WYDARZENIA POLITECHNIKI OTWARTEJ

Magia fortepianu

WYDARZENIE ODWOŁANE. Oficjalny komunikat: Politechnika Otwarta - wydarzenia odwołane

Choć jest tutaj od lat, nie każdy wie, że Politechnika Gdańska posiada wyjątkowy instrument – mistrzowskiej klasy fortepian koncertowy Steinway & Sons. Grały na nim takie sławy, jak Rafał Blechacz, Leszek Możdżer i Katarzyna Popowa-Zydroń.

Instrument wysoko cenią artyści zaprzyjaźnionej z PG Akademii Muzycznej w Gdańsku. 13 marca grupa muzyków z Akademii zaprezentuje unikalne brzmienie fortepianu, dokonując prawykonania utworu „Ad Astra” Anny Rocławskiej- Musiałczyk.

Historia politechnicznego fortepianu

Fortepian koncertowy marki Steinway & Sons o numerze D560633 Politechnika zakupiła w 2002 roku dzięki staraniom prof. Aleksandra Kołodziejczyka, ówczesnego Rektora. Instrument zajął miejsce w reprezentatywnej Auli Gmachu Głównego, dzięki czemu uczelnia zyskała możliwość organizowania dużych, okolicznościowych koncertów, jak również kameralnych muzycznych wieczorów z towarzyszeniem fortepianu. Co za tym idzie, Politechnika zacieśniła współpracę z artystami, ośrodkami edukacyjnymi oraz instytucjami kultury z Pomorza i całej Polski. Na najcenniejszym instrumencie Politechniki grali uznani polscy pianiści, m.in. Rafał Blechacz, Leszek Możdżer i Katarzyna Popowa- Zydroń oraz wielu profesorów, studentów i uzdolnionych uczniów szkół muzycznych.

Steinway – Rolls-Royce wśród fortepianów

Na czym polega fenomen fortepianów marki Steinway & Sons? – Steinway jest synonimem prestiżu i najwyższego poziomu rzemiosła. Te fortepiany produkowane są ręcznie, każdy schodzi z linii produkcyjnej po około roku. I każdy jest inny. One mają duszę, są wymagające, a jednocześnie odwdzięczają się niespotykanym u innych marek bogactwem brzmienia – podkreśla Katarzyna Markiewicz – pianistka i pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, która wykona koncert na fortepianie 13 marca. – Steinway Politechniki Gdańskiej to model D, czyli Grand Concert - majestatyczny fortepian koncertowy, obecny i pożądany w prestiżowych salach koncertowych na świecie. Zdaniem wielu artystów, fortepian na Politechnice jest najlepszym na Pomorzu – dodaje artystka.

Premiera utworu Ad Astra

„Ad Astra”, który po raz pierwszy zabrzmi właśnie na politechnicznym Stainway’u, to utwór na cztery ręce na fortepian oraz orkiestrę smyczkową. Powstał na przełomie 2019 i 2020 roku, a skomponowała go Anna Rocławska-Musiałczyk – utalentowana młoda pianistka i kompozytorka, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, członkini Zespołu Wokalnego Art’n’Voices.

Koncert „Magia Fortepianu” wykonają Katarzyna Markiewicz (fortepian), Bogna Czerwińska-Szymula (fortepian), Karolina Piątkowska-Nowicka (skrzypce) oraz orkiestra Baltic Alians w 15-osobowym składzie. Oprócz premierowego „Ad Astra” usłyszymy utwory polskich kompozytorów: Haliny Krzyżanowskiej, Marii Szymanowskiej oraz Wojciecha Kilara.

Koncert poprowadzi Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Magia Fortepianu

Kiedy? 13 marca (piątek), godz. 18:00

Gdzie? Politechnika Gdańska, Gmach Główny, Aula

Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona.

REJESTRACJAwww.bilety.pg.edu.pl (dostępna od 3.03.2020)

Wstęp na wydarzenie możliwy jest po okazaniu biletu: wydrukowanego bądź na ekranie urządzenia mobilnego.