Prof. Adalbert Matthaei (historia budownictwa i historia sztuki)

ur. 4.7.1859, zm. 21.1.1924
prof. zwycz. histrorii budownictwa i historii sztuki
rektor od 1.7.1909 do 30.6.1912

Ur. 4.7.1859 w Heide-Gersdorf (Śląsk). Studia na wydziale architektury i historii sztuki uniwersytetów w Marburgu, Halle-Wittenberdze i Giessen. W Giessen doktorat, 1890 habilitacja. Po okresie pracy w szkolnictwie średnim 1893 prof. zwyczajny historii sztuki na Uniwersytecie Kilońskim. 1904 prof. zwyczajny historii budownictwa i historii sztuki na Politechnice Gdańskiej. 1909-1912 rektor uczelni. 1921 przewodniczący parlamentu Wolnego Miasta Gdańska. Zm. 12.1.1924 w Sopocie.

Źródło: Beitrage und Dokumente zur Geschichte der Technischen Hochshule Danzig 1904-1945, Hannover 1979; przekład: Marta Szafrańska-Brandt