się właśnie z jednym z największych wyzwań w swojej ponad 800-letniej historii – próbą zapewnienia bezpieczeństwa jego konstrukcji, której część uległa uszkodzeniu w ostatnim okresie. Co stało się z jedną z najstarszych Gdańskich świątyń? Jak przebiegają prace ratunkowe? Kiedy będziemy mogli znów wejść do wnętrza bazyliki? Na te pytania odpowiedzą dr hab. inż. Maciej Niedostatkiewicz, prof. PG oraz mgr inż. Tomasz Majewski.

Sąsiedni kościół św. Katarzyny krytyczny moment przeżył w 2006 roku, kiedy na skutek pożaru zawalił się dach XIII-wiecznego zabytku. Adaptacja poddaszy kościoła na Muzeum Nauki Gdańskiej im. Jana Heweliusza jest interesującym przykładem dostosowania zabytkowego obiektu do funkcji użytkowych. O nowym życiu kościoła św. Katarzyny oraz o możliwościach adaptacji poddaszy innych gdańskich świątyń opowie dr inż. arch. Ksenia Piątkowska.

W zlokalizowanych nieopodal kościołów św. Mikołaja i św. Katarzyny Wielkim Młynie i Domu Dobroczynności trwają prace, dzięki którym zabytki te zyskają blask i nowe przeznaczenie: ten pierwszy będzie nową siedzibą Muzeum Bursztynu, a drugi – Domem Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa. W tak skomplikowanych projektach liczy się każdy szczegół. Nie lada wyzwaniem jest konserwacja i adaptacja drzwi i okien. O tych detalach – ich stylach, kolorystykach i o tym, jak się zmieniały drzwi i okna gdańskich zabytków od średniowiecza po współczesność opowie dr Katarzyna Darecka. Przy okazji dowiemy się, co się stało z zabytkowymi witrażami Bazyliki św. Mikołaja.

Naszą dotychczasową wiedzę o zabytkach uporządkuje prelekcja dr inż. arch. Piotra Samóla. Czy na pewno wiemy, czym jest zabytek?

 

#CiekawiNauki - fascynujące życie zabytków 

Kiedy? 19 marca 2020 r. (czwartek), godz. 18:00
Gdzie? Politechnika Gdańska, Budynek A Wydziału Chemicznego, Audytorium Chemiczne
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona. Rejestracja: www.bilety.pg.edu.pl (dostępna od 5.03.2020)