GOSPODARKA PRZESTRZENNA
WYDZIAŁ ARCHITEKTURY
To kierunek dla osób zainteresowanych gospodarowaniem przestrzenią miast, wsi, osiedli oraz krajobrazów otwartych, w sposób funkcjonalny, zrównoważony i przyjazny dla wszystkich użytkowników. W procesie kształcenia nauczysz się zasad sporządzania dokumentów planistycznych, prognostycznych, studialnych i o charakterze koordynacyjnym powstających na poziomie miasta i gminy. Zrozumiesz zasady prowadzenia polityki rozwoju i polityki przestrzennej w skali regionu i kraju, zapoznasz się też z narzędziami ich realizacji. Poza tym poznasz nowoczesne techniki komputerowe w monitorowaniu, analizach i przygotowaniu różnych przedsięwzięć inwestycyjnych, a poznając zasady pozyskiwania funduszy unijnych dowiesz się, jak skutecznie można rozwijać określone obszary.
Argumenty za:
- interdyscyplinarny charakter studiów
- ćwiczenia terenowe
- nacisk położony na nowoczesne techniki komputerowe
Praktyki, współpraca z firmami:
W ramach studiów przewidziane są praktyki związane z percepcją przestrzeni oraz wprowadzeniem studentów w realia pracy urbanisty. Realizują je różne firmy i instytucje zajmujące się kształtowaniem przestrzeni. Dodatkowo część programu realizujemy we współpracy z kluczowymi firmami z regionu, których przedstawiciele prowadzą zajęcia przybliżające studentów do realiów wykonywania zawodu urbanisty w różnych kontekstach i sytuacjach.
Perspektywy zawodowe:
- prywatne firmy, sektor publiczny
- biura projektowe
- administracja samorządowa i rządowa wszystkich szczebli w zakresie realizacji i nadzoru polityki planistycznej gmin
- doradztwo inwestycyjne
Ciekawostka:
Wydział Architektury PG jest członkiem Association of European Schools of Planning oraz Unii Uczelni na Rzecz Rozwoju Kierunku Gospodarka Przestrzenna. Z gościnnymi wykładami przyjeżdżają m.in. przedstawiciele wiodących światowych uniwersytetów – paryskiej Sorbony, Massachusetts Institute of technology (MIT), HafenCity University z Hamburga, Hong Kong University czy Middle East University of Technology w Ankarze.
Absolwent mówi…
- „Gospodarka przestrzenna to wcale nieczęsty kierunek na krajowych wydziałach architektury. To nas wyróżnia i pozwala na zdobycie wiedzy, której nie zdobędziemy na żadnej innej uczelni. Dodatkowo liczne zajęcia z praktykami pozwalają poszerzanie wiedzy i horyzontów”
- „To bardzo praktyczne studia. Miałem możliwość tworzenia projektów urbanistycznych w różnej skali (regionu, miasta, osiedla, dzielnicy), co ułatwiło mi interpretowanie przepisów architektoniczno-urbanistycznych. W trakcie trwania studiów każdy miał też możliwość rozwoju w różnych dziedzinach: urbanistyki, ekonomii, zarządzania projektami. Dzięki temu szukanie pracy okazało się o wiele prostsze”
studia: inżynierskie prowadzone w trybie stacjonarnym