„Nie tylko odlotowe reakcje chemiczne, czyli redoksy w technice i praktyce” na Politechnice Gdańskiej

17 marca 2018 roku odbyło się kolejne z serii spotkań akademickich organizowanych przez Politechnikę Gdańską w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”. Organizowane przez Wydział Chemiczny spotkanie cieszyło się ponownie ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów (pomimo limitu miejsc i wcześniejszych rezerwacji stawiło się 60 osób). Niewątpliwą zaletą zajęć jest atrakcyjna tematyka oraz układ spotkań. Marcowe wydarzenie odbywało się pod hasłem „Nie tylko odlotowe reakcje chemiczne, czyli redoksy w technice i praktyce”.
Spotkanie rozpoczął wykład. Tym razem o podboju kosmosu opowiadała – jak zawsze niezawodna - profesor Barbara Becker. Było i o paliwie kosmicznym, nie obyło się bez równań zachodzących reakcji chemicznych. Na koniec pojawiły się inspirujące młodzież słowa Elona Muska sprzed zaledwie kilku dni:

“Life cannot just be about solving one sad problem after another. There need to be things that inspire you, that make you glad to wake up in the morning and be part of humanity. That is why we did it. We did for you.”

Następnie na uczniów czekały ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne, podczas których mogli w grupach 15-osobowych sprawdzić, zweryfikować, oraz przećwiczyć swoją wiedzę związaną z zagadnieniami utleniania i redukcji.  Zajęcia obliczeniowe poprowadzili mgr inż. Damian Rosiak oraz mgr inż. Kinga Kaniewska, którzy przygotowali dla uczniów specjalne mini-skrypty, stanowiące kompendium wiedzy o tym, jak sprawić, by równie poprawnie zbilansować. To dla nich cenne pomoce dydaktyczne.

W trakcie zajęć laboratoryjnych przeprowadzonych w salach katedry Chemii Nieorganicznej mieli zaś możliwość samodzielnego prowadzenia eksperymentów chemicznych. Zajęcia te poprowadzili: dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska (odpowiedzialna za program całego spotkania z chemii), mgr Katarzyna Kowalewska (która opracowała koncepcję zajęć laboratoryjnych) oraz dr inż. Andrzej Okuniewski (który przeprowadził uczestników przez meandry reakcji redoks). W trakcie warsztatów eksperymentalnych uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić reakcje chemiczne, które dotychczas znali jedynie z kart podręczników. Nie odbyło się zatem bez reakcji jonów manganianowych(VII) w różnych środowiskach czy barwnych związków chromu. Największą radość sprawiało uczniom samodzielne wykonanie reakcji o intrygującym tytule „Chemiczny kameleon”, której przeprowadzenie, jak zapowiedzieli uczniowie, zostanie zamieszczone w mediach społecznościowych w postaci materiału video. Eksperymenty wieńczył doskonale znany wszystkim chemikom pokaz doświadczenia „Chemiczny wulkan” wykorzystującego rozpad dichromianu amonu.

Cieszymy się, że miejsca na spotkania akademickie organizowane na naszym Wydziale rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki – jest szeroka rzesza młodych, zdolnych uczniów, którzy pasjonują się chemią. Tę pasję staramy się dodatkowo rozbudzać i jak zauważamy przynosi to efekty w postaci następujących opinii o przeprowadzonych w ramach projektu zajęciach:

„Zajęcia były super. Na wysokim poziomie. Wykład znakomity i bardzo interesujący. Praca w laboratorium była świetna, wszystko doskonale wytłumaczone i udane doświadczenia. Oby więcej takich zajęć”
(Nina, Gimnazjum w Czarnem)

„Zajęcia były bardzo ciekawe. Dzięki nim powtórzyłam materiał do matury”
(Julia, Starogard Gdański)

„Zajęcia bardzo mi się podobały. W szczególności ciekawe były zajęcia laboratoryjne w zabytkowym laboratorium. Poznałam nową szybszą metodę dobierania współczynników w reakcjach redoks. Ponadto wykład był nieoczywisty i dowiedziałam się wielu nowych rzeczy”
(Hanna, III LO w Gdyni)

„Mam zamiar przyjść tu na studia”
(Ala, Starogard Gdański)

 

autor:
Dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska
Katedra Chemii Nieorganicznej
Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej