#CiekawiNauki – Pszczoły pod okiem sztucznej inteligencji [ONLINE]

„Nasze algorytmy uczą się języka pszczelego roju tak, abyśmy mogli zrozumieć, co pszczoły chcą nam przekazać” – mówią twórcy systemu do monitoringu pasiek SMARTULA. Projekt ten zaprezentujemy 21 maja w ramach 8. spotkania z cyklu #CiekawiNauki. Naukowiec opowie, w jaki sposób sztuczna inteligencja, interpretując sygnały płynące z uli, może przyczynić się do ratowania pszczół miodnych i polepszenia warunków ich życia.  

Pszczoły miodne zapylają znaczną część roślin, które spożywamy. Produkują przy tym miód – ceniony przysmak, składnik kosmetyków, preparatów leczniczych i innych produktów, z których korzystamy na co dzień. Niepokoją więc doniesienia o rosnących zagrożeniach, które przyczyniają się do upadku pasiek: intensyfikacji rolnictwa, niekorzystnych zmianach w środowisku naturalnym czy chorobach (Masowe Ginięcie Pszczół - Colony Collapse Disorder - to zjawisko globalne spowodowane właśnie chorobami).

SMARTULA to system niewielkich, energooszczędnych urządzeń, które dzięki zastosowaniu dedykowanych algorytmów określają kondycję pszczelej rodziny oraz identyfikują zagrożenia, m.in. niekorzystne warunki panujące w ulach, choroby pszczół, ataki szkodników czy kradzieże lub wandalizm. W sierpniu 2020 r., po miesiącach udoskonaleń systemu i badań nad zachowaniami pszczół, produkt trafi do testów u zawodowych pszczelarzy.

O SMARTULI opowie mgr inż. Tymoteusz Cejrowski – pracownik Katedry Architektury Systemów Komputerowych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, jeden z autorów projektu. Dowiemy się m.in.:

  • jak sztuczna inteligencja interpretuje mowę pszczół?
  • co jest największym wyzwaniem w budowaniu systemu monitorowania zachowań tych fascynujących owadów?
  • jakie będą długofalowe korzyści pracy SMARTULI dla pszczół i pszczelarzy?
  • co jest jeszcze do zbadania?

Prelegent chętnie odpowie na pytania uczestników.

#CiekawiNauki to otwarte spotkania dla dociekliwych organizowane na Politechnice Gdańskiej. Zapraszamy pasjonatów współczesnej nauki i nowoczesnych technologii, miłośników pszczół, pszczelarstwa i ochrony środowiska.

***

Projekt SMARTULA powstał w 2017 na Politechnice Gdańskiej. W skład zespołu projektowego weszli pracownicy PG: dr inż. Andrzej Sobecki, dr inż. Julian Szymański, mgr inż. Tymoteusz Cejrowski, oraz absolwenci PG: inż. Patryk Cyrzan, inż. Łukasz Kamrowski, mgr inż. Michał Szymański, a także mgr inż. Emilian Świtalski, absolwent Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Smartula zdobyła finansowanie z programu e-Pionier realizowanego na uczelni przez Excento sp. z o.o., w trakcie którego inwestorem projektu został Sescom S.A. SMARTULA zwyciężyła w konkursie „Jaskółki Przedsiębiorczości 2017”, skierowanym do studentów i doktorantów PG, na najlepszy pomysł biznesowy PG.

 

#CiekawiNauki - Pszczoły pod okiem sztucznej inteligencji [ONLINE]

Kiedy? 21 maja (czwartek), godz. 18:00

Gdzie? www.facebook.com/PolitechnikaOtwarta - transmisja na żywo

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/681446522614169/