Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie: 17 listopada 2018 r. (sobota), godz. 10:00

Dla uczniów z przedmiotu: fizyka

Poziom: szkoła ponadpodstawowa

Liczba uczestników: max. 60

Temat: Po najjaśniejszej stronie nauki, czyli krótka historia promieniowania synchrotronowego.

Opis spotkania:

Szeroki wachlarz zastosowań promieniowania synchrotronowego w wielu dziedzinach badań zarówno podstawowych, jak i stosowanych wynika z unikalnych cech tego promieniowania, a w szczególności z nadzwyczajnej intensywności w bardzo szerokim obszarze widmowym. Możliwość monochromatyzacji tego promieniowania dostarcza jedynego w swoim rodzaju narzędzia, pozwalającego na prowadzenie badań w zupełnie nowych obszarach poznawczych i technologicznych.

Promieniowanie synchrotronowe znacznie przewyższa klasyczne źródła promieniowania elektromagnetycznego. Ma bardzo dobrze skolimowaną wiązkę, zawiera fotony o szerokim zakresie energii - od promieniowania w dalekiej podczerwieni do twardego promieniowania rentgenowskiego, posiada także wysoki stopień polaryzacji liniowej lub kołowej.

Duża kątowa zdolność rozdzielcza pozwala m.in. na otrzymanie informacji strukturalnych dla białek i innych układów biologicznych, które nie mogą być otrzymane w postaci monokryształów. Ponieważ w projektowaniu i syntezie nowych leków niezbędnym jest prowadzenie systematycznej analizy strukturalnej, możliwość ta jest bardzo atrakcyjna dla przemysłu farmaceutycznego.

Podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie będą wykonywali doświadczenia, których opis można znaleźć pod adresem: http://ftims.pg.edu.pl/documents/10673/20400237/Wykaz-8-9-10.pdf

HARMONOGRAM SPOTKANIA

17 listopada 2018r.

Godzina Rodzaj zajęć Sala