Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie: 15 maja 2021 r. (sobota), godz. 10:00

Dla uczniów z przedmiotu: fizyka

Poziom: klasy VII i VIII szkoły podstawowej

Liczba uczestników: max. 60

Fizyka skoków narciarskich

 

Opis spotkania:

Sukcesy odnoszone przez naszych skoczków narciarskich sprzyjają zainteresowaniu tą dyscypliną sportu. Ale oprócz dostarczania sportowych emocji, skoki narciarskie mogą też służyć do zgłębiania różnych zagadnień z mechaniki. Wiadomo, że celem skoku jest uzyskanie jak najdłuższej odległości od progu skoczni, z zachowaniem odpowiedniego stylu lotu i lądowania. W fazie rozbiegu ważne jest, żeby osiągnąć jak największą prędkość na progu skoczni. Z zasady zachowania energii wiadomo, że im wyżej położona jest belka startowa, tym większa jest początkowa energia potencjalna grawitacji skoczka względem poziomu progu. Konsekwencją tego jest większa prędkość skoczka przy wyjściu z progu. Po wyjściu z progu, w trakcie lotu, działają prawa aerodynamiki. Wartość i kierunek siły działającej na poruszające się w powietrzu ciało - tzw. wypadkowej siły aerodynamicznej - zależy od prędkości ruchu, wielkości (powierzchni) ciała, kształtu ciała i jego ustawienia względem kierunku ruchu oraz od gęstości powietrza. Większość kibiców sportowych, obserwujących loty skoczków nie wie, że zawodnicy wykorzystują prawa fizyki, by zachwycać nas, widzów, imponująco długimi skokami.

W trakcie wykładu uczniowie zaznajomią się z podstawowymi pojęciami mechaniki oraz jak prawa mechaniki „rządzą” skokami narciarskimi.

Podczas ćwiczeń uczniowie będą mogli wykorzystać w zadaniach rachunkowych zdobytą w trakcie wykładu wiedzę na temat fizyki skoków narciarskich.

Na laboratorium uczniowie będą świadkami doświadczeń, będą mogli samodzielnie dokonać obliczeń oraz wspólnie z prowadzącym wykonać raport z przeprowadzonych badań. Doświadczenia zostaną tak dobrane, aby odpowiadać tematyce wykładu oraz ćwiczeń.

 

Spotkanie akademickie poprowadzone zostanie w formie zdalnej na uczelnianej platformie e-learningowej Moodle Politechniki Gdańskiej: https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/

Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy: http://pg.edu.pl/zdolnizpomorza/formularz-zgloszeniowy

Serdecznie zapraszamy!

[ Pobierz PDF ]

Spotkania akademickie

15 maja 2021 r., godz. 10.00-15.45

Godzina Rodzaj zajęć
10:00-10:15 Rejestracja uczniów na kursie na platformie Moodle -podział na grupy zajęciowe
10:15-11:45 Wykład
Fizyka skoków narciarskich
prowadzący: Bogumiła Strzelecka
11:45-12:00 Przerwa
12:00-13:30 Grupa 1: Ćwiczenia 
prowadzący: Beata Bochentyn 
Grupa 2: Ćwiczenia
prowadzący: Bogumiła Strzelecka
13:30-13:45 Przerwa
13:45-15:15 Grupa 1: Laboratorium
prowadzący: : Beata Bochentyn
Grupa 2: Laboratorium
prowadzący: Kacper Dzierzgowski
Grupa 3: Laboratorium
prowadzący: Jakub Karczewski

 

Spotkanie akademickie prowadzone jest w formie zdalnej i odbywa się na uczelnianej platformie eNauczanie: https://enauczanie.pg.edu.pl.

Spotkanie prowadzone jest w ramach kursu o nazwie

„ZzP – Fizyka skoków narciarskich - Spotkanie Akademickie 15.05.2021 r.”

znajdującego się pod adresem:

https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/course/view.php?id=15848  

Pobierz PDF ]