Dokumentacja mozaiki z kina Neptun poszukiwana

Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska pod kierunkiem prof. Krzysztofa Wilde pracuje nad ekspertyzą dotyczącą możliwości demontażu i ponownego montażu mozaiki z zachodniej ściany kina „Neptun”. Niestety w archiwach nie zachowała się dokumentacja techniczna instalacji mozaiki w 1957 r. Eksperci poszukują osób, które znają losy wspomnianych dokumentów.

 

Budynek wzniesionego w 1953 roku kina "Neptun" zostanie wkrótce poddany gruntownej przebudowie i stanie się hotelem. Rozebrana zostanie m.in. zachodnia ściana z charakterystyczną mozaiką autorstwa Anny Fiszer z zespołem. Dzieło nie jest wpisane do rejestru obiektów zabytkowych, ale uchodzi za ważny przykład powojennej twórczości gdańskich artystów. Wieść o jej niepewnym losie wzbudziła olbrzymie emocje wśród gdańszczan. Dlatego wiele środowisk, a także inwestor podejmują działania, które pozwoliłyby uchronić mozaikę przed zniszczeniem.

Stąd też powołanie zespołu ekspertów z WILiŚ, którzy ocenią możliwości bezpiecznego przeniesienia mozaiki w innej miejsce. Poszukiwania dokumentacji montażu obiektu w archiwach miejskim i wojewódzkim nie przyniosły rezultatu. Dlatego też tą drogą zespół zwraca się do osób, które mają informacje dotyczące istnienia takiej dokumentacji lub też szczegółów technicznych o kontakt mailowy na adres bokot@pg.gda.pl.

Zmarła w 2002 r. Anna Fiszer to wybitna postać kultury Wybrzeża, zajmowała się malarstwem, grafiką i drukowaną tkaniną artystyczną. Wykładała w Katedrze Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej (od 1950 r.). Wielkoformatowa mozaika, którą umieszczono na pierwotnie pustej ścianie kina „Neptun” w 1957 r., przedstawia abstrakcyjną kompozycję geometryczną, która stanowi element architektury miasta, wiąże poszczególne elementy, dyscyplinuje otoczenie.  

Kino o pierwotnej nazwie "Leningrad" przez czterdzieści lat było największym kinem w Polsce. Zaprojektowali je pracownicy Miastoprojektu Gdańsk – Alfred Monczyński i Andrzej Martens. Budynki kina zaplanowano w odbudowanych po wojnie kamienicach przy ulicy Długiej i Piwnej, natomiast pomiędzy nimi, wewnątrz parceli powstała olbrzymia sala kinowa.

Obiekt, a zwłaszcza jego część reprezentacyjna, uzyskał  bogaty wystrój wykonany przez gdańskich artystów. Główną ozdobą foyer było obiegające szeroką wstęga sgraffito zaprojektowane przez Jacka Żuławskiego przedstawiające sceny z życia dawnego Gdańska. Prof. Wacław Rembiszewski zaprojektował kute kraty oddzielające hall od poczekalni. Otwory wentylacyjne przykryto ceramicznymi osłonami według projektu Jana Bielskiego. Wnętrze holu zostało przyozdobione kasetonowym stropem.

 

Na zdjęciu: Uczestnicy akcji "Nie dla zniszczenia mozaiki Anny Fiszer" wyrażają swój sprzeciw pozując pod tytułową mozaiką; fot. fanpage "Nie dla zniszczenia...", Facebook.