Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie: 22 luty 2020 r. (sobota), godz. 10:00

Dla uczniów z przedmiotu: fizyka

Poziom: szkoła ponadpodstawowa

Liczba uczestników: max. 60

Niezwykły świat krystalografii

Opis spotkania:

Kryształy i ich budowa to jedne z najbardziej osobliwych elementów i zjawisk w świecie przyrody. Materiały krystaliczne wykazują niesamowitą naturalną zdolność do tworzenia uporządkowanych wielościanów. Towarzyszą nam wszędzie w życiu codziennym – od soli kuchennej czy ziarenek piasku, do diamentów lub wielkich kryształów gipsu w Meksyku – wszystkie swą szczególną postać zawdzięczają uporządkowanemu rozmieszczeniu atomów, jonów lub cząsteczek. Właściwości kryształów są bardzo zróżnicowane i są szeroko wykorzystywane zarówno w życiu codziennym, jak i w zaawansowanych technologiach oraz nauce.

Czy wiesz, dlaczego płatki śniegu są zawsze sześcioramienne i że ta zagadka została rozwiązana przy użyciu krystalografii? Czy wiesz, że krystalografia i jej rozwój przyczyniły się do przyznania Nagród Nobla w dziedzinie chemii, fizyki i biologii? Czy wiesz skąd biorą się różnokolorowe diamenty i że zależy to od ich budowy krystalicznej? Albo, że „Łazik” wysłany na Marsa również wykorzystuje krystalografię do badania powierzchni tej planety i poszukiwania tam wody?

O tym wszystkim, jak również o wielu innych aspektach, gdzie wykorzystujemy kryształy i ich właściwości porozmawiamy w trakcie wykładu. Zaczniemy od krótkiej historii o początkach krystalografii, o tym jak atomy układają się wewnątrz kryształów tworząc ich strukturę krystaliczną, wiązaniach które istnieją pomiędzy atomami, a później przejdziemy do właściwości fizyko-chemicznych ciał krystalicznych oraz ich zastosowaniu w codziennym życiu oraz nauce.

Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy: http://pg.edu.pl/zdolnizpomorza/formularz-zgloszeniowy

Serdecznie zapraszamy!

Zbigniew Usarek
8, 9, 10 GG