Naukowe Podróże – filmowe spotkania z pasjonatami nauki

W lipcu i sierpniu Politechnika Otwarta wyemituje cztery nagrania przygotowane specjalnie na wakacje:  Podróż w czasie, Podróż w kosmos, Podróż w głąb Ziemi oraz Podróż polarna. To krótkie historie opowiedziane z pasją przez naukowców i studentów Politechniki Gdańskiej. Bohaterowie pokażą wynalazki, którym poświęcili wiele miesięcy wytężonej pracy; miejsca, gdzie prowadzą badania i które są bliskie ich sercom; zabytki sprzed setek lat, które czekają na odkrycie.

Zapraszamy do wspólnej podróży!

Nagrania będzie można obejrzeć na kanale YouTube Politechniki Otwartej. Premiery zapowiemy na profilu Facebook oraz na stronie www.

Podróż w czasie – przeniesiemy się do XVIII wieku, a konkretnie do lat 1727-1731, kiedy to gdańszczanin Nathaniel Jacob Gerlach odbył podróż po krajach Europy. Biblioteka Politechniki Gdańskiej przechowuje 8 obszernych tomów zapisków z tej podróży – spisanych w języku niemieckim pismem neogotyckim i opatrzonych pięknymi ilustracjami. Co chciał przekazać potomnym Gerlach? Jak wyglądała podróż po XVIII-wiecznej Europie? Odpowiedź na te pytania będzie możliwa dzięki tłumaczeniu dzienników, którego podejmie się interdyscyplinarny zespół ekspertów. Projekt zainicjowała Biblioteka PG we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku. O zabytkowych zbiorach Biblioteki opowiedzą dr Anna Wałek – dyrektor Biblioteki PG, Kamila Kokot – starszy bibliotekarz Biblioteki PG oraz Karina Rojek – specjalistka ds. projektów Instytutu Kultury Miejskiej.

OBEJRZYJ FILM "PODRÓŻ W CZASIE"

Podróż w kosmos – poznamy kulisy powstania jednych z pierwszych w Gdańsku projektów kosmicznych, wspieranych przez Polską Agencję Kosmiczną – rakiety HEDGEHOG oraz misji balonu stratosferycznego STARDUST. Inicjatorzy projektów – pracownicy i studenci Politechniki Gdańskiej – aby wynieść swoje urządzenia w kosmos, poświęcili setki godzin pracy i odbyli niejedną podróż po Europie i świecie.  Rakieta HEDGEHOG w marcu br. wystartowała z kosmodromu Esrange w Kirunie w północnej Szwecji i osiągnęła wysokość ponad 80 kilometrów. Balon stratosferyczny Stardust Microbiolgy Project wzniósł się 30 kilometrów ponad Ziemię. Co badają te urządzenia w kosmosie i jakie marzenia na mają ich konstruktorzy - opowiedzą mgr inż. Adam Dąbrowski (Wydział Mechaniczny PG), Szymon Krawczuk – student PG i Jacek Goczkowski – absolwent PG (członkowie projektu HEDGEHOG) oraz studenci Politechniki: Dominika Tomaszewska, Kacper Loret, Marcin Jasiukowicz i Mateusz Grzybowski (członkowie projektu STARDUST).

OBEJRZYJ FILM "PODRÓŻ W KOSMOS": CZ. 1 - HEDGEHOG, CZ. 2 - STARDUST

Podróż w głąb Ziemi – po krótkiej podróży do środka Ziemi, zatrzymamy się dłużej w jej zewnętrznej warstwie, czyli w skorupie ziemskiej. Dowiemy się, z jakich skał i minerałów jest zbudowana. Zobaczymy z bliska minerały liczące miliony lat, które przechowywane są na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG i służą do celów dydaktycznych – amonity, ametysty, chryzoprazy, agaty i wiele innych. Minerały te pochodzą z różnych stron świata, zachwycają barwą i kształtem i mają ciekawą historię - wiele z nich to okazy przywiezione z praktyk geologicznych, to pamiątki z podróży pracowników i studentów Politechniki. O ich pochodzeniu i zaskakujących właściwościach opowiedzą dr inż. Maria Przewłócka, docent PG oraz dr hab. Małgorzata Pruszkowska-Caceres. Badaczki pokażą również egzemplarze przywiezione z prywatnych podróży po Polsce i świecie.

Podróż polarna – odwiedzimy rejony podbiegunowe Arktyki i Antarktyki, w tym. m.in. Polską Stację Polarną Hornsund. Podejrzymy dziko żyjące ptaki i renifery, przemierzymy na skuterach zaśnieżone lodowce i opłyniemy skute lodem akweny. Co robi naukowiec w takim miejscu? Czemu służą badania polarne? Dlaczego mówi się, że w rejonach tych najwcześniej obserwujemy skutki postępujących zmian klimatycznych? Co stanie się z Arktyką za 15-20 lat? Na te i inne pytania odpowiedzą dr hab. Katarzyna Jankowska (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG) – od kilkunastu lat badająca rejony Bieguna Północnego oraz dr Krystyna Kozioł (Wydział Chemiczny PG). Wspólnie z bohaterkami nagrania powitamy statek badawczy Horyzont II, który 30 czerwca br. powrócił z kolejnej wyprawy polarnej.

Cykl „Naukowe Podróże” powstał przy współpracy z Sekcją Multimedialną PG. Realizacja nagrań i montaż: Marek Grącki.