Promocja książki "Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne"

Jaką rolę w życiu człowieka odgrywają pierwiastki? Które zagrażają naszemu zdrowiu, a które wchodzą w skład praktycznych wynalazków? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszej publikacji prof. Aleksandra Kołodziejczyka pt. „Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne. Tom 1. Pierwiastki i związki nieorganiczne”.

Spotkanie promujące książkę odbędzie się 9 grudnia na Politechnice Gdańskiej. Wysłuchamy fragmentów publikacji: intrygujących historii i naukowych faktów związanych z oddziaływaniem pierwiastków i substancji chemicznych w naszym świecie. Poznamy hipotezy dotyczące ziemskiego pochodzenia wody oraz historię dziewczynki, którą dzięki opisowi klinicznemu w książce Agaty Christie uratowano przed śmiertelnym zatruciem talem. Dowiemy się, co oznacza przymiotnik platynowy, w jakich produktach spożywczych występuje siarczyn sodu E221 i czy musimy się go obawiać. Przypomniane zostaną wielkie katastrofy, takie jak wybuch elektrowni jądrowych w Czarnobylu i Fukushimie 1 czy spłonięcie sterowca Hindenburg.

Spotkanie urozmaici oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Młodzi artyści wykonają utwory Fryderyka Chopina, Claude Debussy'ego oraz Davida Poppera.

Uczestnicy spotkania będą mogli zakupić książkę na stoisku wydawniczym oraz otrzymać autograf autora.

O pierwiastkach i ich wpływie na nasze życie

„Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne. Tom 1. Pierwiastki i związki nieorganiczne” to pierwsza z planowanej serii trzech publikacji popularno-naukowych prof. Aleksandra Kołodziejczyka. Autor scharakteryzował ponad 100 pierwiastków pod kątem ich występowania, właściwości, zastosowania i zagrożeń, opisał również przykłady szkodliwych związków chemicznych, które na skutek działalności człowieka bądź zjawisk naturalnych prowadzą do nieszczęśliwych wypadków: od zatruć i uczuleń po katastrofy ekologiczne. Czytelnicy dowiedzą się, które ze szkodliwych substancji mają zastosowanie w przemyśle oraz w użytku codziennym.

Autor ograniczył liczbę omówionych substancji do tych najpopularniejszych oraz zyskujących popularność w ostatnich latach. Pierwiastki i ich związki przedstawione zostały grupami, w kolejności zgodnej z liczbą porządkową w danej grupie układu okresowego.

Nie tylko dla chemików

Książka dedykowana jest szerokiemu gronu odbiorców: zarówno chemikom, jak i uczniom szkół ponadpodstawowych – szczególnie tym, którzy przygotowują się do matury; nauczycielom, studentom, wykładowcom, doktorantom, a także osobom zajmującym się zawodowo ochroną środowiska.

Opis książki na stronie Wydawnictwa Politechniki Gdańskiej

Spotkanie promujące książkę prof. Aleksandra Kołodziejczyka pt. "Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne. Tom 1. Pierwiastki i związki nieorganiczne"

Kiedy? 9 grudnia 2019 r., godz. 18:00-20:00

Gdzie? Politechnika Gdańska, Gmach Główny, Aula