dr hab. inż. Jacek Kropiwnicki, prof. uczelni | Politechnika Gdańska

data urodzenia
1971

wykształcenie

Politechnika Gdańska, Wydział Mechaniczny (1995)

stopień/tytuł naukowy

• doktor habilitowany – Politechnika Gdańska, Wydział Mechaniczny (2012),
  • doktor – Politechnika Gdańska, Wydział Mechaniczny (2001)

zatrudnienie

• Politechnika Gdańska: asystent (1996–2002), adiunkt (2002–2012), adiunkt ze stopniem doktora hab. (2012–2016), profesor nadzwyczajny (2016–2020), profesor uczelni (od 2020)
  • Szarejko & Ziółkowski S.C. Pruszcz Gdański: konstruktor (1995–1996)

pozycja akademicka

• prodziekan ds. rozwoju (od 2023)
  • przewodniczący Uczelnianej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia na Politechnice Gdańskiej (2016-2023)
  • kierownik Zakładu Ekoinżynierii i Silników Spalinowych (od 2018)
  • prodziekan ds. kształcenia (2012-2016)

staże zagraniczne i pobyty naukowe

• współpraca z ośrodkami naukowymi i akademickimi: Hochschule Bremen, National Technical University of Athens
  • stypendium naukowe w ramach programu Marie Curie Fellowship, realizacja w firmie LMS Deutschland GmbH, Kaiserslautern, Niemcy (2002-2003)

funkcje instytucjonalne

ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej (od 2016)

członkostwo w towarzystwach naukowych

członek Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych (od 2008)

zainteresowania naukowe

• konstrukcje silników Stirlinga (rozwiązania prototypowe), analiza energetyczna systemów z silnikami Stirlinga zasilanych energią odpadową oraz z odnawialnych źródeł energii
  • energochłonność ruchu pojazdów, napędy konwencjonalne, hybrydowe i elektryczne
  • silniki spalinowe zasilane niekonwencjonalnymi paliwami, układy kogeneracyjne, systemy oczyszczania spalin (układy diagnostyczne)

publikacje/profil naukowy

Most Wiedzy

ResearchGate

nagrody i odznaczenia

• Medal Brązowy za Długoletnią Służbę (2012)
  • Nagroda Rektora Politechniki Gdańskiej za wyróżniającą się działalność dydaktyczną i organizacyjną (5)
  • Nagroda Rektora Politechniki Gdańskiej za wyróżniającą się działalność naukową (2)