Wystawa haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej

Zapraszamy na wernisaż wystawy Haft kaszubski szkoły żukowskiej (Kaszëbsczé wësziwanié żukòwsczégò sztélu) który odbędzie się 17 października w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Wydarzenie ma na celu upowszechnić tradycję i rękodzielnictwo kaszubskie, a także promować haft kaszubski szkoły żukowskiej do planowanego wpisu na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Haft kaszubski ma długą i piękną tradycję, sięgającą I połowy XIII wieku. Zapoczątkowana została przez norbertanki sprowadzone na Kaszuby do Żukowa przez księcia Mściwoja I. Znany nam dzisiaj wielobarwny haft kaszubski, siedmiokolorowy, upowszechnił się stosunkowo niedawno, na początku XX wieku, do czego przyczyniły się m.in. wydane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wzorniki haftu.

Obecnie, oprócz indywidualnych hafciarek działają zespoły i kluby, w których wykonuje się hafty o podobnych motywach i podobne kolorystycznie. Haft kaszubski powstaje przede wszystkim w odrębnych ośrodkach zwanych szkołami, które różnią się między sobą kompozycjami, technikami i kolorystyką. Funkcjonujące szkoły to: wdzydzka, żukowska, pucka, wejherowska.

Hafty żukowskie, których przykłady możemy oglądać na wystawie w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, są wyłącznie siedmiokolorowe, z przewagą błękitu, subtelne dostosowane do wielkości płótna. Kolory nie są ostre, często cieniowane, a wzory oszczędne, nawiązujące do haftów klasztornych. Najpiękniejsze hafty żukowskie zdobione są motywem róży, cieniowanej od różu do czerwieni. Wzornictwo żukowskie przyjęło się prawie w całym powiecie kartuskim.

Haft kaszubski szkoły żukowskiej trafił na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego i ma szansę trafić również na reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Wystawa Haft Kaszubski szkoły żukowskiej

Wernisaż: 17 października 2018 r., godz. 13.00, Gmach Główny Politechniki Gdańskiej, hol przed Biblioteką

Wystawa otwarta w dniach: 17-19 października 2018 r.

Organizatorzy: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Fundacja Skansenu Pszczelarskiego w Żukowie

Na wystawie prezentowane będą zbiory Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach i Fundacji Skansenu Pszczelarskiego w Żukowie.