Popularny Pitagoras na Politechnice Gdańskiej

7 grudnia 2019 roku na Politechnice Gdańskiej, w ramach projektu „Zdolni z Pomorza – Politechnika Gdańska”, odbyło się ponownie spotkanie akademickie „Twierdzenie Pitagorasa jakiego nie znacie”. Tematyka była tak bardzo interesująca dla uczniów, że wielu chętnym w zeszłym roku nie udało się zdobyć miejsca. Spotkanie było przygotowane i poprowadzone przez pracowników Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. Zajęcia skierowane były do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.

Uczniowie poznawali tajemnice największego skarbu geometrii - Twierdzenia Pitagorasa. Na wykładzie usłyszeli o różnych obliczach twierdzenia Pitagorasa, o jakich nie mówi się w szkole.  Zobaczyli kilka ciekawych dowodów tego twierdzenia, w tym także dowody prezydenta Stanów Zjednoczonych Jamesa Garfielda i Leonarda da Vinci. Dowiedzieli się co wspólnego miały wylewy Nilu w dawnym Egipcie z twierdzeniem Pitagorasa i poznali wiele innych ciekawostek. Na laboratoriach oprócz konstrukcji twierdzenia Pitagorasa, uczniowie konstruowali księżyce Hipokratesa i ślimaki Teodorosa. Na ćwiczeniach korzystając ze zdobytej wiedzy, rozwiązywali zadania i tworzyli fraktalne drzewa Pitagorejskie.

Przykładowe opinie uczniów:

„Zajęcia dały mi dużą wiedzę na temat twierdzenia Pitagorasa, ale również o pierwiastkach. Chciałabym jeszcze raz przyjechać na takie zajęcia.”   Zuzanna z Wicka

 „Zajęcia bardzo fajne. Niektóre elementy mnie zaintrygowały i zaskoczyłem się niektórymi formami twierdzenia.”  Nikodem z Karsina.

„Zajęcia były ciekawe i interesujące. Dowiedziałem się z nich wielu ciekawych rzeczy, których raczej bym się nie dowiedział w szkole.”  Mikołaj z Malborka.

„Uważam, że zajęcia były przeprowadzone profesjonalnie oraz dokładnie wcześniej przemyślane i opracowane.”  Urszula z Gdyni.

„Zajęcia bardzo mi się podobały. Były ciekawe i dużo z nich wyciągnęłam. Z zajęć wyszłam bogatsza o nową wiedzę.”  Martyna z Chojnic

Galeria zdjęć