Chór PG zaliczany jest do pierwszej ligi chóralnej w Polsce

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej (AChPG) pod dyrekcją dr hab. Mariusza Mroza zdobył Złoty Dyplom oraz  trzecie miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat49 – najważniejszym turnieju muzyki chóralnej w kraju. Zwyciężył też w kategorii chórów akademickich w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu.

Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat  jest określany jako najtrudniejszy ogólnopolski konkurs chóralny. W ramach kwalifikacji do turnieju, komisja artystyczna przesłuchuje nagrań zgłoszonych zespołów, nie wiedząc jakiego zespołu słucha. W środowisku muzycznym uważa się, że Legnica Cantat jest papierkiem lakmusowym polskiej chóralistyki. Tu słabsze chóry nawet nie zgłaszają swojego udziału.

W tym roku poziom konkursu był wyjątkowo wysoki i wyrównany. W klasyfikacji generalnej Grand Prix zdobył Chór Kameralny z Akademii Muzycznej z Poznania. Prof. Stanisław Krawczyński, przewodniczący jury i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie powiedział, że różnice pomiędzy czołówką były minimalne, a ostateczny wybór niezwykle trudny.

Natomiast 10 czerwca odbędzie się koncert a cappella z udziałem AChPG w Kartuzach. Z kolei 16 czerwca AChPG wystąpi podczas pierwszego plenerowego koncertu na terenie historycznego kampusu Politechniki Gdańskiej – więcej informacji na temat koncertu można znaleźć [tutaj].

GRATULUJEMY!!!!