AUTOMATYKA, ROBOTYKA I SYSTEMY STEROWANIA

WYDZIAŁ ELEKTROTECHNIKI I AUTOMATYKI

Poprzednia nazwa kierunku: automatyka i robotyka

Tam, gdzie jest potrzebna nadzwyczajna dokładność, człowiek nie zawsze jest w stanie zastąpić maszynę. Automatyka, robotyka i systemy sterowania ma pomóc w wyręczaniu go i usprawnianiu wielu procesów. Aby przygotować do tego zadania naszych studentów, proponujemy im przemyślany i zróżnicowany program nauczania. Na zajęciach z robotyki wykorzystujemy bardzo drogie roboty, które każdy student ma możliwość zaprogramować do realizacji różnych algorytmów. Dzięki podstawom automatyki można zaobserwować, jak dzieją się rzeczy niemożliwe — budowane są układy pozwalające utrzymać wahadło w górze bez ingerencji człowieka. Podczas laboratoriów ze sterowników programowalnych zajmujemy się programowaniem sterowników PLC. Dzięki nim jesteśmy w stanie symulować różne procesy technologiczne, jak choćby sygnalizację świetlną, a nawet procesy produkcyjne. W końcu informatyka, której zaliczenie polega na napisaniu gry komputerowej. Czy można sobie wyobrazić ciekawsze studia?

Argumenty za:

• fascynujące i jednocześnie praktyczne zajęcia
  • możliwość dołączenia do jednego z prężnie działających kół naukowych
  • bogata oferta praktyk

Praktyki, współpraca z firmami:

Po trzecim roku studiów w trakcie wakacji odbywają się obowiązkowe praktyki. Wydział może się pochwalić wieloma podpisanymi umowami o współpracy i prowadzeniem długoletniej współpracy z kilkunastoma przedsiębiorcami.

• Energa Operator SA, Energa SA — promowanie edukacji oraz stworzenie perspektyw zawodowych dla kierunkowo wykształconych absolwentów i doktorantów PG (stypendia fundowane)
  • Danfoss Poland Sp. z o.o. - współpraca w zakresie prac badawczo-rozwojowych, praktyk i szkoleń
  • MASTERS Sp. z o.o. - realizacja projektów badawczo-rozwojowych oraz podniesienie jakości kształcenia przyszłych kadr
  • praktyki i szkolenia dla studentów: B&R Poznań, TMA Automation Sp. z o.o., Electro Croon Polska Sp. z o.o., EATON Electrical Sp. zo.o., Elektromontaż Gdańsk S.A.
  • praktyki i szkolenia dla studentów i parowników: Schneider Electric Polska Sp. z o.o., PKP Intercity S.A.
  • praktyki: Remontowa Holding S.A, ELFECO S.A., SAG Elbud Gdańsk S.A.

Perspektywy zawodowe:

• projektant PCB
  • programista C, C++, Python
  • projektowanie i programowanie robotów
  • inżynier utrzymania ruchu
  • programista PLC
  • projektant instalacji elektrycznych

Ciekawostka:

Nasi studenci doskonale wiedzą, jak poza zajęciami realizować swoje pasje. W ramach Naukowego Koła Studentów Automatyki wcielają w życie projekty z zakresu automatyki i robotyki,  współorganizują Pomorski Festiwal Nauki, organizują wyjazdy na targi i konferencje, np. Targi Automaticon. Niektórzy biorą udział w konkursach prac inżynierskich i magisterskich Młodzi Innowacyjni.

Absolwent mówi…

„Każdy zainteresowany tworzeniem urządzeń, układów i systemów automatyki lub robotyki może znaleźć coś dla siebie, a okazji do rozwoju nie brakuje. Dowodem są ciekawe prace i projekty dyplomowe, które często można realizować w grupach, wzajemnie uzupełniając swoje mocne strony. Polecam wszystkim, dla których «tylko» programowanie to za mało”

studia: inżynierskie prowadzone w trybie stacjonarnym