Spotkanie z prof. Jakubem Szczepańskim i wycieczka po kampusie PG

Zapraszamy na spotkanie z prof. Jakub Szczepańskim, który opowie o swojej najnowszej książce pt. „Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018” oraz zabierze uczestników na wycieczkę po kampusie PG. Na miejscu będzie możliwość zakupu książki.

„Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018” jest pierwszą naukową publikacją poświęconą architekturze kampusu Politechniki Gdańskiej od momentu jego powstania do czasów współczesnych –– Ta książka to architektoniczna historia zespołu, której do tej pory nie było. Pojawiały się co prawda artykuły dotyczące poszczególnych zagadnień z początków istnienia kampusu, natomiast historia powojenna, poza okolicznościowymi wydawnictwami samej politechniki, właściwie nigdzie nie była publikowana – mówi prof. Jakub Szczepański.

Poszczególne budynki zespołu Politechniki Gdańskiej z początku XX wieku i jego historyczny układ jako całość zostały wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków już w 1979 r. Obiekty kampusu reprezentują wszystkie najważniejsze stylistyki architektoniczne XX wieku: – od historyzmu przez secesję, modernizm przedwojenny, historyzujące obiekty z czasów hitlerowskich, modernizm powojenny z wstawką socrealizmu i postmodernizm, czy inne style, których nie potrafimy jeszcze w tej chwili nazwać, bo nie mamy odpowiedniego dystansu, do tego, co powstaje na naszych oczach.  Jest tu cały komplet historii architektury XX wieku – podkreśla prof. Szczepański.

Fotografie zamieszczone w książce w większości zostały wykonane przez Krzysztofa Krzempka i pochodzą ze zbiorów Sekcji Historycznej Politechniki Gdańskiej.

Książka „Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018” ukazała się w ramach serii „Gdańsk. Historia i współczesność” wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Jej wydanie zostało dofinansowane ze środków Politechniki Gdańskiej oraz Miasta Gdańska.

Spotkanie rozpocznie się w środę, 26 czerwca o godz. 18.00 w Auli PG. W spotkaniu weźmie udział także dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja: https://bilety.pg.edu.pl/event/architektura-zespolu-pg/ 

Wstęp na spotkanie możliwy będzie za okazaniem darmowej wejściówki, w formie drukowanej bądź na ekranie urządzenia mobilnego.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/337037980296391/

dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, prof. nadzw. PG – profesor nadzwyczajny na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, prodziekanem ds. nauki. Architekt, historyk architektury i konserwator zabytków. Autor, współautor i redaktor licznych tekstów naukowych
i popularnonaukowych, w tym m.in. książek: Detale Politechniki Gdańskiej (2018) Kampus Politechniki Gdańskiej (2017).