Odeszła doc. dr inż. Marianna Sankiewicz-Budzyńska

"Zgasłaś nam jak świecy płomyk

Bez buntu, bez słowa skargi, bezbronna.

Samotna w tej ostatniej drodze.

I tylko smutek bolesny i pamięć żywa

o Tobie w nas pozostanie,

bo zawsze myślami będziemy przy Tobie."

Autor nieznany

 

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 29 maja, w wieku 97 lat zmarła Marianna Sankiewicz-Budzyńska, znana polska elektronik, emerytowana nauczycielka akademicka i była prorektor Politechniki Gdańskiej, która całe swoje życie związana była z Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Marianna Sankiewicz urodziła się w 1921 roku w Przerośli na Suwalszczyźnie. Podczas okupacji wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec. W 1945 roku rozpoczęła pracę w Polskim Radiu, niedługo potem w Radiu Gdańsk. Jednocześnie podjęła studia na Politechnika Gdańskiej. W 1950 obroniła dyplom magistra inżyniera. W 1952 roku Marianna Sankiewicz podjęła pracę na Wydziale Łączności PG, w Katedrze Urządzeń Radionadawczych. Od 1958 r. pracowała jako adiunkt, wykładała w Katedrze Radiokomunikacji.

 W 1966 na Wydziale Elektroniki uruchomiła pracownię Elektrofonii i uruchomiła specjalizację elektrofonii, później nazwaną inżynierią dźwięku. W 1968 roku obroniła doktorat pt. „Opór ujemny opornościowo-stabilny”, napisaną pod kierunkiem prof. Janusza Groszkowskiego.

W roku 1970 mianowano ją docentem. Przez sześć kadencji pełniła obowiązki prodziekana ds. kształcenia. W 1981 roku – w demokratycznych wyborach i jako pierwsze kobieta w powojennej historii naszej uczelni – została prorektorem ds. kształcenia PG. W 2011 r. prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 6 czerwca 2018 r. o godz. 12.00 w kościele Garnizonowym przy ul. Matejki w Gdańsku - Wrzeszczu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się tego samego dnia o godz. 13.30 na cmentarzu  Srebrzysko w nowej kaplicy.
 
Pani doc. Marianna Sankiewicz prosiła o nie składanie kwiatów na grobie. Będzie wystawiona SKARBONKA, zbieramy na Ławeczkę Marianny.