#CiekawiNauki - SUSZA! Jak szanować wodę? [online]

Czym jest susza i jaka jest skala tego zjawiska w Polsce? Jak odczują jej skutki mieszkańcy terenów zurbanizowanych i niezurbanizowanych? Dlaczego nieprawidłowo gospodarujemy wodą lub w ogóle jej nie oszczędzamy? Jak to zmienić? Posłuchaj i zapytaj ekspertów! O szanowaniu wody w dobie suszy opowiedzą goście 9. spotkania z cyklu #CiekawiNauki.

Wystąpią dr inż. arch. krajobrazu Joanna Rayss (Zieleniarium Rayss Group, projektant i ekspert z zakresu wdrażania systemów powierzchniowej retencji miejskiej, doktorat na Wydziale Architektury PG w 2018 roku) oraz dr inż. Wojciech Szpakowski (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, Dyrektor ds. technicznych w spółce Gdańskie Wody).

Na wstępie eksperci omówią definicję zjawiska suszy, skalę zagrożenia w Polsce oraz przewidywane – krótko- i długofalowe – skutki tego zjawiska. Dowiemy się, jak sytuacja w województwie pomorskim wygląda na tle innych regionów w kraju oraz jakie działania są wdrażane, aby zapobiegać niedoborom wody w przyszłości.

Następnie odbędziemy wirtualną wycieczkę do kilku ogrodów deszczowych zlokalizowanych w Gdańsku, w tym do ogrodu na Stogach – największego w Polsce systemu małej retencji odwadniającego podwórza i parkingi, który od niemal roku służy lokalnej społeczności. Prelegenci wyjaśnią, jakie funkcje pełnią ogrody deszczowe i inne elementy systemów powierzchniowej retencji miejskiej oraz jak w prosty sposób – łącząc estetykę i ekologię – wykonać je we własnym ogrodzie. Dowiemy się również, jak prawidłowo nawadniać przydomowe ogródki, dlaczego koszenie trawników nie jest eko (akcja #wysokatrawa) i jakie korzyści dają łąki kwietne.

„Z zarządzaniem zasobami wodnymi jest jak z żywnością sezonową – kiedy mamy ją w obfitości, powinniśmy robić zapasy na "droższe" czasy” – podkreśla dr inż. Wojciech Szpakowski. W myśl tej zasady eksperci podzielą się własnymi sposobami na mądre zarządzanie wodą w gospodarstwie domowym. Odpowiedzą również na pytania słuchaczy.

#CiekawiNauki – SUSZA! Jak szanować wodę? [online]

Kiedy? 18 czerwca (czwartek), godz. 19:00
Gdzie? www.facebook.com/PolitechnikaOtwarta - transmisja na żywo

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3635780533118235/