Anatomia fake news – spotkanie z blogerami Crazy Nauka

Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi, twórcami największego w Polsce bloga popularnonaukowego Crazy Nauka

W ramach cyklu #CiekawiNauki, 2 grudnia 2019 r. o godz. 18.00 w Audytorium Novum wygłoszą wykład pt. Anatomia fake news, czyli co mają wspólnego macedońskie nastolatki i elektrownia w Fukushimie?

Klimat nas zabije do 2050 roku? W Fukushimie mnożą się mutacje genetyczne? Żółty pył na samochodach to efekt oprysków z samolotów? W zalewie informacji, które do nas docierają, są te, na których można polegać i takie, które mogą wprowadzić w błąd. Fake news są wszechobecne, również w nauce. Rozprzestrzeniają się szybciej niż prawdziwe informacje. Jak odróżnić je od faktów? Kto je wpuszcza do internetu i jaką ma motywację? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielą Ola i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka i wydanej niedawno książki „Fakt, nie mit”. 

Aleksandra i Piotr Stanisławscy - małżeństwo, które od blisko 20 lat pisze o nauce. Blogerzy z wyboru, dziennikarze naukowi z powołania. Autorzy książki “Fakt, nie mit”, która trafiła do księgarń 16 października 2019 r. Rozprawiają się w niej z najpopularniejszymi mitami naukowymi, m.in. związanymi ze szczepieniami, globalnym ociepleniem czy telefonami komórkowymi. 

Najpierw publikowali w mediach papierowych: „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” czy „Przekroju”. A potem zapragnęli tworzyć na własny rachunek i tak w 2012 roku narodziła się Crazy Nauka – miejsce, które urosło do rozmiarów największego bloga popularnonaukowego w Polsce. Stanisławskich można też usłyszeć w ich cotygodniowej audycji „Homo Science” w radiu TOK FM oraz podczas prowadzonych przez nich szkoleń i warsztatów. Wszędzie tam opowiadają o nauce ludzkim głosem.

 

Anatomia fake news, czyli co mają wspólnego macedońskie nastolatki i elektrownia w Fukushimie?
Spotkanie w ramach cyklu #CiekawiNauki 

Kiedy? 2 grudnia 2019 r, godz. 18:00-20:00
Gdzie? Politechnika Gdańska, Audytorium Novum
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja na stronie www.bilety.pg.edu.pl
Wstęp na wydarzenie za okazaniem biletu (w formie drukowanej lub na ekranie urządzenia mobilnego).

Wydarzenie na Facebooku

Patronat medialny: magazyn Pod prąd.