Akademickie spotkania z matematyką i fizyką

Niemal 200 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa pomorskiego uczestniczyło 10 grudnia 2016 r. w spotkaniach akademickich z fizyki i matematyki na Politechnice Gdańskiej. Zajęcia odbywały się na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Tematyka spotkań była następująca:

*Fizyka jazdy na rowerze – fizyka, szkoły gimnazjalne

*Co wspólnego ma światło z mechaniką? – fizyka, szkoły ponadgimnazjalne

*Odkrywamy fraktale, czyli opowieść nie tylko o smokach i paprociach... – matematyka, szkoły gimnazjalne

*Świat rzeczywisty i urojony – matematyka, szkoły ponadgimnazjalne

Uczestnicy spotkań mieli możliwość wysłuchania wykładów poświęconych danej tematyce, gdzie omawiane zagadnienia ilustrowane były wieloma przykładami i doświadczeniami. Praktycznemu zagłębianiu się w nowe teorie służyły zajęcia prowadzone w formie ćwiczeń i laboratoriów. Tam każdy uczeń miał szansę samodzielnie sprawdzić się w nowej dziedzinie wiedzy.

Uczestnicy spotkań akademickich na Politechnice Gdańskiej mieli okazję m.in. stworzyć komputerowo różne fraktale za pomocą algorytmów przygotowanych z wykorzystaniem Matlaba, ale również samodzielnie wykonać z papieru początkowe iteracje trójkąta i dywanu Sierpińskiego.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych poruszając się w świecie rzeczywistym połączonym ze światem urojonym, czyli w zbiorze liczb zespolonych, mogli – wykorzystując aplety wizualizujące liczby zespolone – zmierzyć się z zadaniami na laboratorium komputerowym i na ćwiczeniach. Poznając fizykę jazdy na rowerze uczniowie gimnazjum w sposób praktyczny doświadczali mechaniki klasycznej punktu materialnego oraz bryły sztywnej, poznając ruch postępowy, obrotowy i obrotowo-postępowy. Pasjonaci fizyki ze szkoły ponadgimnazjalnej poznali różne paradoksy związane ze szczególną teorią względności i zagłębili się w teorię Einsteina. W części praktycznej samodzielnie wykonywali ćwiczenia i doświadczenia z zakresu mechaniki relatywistycznej oraz klasycznej. A w przerwach pomiędzy zajęciami wszyscy uczniowie relaksowali się ćwicząc jogę i degustując posiłek.

Kolejne spotkania akademickie na Politechnice Gdańskiej zaplanowano na wiosnę 2017 r.