IRC

Serwer irc.ds.pg.gda.pl

Co to jest IRC?

IRC (Internet Relay Chat) to narzędzie do porozumiewania się (w formie pisemnej) "na żywo" w sieci Internet. Rozmowy odbywają sie na kanałach, kanały mogą być publiczne jak i prywatne. Każdy użytkownik może założyć swój własny kanał i zapraszać na niego własnych znajomych, istnieją też kanały tematyczne np: #skos na której można zadać pytanie administratorom sieci SKOS PG jednakże trzeba pamiętać że ludzie przebywający na kanale nie zawsze muszą być obecni dlatego należy uzbroić się w cierpliwość zanim dostanie się odpowiedź.

Jak rozpocząć korzystanie z IRC-a?

Skorzystać z IRCa w naszej sieci można na dwojaki sposób:

Jak korzystać z IRC-a?

Kilka podstawowych komend ułatwiających korzystanie z usługi.

Jak połączyć się z serwerem irc.ds.pg.gda.pl używając dodatkowego oprogramowania (klienta IRCa)?

Serwer IRC działa pod adresem irc.ds.pg.gda.pl (153.19.208.136) na portach od 6666 do 6668, gdzie zalecany jest port 6667.

Jak połączyć się z serwerem irc.ds.pg.gda.pl używając Web-Chata?

Wystarczy wejść na stronę  http://irc.ds.pg.gda.pl na której należy podać nicka i wybrać kanał, strona automatycznie przeniesie do wybranego kanału rozmów.

Netykieta co to jest?

Netykieta obowiązująca na naszych kanałach IRC jest zbliżona do ogólnej netykiety internetowej. Mogą w nią jednak być też czasami włączone pewne dodatkowe zasady, których łamanie może się wiązać ze zbanowaniem i wykluczeniem z danego kanału. Zwykle zanim zacznie się uczestniczyć aktywnie w społeczności danego kanału warto się zapoznać z jego opisem i przeznaczeniem kanału.

Ogólnie w naszej sieci i na większości kanałów obowiązują następujące zasady:

 • Należy się ogólnie zachowywać kulturalnie - tzn. nie pisać tekstów obscenicznych, nie bluźnić, nie wywoływać niepotrzebnych kłótni, nie molestować innych użytkowników przez query lub dcc chat jeśli sobie tego nie życzą.
 • Nie wolno wysyłać na kanał tzw. floodu - czyli serii komunikatów wysyłanych automatycznie jedna po drugiej -do floodowania zalicza się też często uporczywe zadawanie ciągle jednego pytania - jeśli nikt na to pytanie nie chce odpowiedzieć, to znaczy zapewne, że nikt na nie zna odpowiedzi.
 • Nie wolno też zazwyczaj wysyłać przez DCC plików do innych użytkowników, bez wcześniejszego uzgodnienia tego z nimi.
 • Nie wolno stosować skryptów, które zachowują się uciążliwie dla innych użytkowników - np. mają rozbudowany system away, wysyłający co jakiś czas na kanał automatyczny, rozbudowany komunikat.
 • Należy się dostosować do panującej na kanale normy kodowania polskich liter, lub pisać bez nich i nie narzekać, że się ich nie widzi w komunikatach innych.
 • Nie wolno pisać samymi WIELKIMI LITERAMI, gdyż jest to odpowiednik krzyku w normalnej rozmowie.
 • Nie należy wykradać innym ich nicka i się potem pod nich podszywać.
 • Na serwerze nie wolno stawiać bota, bez wcześniejszego uzgodnienia tego z administratorem serwera; na kanałach boty, które nie wiadomo po co są pozostawione na nim, są banowane.

Jakie są kanały na serwerze irc.ds.pg.gda.pl?

 • #ds - kanał dla ogółu mieszkańców akademików trójmiejskich do luźnych rozmów, osoby spoza akademików będą usuwane z kanału,
 • #ogolny - dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z naszego irca, zwłaszcza dla ludzi spoza akademików,
 • #skos - kanał na którym przebywają administratorzy SKOS PG,tutaj można zadawać pytania odnośnie sieci,
 • #pg - kanał na tematy związane z Politechnika Gdańską,
 • #help - pomoc odnosnie usługi IRC,

Czy mogę posiadać własny kanał?

Tak, każdy użytkownik może posiadać własny kanał, należy jednak pamiętać że taki kanał może zostać przejęty.

Kim jest i co może robić operator kanału?

Operator kanału (op, chanop) jest osobą mającą większe uprawnienia od pozostałych osób. Może ustawiać flagi kanałowe (chanmodes), wypraszać ludzi z kanału (kick) i pozbawiać ich możliwości powrotu (ban). Każdy kanał może mieć więcej niż jednego "opa".

Co może robić ircoperator (oper, ircop)?

Oper może rozłączyć klienta od serwera (kill) lub zabronić mu wstępu na tenże (K:line, k:line, D:line, G:line, X:line). Może też odłączyć serwer od sieci i np. podłączyć go w innym punkcie sieci.

Co zrobić gdy ktoś używa mojego nicka?

Możesz posługiwać się innym lub porozmawiać z osobą zajmującą twojego nicka. W zależności od tego jak ładnie poprosisz, osoba ta może prędzej bądź później ci go oddać. Jeśli jesteś początkujący, musisz wziąć pod uwagę fakt, iż ktoś może używać nicka, którego sobie obrałeś, od wielu lat. W takim wypadku na miejscu by było ustąpienie mu i wybranie sobie innego pseudonimu.

Jak rozpocząć rozmowę na kanale?

Powinieneś wiedzieć, że nie każdy na ircu będzie przyjacielsko do ciebie nastawiony. Sporo ludzi nie rozmawia z nieznajomymi lub wręcz ignoruje ich obecność. Najlepszym sposobem wkupienia się jest cicha obserwacja prowadzonych rozmów. Możesz porównać to do pobytu w obcym barze. Nieładnie jest wpaść nie wiadomo skąd i przerywać ludziom konwersację. To samo tyczy się rozmów prywatnych. Nie bądź nachalny w stosunku do nieznanych ci osób.

Co to jest K:line?

Ban na poziomie serwera zakładany na pojedynczego użytkownika, hosta lub domenę, itp. K:line oznacza bana permanentnego, k:line - tymczasowego.

Co to jest D:line?

Podobnie jak K:line, jest to ban na poziomie serwera, jednakże zakładany na pojedyncze lub całe klasy adresów IP.

Co to jest X:line?

Podobnie jak K:line, lecz maska dotyczy pola REALNAME użytkownika.

Czy można używać botów?

NIE, podłączanie botów do serwera będzie skutkowało K:linem dla danego użytkownika.

Czy można się połączyć do serwera spoza sieci?

Tak, serwer jest otwarty na świat, każdy kto będzie chciał skorzystać może się do niego podłaczyć.

Czy można się połączyć do kanału z innego serwera spoza sieci?

Taka możliwość nie istnieje. Serwer irc.ds.pg.gda.pl nie jest podpięty do żadnego serwera zewnętrznego i dostać się na nasze kanały można tylko z naszego serwera.