Relacja ze Spotkania Akademickiego "Równania i układy równań"

22 maja 2021 roku na Politechnice Gdańskiej, w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”, odbyło się spotkanie akademickie „Równania i układy równań”. Wieńczyło ono kurs e-learningowy „Pięć tygodni z układami równań”. Skierowane było do uczniów klas VII i VIII. Zajęcia odbyły się w formie zdalnej na uczelnianej platformie e-learningowej eNauczanie. Przygotowanie i poprowadzone zostały przez dr Annę Niewulis i mgr Justynę Woroń z Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość PG

Spotkanie było podzielone na trzy bloki.

W pierwszym – wykładowym uczniowie poznawali zagadnienia związanie z równaniami i układami równań. Równania opisują świat językiem matematyki. Bez nich trudno byłoby zrozumieć procesy i zjawiska przyrodnicze. Zostały omówione dwa z wielkich równań: twierdzenie Pitagorasa i prawo powszechnego ciążenia. Dwa równania to już układ równań. Pokazana została jedna z metod rozwiązywania układów – metoda macierzowa (inne metody uczniowie poznawali na kursie e-learningowym).

Drugim blokiem było laboratorium komputerowe. Uczniowie wykorzystując darmowe oprogramowanie GeoGebra wykonywali ćwiczenia dotyczące układów równań. W czasie pandemii twórcy tego oprogramowania udostępnili jego nową funkcjonalność – GeoGebra Classroom. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie na bieżąco postępów uczniów pracujących indywidualnie nad zadaniami. Prowadzący widząc na jakim etapie są poszczególni uczestnicy mogli im pomagać i udzielać wskazówek w razie potrzeby. Dzięki tej funkcjonalności zdalne laboratoria nie odbiegały zbytnio od stacjonarnych laboratoriów komputerowych w sali komputerowej.

Na ćwiczeniach, uczestnicy korzystając z wiedzy z dwóch pierwszych bloków, między innymi rozszyfrowywali tajną wiadomość, która okazała się cytatem Galileusza „Matematyka jest alfabetem przy pomocy, którego Bóg opisał wszechświat”. 

Przykładowe opinie uczniów:

„Spotkanie był bardzo dobrze zorganizowane wykładowcy bardzo pomocni i w jasny sposób przekazywali informacje. Ćwiczenia były bardzo ciekawie zorganizowane.”

„Spotkanie bardzo mi się podobało. Nauczyłam się wielu nowych rzeczy i poznałam dokładniej zagadnienie macierzy. :)”

Galeria zdjęć