#CiekawiNauki – Sztuczna inteligencja - wyręczy nas czy zastąpi?

Jak sztuczna inteligencja wpływa obecnie na nasze życie? Jak zmieni naszą rzeczywistość w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat? Kogo lub co zastąpi sztuczna inteligencja, a kogo lub czego zastąpić nie może?

Politechnika Otwarta zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu #CiekawiNauki, które odbędzie się 29 maja (środa) o godz. 18.00 na Politechnice Gdańskiej (Gmach Główny, Dziedziniec Fahrenheita).

Eksperci, prof. Jacek Rumiński (Politechnika Gdańska), Marcin Czajka (Kainos) oraz Łukasz Osowski (Lab4Life), wyjaśnią, czym jest sztuczna inteligencja, w jakich obszarach naszego życia ma obecnie zastosowanie, a w jakich rozwijać się będzie w perspektywie 50 czy 100 lat.

Prelegenci odpowiedzą na pytania, w jaki sposób sztuczna inteligencja pomoże nam dbać o zdrowie oraz czy jest możliwe, by przedłużała nasze życie. Omówią również etyczne bariery związane z wdrażaniem sztucznej inteligencji.

Uczestnicy zaproszeni będą do udziału w dyskusji. Wspólnie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy za kilkadziesiąt sztuczna inteligencja będzie naszym niezbędnym narzędziem, czy jedynie partnerem.

WSTĘP NA WYDARZENIE

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: https://bilety.pg.edu.pl/event/sztuczna-inteligencja/
Wejście na spotkanie tylko za okazaniem bezpłatnych biletów otrzymanych w wyniku dokonania rezerwacji. Bilet można wydrukować lub okazać na ekranie urządzenia mobilnego.

***

Dr hab. inż. Jacek Rumiński, prof. PG – kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Prezes klubu Zatoka Sztucznej Inteligencji AI BAY. Główne obszary jego fascynacji naukowych związane są z uczeniem maszynowym, przetwarzaniem i rozpoznawaniem obrazów oraz z metodami interakcji człowiek-komputer. Praktyczne dziedziny zastosowań jego prac dotyczą medycyny, zdrowego trybu życia, a także bezpieczeństwa osób. Autor ponad 200 prac naukowych, szeregu opracowań patentowych, twórca wielu rozwiązań praktycznych. Realizował projekty międzynarodowe i krajowe, m.in. eGlasses – interaktywne okulary multimedialne, Domestic – domowy asystent osób starszych i chorych.  Organizator licznych wydarzeń zw. z rozwojem sztucznej inteligencji, jak międzynarodowa szkoła letnia w zakresie uczenia głębokiego.

Marcin Czajka - Data Architect w firmie Kainos, specjalizujący się w rozwiązaniach związanych
z przetwarzaniem i analizą dużych ilości danych. Obecnie pracuje nad platformą z dziedziny Smart City i IoT. Kainos opiera się na dostarczaniu rozwiązań cyfrowych dla rządu brytyjskiego, firm z sektora prywatnego, wdrażaniu Workday’a będącego jednym z najprężniej rozwijających się systemów ERP oraz rozwijaniu autorskiej aplikacji pozwalającej na jego testowanie – Smart.

Łukasz Osowski – założyciel Lab4Life, gdzie razem z wybitnymi naukowcami i inżynierami pracuje nad modelowaniem długości życia ludzi. Założyciel IVONA Software: firmy tworzącej syntezator mowy. IVONA pod jego kierownictwem stworzyła najlepszą na świecie technologię syntezy mowy, używaną obecnie przez ponad 100 milionów osób. IVONA została przejęta przez Amazon, a Łukasz Osowski zarządzał Amazon Development Center w Polsce do 2015 roku.

Organizator: Politechnika Otwarta

Partnerzy: Wydział Elektrotechniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, Zatoka Sztucznej Inteligencji AI BAY, Kainos, Lab4Life

Patronat medialny: płyń Pod Prąd